Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Porovnání nejoblíbenějších měkkých kartáčků

Přestože elektrické kartáčky používá dnes mnoho lidí, tak stále velké množství z vás zůstává u klasických manuálních kartáčků. Těmi nejoblíbenějšími a nejčastěji doporučovanými jsou velmi měkké kartáčky. V této kategorii celkem jednoznačně vedou kartáčky čtyř značek, a to Curaprox, TePe, Swissdent a Parodontax. Všechny jsme je otestovali a dali dohromady jejich výhody a nevýhody.

Měkké zubní kartáčky

Měkké zubní kartáčky

Popularita velmi měkkých zubních kartáčků stoupla v době, kdy se zubní lékaři a dentální hygienistky zaměřily u pacientů na učení správné techniky čištění zubů. K té je potřeba vybrat správný měkký zubní kartáček s rovně zastřiženými vlákny. My jsme vzali ty nejpopulárnější a porovnali je.

Dobře známý Curaprox

O kartáčcích Curaprox toho asi není potřeba moc říkat. Kartáček má rovně zastřižená vlákna a má jich vysoký počet – 5460. Hlavička má příjemnou velikost, ale pro osoby s menší čelistí může být složitější dostat se k zadním zubům. Curaprox se chlubí vlastnostmi vláken, která jsou pevná pro efektivní čištění, i přestože jsou měkká. Typická je tady rukojeť, která má několik hran pro pohodlnější držení.

Kvalita za dobrou cenu - TePe

Na druhém místě v oblíbenosti stojí kartáčky TePe, které mají velmi příjemný poměr cena/výkon. Oproti Curaproxu mají o něco delší vlákna a mají jich méně, ale jsou také velmi jemná a správně rovně zastřižená. Hlavička je trochu delší, ale ke konci zúžená, aby se s kartáčkem dalo bez problémů dostat právě k zadním stoličkám. Rukojeť má opěrné místo pro palec, jinak je ale běžná a hladká.

Precizní čištění s kartáčkem Swissdent

Kartáček Swissdent má vlákna jinak zastřižená než ostatní kartáčky. Tato značka sází na prohnuté zastřižení, které by mělo pomoci lépe obklopit jednotlivé zuby. Musíme říct, že ze všech kartáčků má tento jednoznačně nejmenší hlavičku, takže se hodí pro osoby s menší čelistí, ale je potřeba precizně ovládat techniku čištění zubů, abyste s tímto kartáček zuby kvalitně vyčistili. Vlákna jsou opět velmi měkká a při čištění příjemná.

Nováček mezi stálicemi - Parodontax Gentle Clean

Jako poslední jsme pro srovnání vybrali kartáčky Parodontax. Hlavička je o něco menší než u Curaproxu, takže se s nimi dobře dostanete i k zadním zubům. Vlákna jsou rovně zastřižená a pocitově ze všech hodnocených kartáčků nejjemnější, takže kartáček je ideální pro osoby s velmi citlivými zuby nebo dásněmi. Jen si tady musíte dávat pozor na tlak na kartáček, aby se vám vlákna nerozjela. Pak by čištění nebylo moc účinné. Jako u jediného kartáčku tady vidíme protiskluzové prvky na rukojeti, které jsou při čištění opravdu příjemné.

V čem vítězí jednotlivé značky?

  Curaprox CS5460 TePe Select Soft X-soft Swissdent Soft Parodontax Gentle Clean
Počet vláken Vysoký (5460) Střední (2500) Neuvedeno Vysoký (5440)
Tvrdost vláken Velmi jmené Jemné Velmi jemné Extra jemné
Velikost hlavičky Krátká a široká Delší zúžená Velmi drobná Krátká a úzká
Provedení rukojeti S několika hranami Plochá s opěrným místem pro palec Úzká a čtyřhranná Široká s protiskluzovou úpravou
Cena za kus 99 Kč 35 Kč 50 Kč 85 Kč
Největší plus Množství a typ vláken Poměr cena a výkon Drobná hlavička a počet vláken Provedení rukojeti a hlavičky

Curaprox si nejčastěji vybírají ti, co si potrpí na působivý design a chtějí mít možnost vybrat si z více různých tvrdostí. Pro TePe hrají také různé barevné varianty a zejména poměr cena/výkon, který je tady jednoznačně nejlepší. Jen i ten nejjemnější kartáček není natolik jemný jako ostatní testované. Swissdent kartáčky jsou specifické hlavně zástřihem vláken, který nemusí každému vyhovovat a je potřeba umět zuby čistit precizně. Pokud si ale zvyknete, tak ho pravděpodobně už nevyměníte. Parodontax kartáčky jsou na trhu nové a v porovnání obstály velmi dobře. Tady je největší výhodou jejich rukojeť, počtem a provedením vláken jsou asi nejblíž Curaproxu, jen jsou ještě o něco jemnější.

Jednoznačně můžeme říct, že ani s jedním z těchto kartáčků neuděláte chybu, pokud se na něj budete při čištění spoléhat. Rozhodujte se tedy podle vlastních preferencí a toho, jak vám čištění s daným kartáčkem je příjemné.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz