KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu
Krvácení dásní a jeho příčiny

Krvácení dásní aneb zánět, který nebolí + VIDEO

Možná se vám to stalo prvně, možná už jste si zvykli. Krev při čištění zubů anebo třeba při jídle ale není v pořádku – pojďte se jí zbavit jednou provždy. Jak zastavit krvácení dásní jsme pro vás zodpověděli společně se zubní lékařkou MDDr. Kristýnou Karmazínovou.

Krvácení dásní, nebo zánět?

Jedná se v podstatě o totéž. V naprosté většině případů signalizuje krvácení dásní právě jejich zánět (gingivitidu). Neváhejte a objednejte se k zubnímu lékaři.

Příčiny zánětu dásní

Krvácení dásní trápí přes 70 % populace. Spousta lidí jej považuje za normální. Ve skutečnosti se ale jedná o projev zánětu dásní (gingivitidy) – jak k němu přijdete, ptáte se?

V podstatě jsou na vině bakterie, které obsahuje zubní plak. Pokud jej neodstraňujete dostatečně poctivě, dochází k jeho hromadění a tělo se začne nánosu bakterií bránit. Než se nadějete, potíže jako zubní kaz nebo zánět dásní jsou na světě.

Pokud zánět dásní neléčíte včas, bakterie zasahují hlouběji pod dáseň a napadají závěsný aparát zubu. Zuby se tak po čase začnou viklat a v krajním případě může dojít i k jejich vypadnutí.

Zánětem dásní můžete trpět, i když vaše dásně nekrvácí. To se týká kuřáků, protože nikotin má tzv. vasokonstrikční účinky, tedy stahuje cévy. Tím pádem dásně nekrvácí a kuřáci tedy ani nezjistí, že trpí zánětem dásní.

MDDr. Kristýna Karmazínová
Zubní lékařka

Příznaky zánětu dásní

  • krvácení dásní (při čištění chrupu, při jídle)
  • zarudlé a zduřelé dásně
  • zaoblování dásní v místě, kde se dva zuby potkávají
  • může se objevit zánětlivá tekutina
  • může se projevit bolestivostí dásní

Tyto projevy zánětu dásní patří mezi nejčastější. Myslete ale na to, že diagnózu vám potvrdí jen zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Co pomáhá na zánět dásní

Jak už víte, léčba krvácení dásní znamená zbavit se zánětu dásní.

Prvním krokem je navštívit zubního lékaře, potažmo dentální hygienistku. Ti vám pomohou odstranit zubní kámen, naučí vás správné technice čištění zubů a doporučí vám nejvhodnější zubní pomůcky. Pokud se totiž ptáte, jak se zbavit krvácení dásní, žádná kratší cesta než přes pečlivou a každodenní ústní hygienu neexistuje.

Že jste slyšeli o tzv. pastilkách na zánět dásní? Nejedná se o zázraky, jako spíš o antiseptická a analgetická léčiva. Ta mohou pomoci v boji proti přemnoženým bakteriím v ústech, potažmo pokud vás při zánětu dásní trápí bolest. Jejich užívání proberte s lékařem.

My doporučujeme domácí léčbu gingivitidy podpořit spíš speciálními ústními vodami a zubními pastami, které mají pozitivní účinky na stav dásní. Jako doplněk můžete vyzkoušet i přírodní léčbu krvácení dásní – dostupné jsou bylinné přípravky a odvary (například ze šalvěje nebo z dubové kůry) a homeopatika.

Mějte ale na paměti, že základem vítězství nad krvácením dásní je perfektní odstranění zubního plaku. Pokud tedy hledáte léky na zánět dásní, právě jste je našli – jde o zubní kartáček, kartáčky mezizubní a cokoliv dalšího, co vám doporučí dentální profesionál. 🙂

Věděli jste, že krev v ústech může přispívat k zápachu z úst? Další důvod krvácení nepřecházet, ale zavčasu řešit.

Zánět dásní u dětí

Příznaky zánětu dásní u dětí se neliší od těch, které pociťují dospělí – jde tedy o nateklé, začervenalé dásně, které mohou krvácet. Gingivitida u dětí propuká následkem nedbalé péče o chrup, hlavně nedostatečným odstraňováním zubního plaku. I menší děti můžete vzít na konzultaci k dentální hygienistce, která vám ukáže, jak správně používat všechny ústní pomůcky – a zánětu se jistě co nevidět zbavíte. 🙂

Jak u dětí, tak u dospělých je základem pečlivá péče o celou ústní dutinu – a pravidelné kontroly u zubního lékaře. Začněte hned dneska a do zhruba 10 dní je zánět pryč!

Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

8. dubna 2024

MDDr. Kristýna Karmazínová
garantka článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubní lékařka,

Zdravotnické zařízení Vlašim

8. dubna 2024