KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Když zima zabolí aneb citlivé zuby

Nemůžete si bez trnutí zubů vypít vychlazené pivo ani horkou kávu? Citlivé zuby jsou nepříjemným problémem, který nás obtěžuje v běžném každodenním životě. Připomenou se vám nejen při pití, ale i při čištění zubů. Někoho může dráždit i chladný zimní vzduch. Co tento problém způsobuje a jak ho řešit?

Když zima zabolí aneb citlivé zuby
Když zima zabolí aneb citlivé zuby

Citlivost na studené, teplé nebo při čištění zubů způsobuje odhalení zuboviny (tzv. dentinu), která se běžně nalézá pod zubní sklovinou. Právě zubovina má na svém povrchu dentinové kanálky, které při podráždění aktivují nervová zakončení, a vy cítíte nepříjemnou bolest.

Nejčastější příčinou odhalení zuboviny je špatná technika čištění zubů. Ta spočívá v příliš silných horizontálních tazích příliš tvrdým zubním kartáčkem. V takovém případě totiž děláte všechno přesně opačně, než byste měli. Další příčinou může být eroze. Způsobuje jí naleptání zubu, které má na svědomí častá konzumace kyselých nápojů nebo potravin. Setkat se můžete ještě s krátkodobou citlivostí, ta bývá následkem bělení zubů. Ta ovšem sama během týdne po ukončení bělení vymizí. 

Jak s citlivými zuby bojovat?

Na citlivost zubů si většinou zvykneme. Zkrátka nepijeme silně vychlazené nápoje, při čištění vyplachujeme spíše teplejší vodou a začneme se vyhýbat sladkému. Stane se to součástí našeho života. Ale tento problém se dá řešit. Nejprve je potřeba naučit se správnou techniku čištění, aby nedocházelo k dalšímu odhalování zubních krčků. Zmírnit citlivost zubů mohou zubní pasty na citlivé zuby. Sáhnout můžete i po péči navíc – gelem GC Tooth Mousse s vysokým obsahem vápníku nebo v lékárně zakoupit Elmex gelée, který naopak obsahuje vysoké množství fluoridů. Obojí se používá až po čištění zubů a ústa se nevyplachují, aby mohly gely působit během noci. 

Co když neucítíte žádnou změnu? Pak se můžete obrátit na dentální hygienistku. Ta může citlivé krčky potřít speciálním "lakem", který může jejich citlivost zmírnit až na několik týdnů. Zuby se v tomto případě nemusí brousit. Druhou možností je zakrýt krčky fotokompozitivní bílou výplní. Tento způsob vyřeší problém s citlivým krčkem napořád. Pro výplň se ovšem nejdříve musí vytvořit místo, takže se zub musí mírně zbrousit. V poslední řadě lze přistoupit k vyjmutí nervů ze zubu. Je to opravdu ale poslední řešení, ke kterému se přistupuje zcela výjimečně. 

Máte ještě další otázky týkající se citlivých zubů? Možná už jsme je zodpověděli.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz