KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

500+ lidí přikoupilo

Listerine pečuje o vaše ústa už více než 100 let

  • 31. ledna 2022

Píše se rok 2022 a někteří lidé mohou považovat ústní vodu za vymoženost moderní doby, ale značka Listerine svou historii píše už více než celé století. Kdo přišel jako první s nápadem na výrobou ústní vody, proč nese právě název Listerine a proč je tak oblíbená?

Listerine
Listerine

Antiseptické účinky byly velkou neznámou až do 70. let 19. století. Právě v této době provedl chirurg Joseph Lister první operaci v komoře ošetřené práškovým antiseptikem. Zároveň jsme stáli na počátku doby, kdy se otevřené rány začaly překrývat obvazy napuštěnými dezinfekční látkou. Oba tyto pokroky znamenaly rapidní snížení vzniku pooperačních infekcí, se kterými nejčastěji souvisela následná úmrtí.

Antiseptické účinky a jejich vliv na ústní dutinu

Tyto výsledky zaujaly Dr. Josepha Lawrence, který spolu s Jordanem Wheat Lambertem vyvinul vlastní formuli nového účinného chirurgického antiseptika. To dostalo jméno Listerine právě podle chirurga Josepha Listera.

Inspirací pro vývoj ústní vody byl v populaci převládající problém se zápachem úst. Ten si vysloužil nové odborné označení halitóza, ale také nové moderní řešení v podobě ústní vody. Za tou stál právě Joseph Lawrence a Robert Wood Johnson, zakladatel společnosti Johnson & Johnson, která vyrábí ústní vodu Listerine dodnes. Silný marketingový apel na to, že antiseptická ústní voda Listerine  může tyto problémy odstranit, způsobil velký boom a výrazně ovlivnil dosavadní péči o ústní dutinu. Lidé spolu se zubním kartáčkem a zubní nití začali používat právě ústní vodu. Ta svými účinky snižovala míru zápachu z úst, což bylo společností velmi nadšeně přijato. Navíc dlouhodobá klinická studie prokázala, že zakončení čištění zubů použitím ústní vody Listerine snižuje množství zubního plaku až více než polovinu oproti samotnému čištění kartáčkem.

Ikonické složení, osvědčená značka a stálý vývoj

Už od svého vzniku obsahují ústní vody Listerine čtyři vysoce účinné esenciální oleje – tymol, eukalyptol, mentol a metyl-salicylát. Tyto látky se běžně vyskytují v rostlinách, mají přirozený antibakteriální účinek, a tudíž i schopnost omezovat tvorbu zubního plaku. Základ zůstává stejný, ale vývoj se nezastavuje. V roce 1994 ustoupila značka od skleněné lahve a v tempu doby začala ústní vodu plnit do plastových lahví. Dnes jsou lahve Listerine z 50 % vyrobené z recyklovaného plastu a zároveň jsou 100% dál znovu recyklovatelné. Průběžně vznikají další varianty ústních vod Listerine. Proto už dnes můžete vybírat z druhů bez alkoholu nebo s alkoholem, s jemnými ale i výrazně osvěžujícími příchutěmi, s fluoridy nebo bez nich. A pro letošní rok si přichystali další novinku – dvě ústní vody s 96 % přírodních složek, plně biodegradibilním složením a bez umělých barviv. K dostání je ve variantě pro péči o zubní sklovinu a v druhé verzi pro ochranu dásní.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

100+ lidí přikoupilo

S článkem souvisí: