Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak souvisí stav zubů s celkovým zdravím?

Choroby srdce, cukrovka, plicní a revmatické nemoci, oslabená imunita. To podle některých odborníků může mít souvislost s neošetřenými záněty v ústech.

Zubní lékařka
Zubní lékařka

Většina z nás tuší, že neléčená infekce může způsobit šíření bakterií do přilehlých tkání. V případě problému v ústech jsou důsledkem takzvané kolemčelistní záněty. Krevní řečiště je cestou, kterou se infekce může rozšířit do celého těla. Ovlivní tak zdraví nejen orgánů blízkých ústům, ale může postihnout i ty vzdálené. A v tom spočívá největší potenciální nebezpečí zánětu v ústní dutině. Zubní lékař Robert Vondruška říká, že bakterie a toxické látky šířící se do těla snižují obranyschopnost organismu. Mohou ale způsobit i vznik nových infekcí.

Prvotním problémem je zubní kaz. Pokud není ošetřen, bakterie se z něj šíří dál a kolem kořenu zubu se následně vytvoří zubní váček. A právě ten může zvýšit riziko mrtvice nebo onemocnění plic. Na zánět v ústech naše tělo obvykle upozorní zesílenou obrannou reakcí imunitního systému. V případě chronických zánětů může dojít k celkovým vážnějším onemocněním. Vše funguje i obráceně. O zanícení v ústech nemusíte vědět a ozve se vždy, kdy vaše tělo bojuje s nějakou nemocí. Někteří odborníci tvrdí i to, že bolest zubů může přispívat k vzniku psychických onemocnění.

Zdravá ústa – zdravé tělo

Správným čištěním zubů a pravidelnými návštěvami zubního lékaře pečujete nejen o zdraví úst, ale i celého těla. Jste často nemocní, trápí vás kožní problémy nebo občas pociťujete psychickou úzkost? Příčina může být nějaký problém ve vašich ústech. Objednejte se k zubnímu lékaři, případně k dentální hygienistce, abyste tuto příčinu vyloučili nebo odstranili. Pokud vaše obtíže neustoupí, pak je nutné se s problémy obrátit na jiného specialistu.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz