Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Menu

Když zima zabolí aneb citlivé zuby

Nemůžete si bez trnutí zubů vypít vychlazené pivo a ani horkou kávu? Citlivé zuby jsou nepříjemným problémem, který nás obtěžuje v běžném každodenním životě. Citlivé zuby se Vám připomenou nejen při pití, ale i při čištění zubů a velmi citlivé zuby reagují i chladný zimní vzduch. Co tento problém způsobuje a jak ho řešit?

Když zima zabolí aneb citlivé zuby
Když zima zabolí aneb citlivé zuby

O citlivosti zubů se mluví poměrně málo na to, jak častý tento problém je. V Česku trápí dokonce téměř polovinu populace. Proto je na místě o tomto problému mluvit.

Co citlivost zubů způsobuje?

Citlivost zubů na studené, teplé nebo při čištění způsobuje odhalení zuboviny (tzv. dentinu), která se běžně nalézá pod zubní sklovinou. A právě zubovina má na svém povrchu dentinové kanálky, které při podráždění aktivují nervová zakončení, a Vy cítíte nepříjemnou bolest.

Nejčastější příčinou odhalení zuboviny je špatná technika čištění zubů. Ta spočívá v horizontálních tazích příliš tvrdým zubním kartáčkem, na který ještě ke všemu tlačíte. V takovém případě totiž děláte všechno přesně opačně, než byste měli. Další příčinou může být eroze, která spočívá v naleptání zubu díky časté konzumaci kyselých nápojů či potravin. S odhalenou zubovinou se ale ve výjimečných případech můžete také narodit. Setkat se můžete ještě s krátkodobou citlivostí, ta bývá následkem bělení zubů. Její výhodou je to, že sama během týdne po ukončení bělení vymizí.

Jak s citlivými zuby bojovat?

I když se může zdát citlivost zubů jako nevyřešitelný problém, tak věřte, že řešit se dá a není to až tak těžké. Prvním krokem, ke kterému můžete přistoupit, je používání zubních past na citlivé zuby. Ty lze používat každý den. Existují ale i speciální gely s vyšším obsahem vápníku (GC Tooth Mousse) nebo fluoridů (Elmex gelée). Ty se používají občas a přispívají ke snížení citlivosti zubů, protože pomáhají ucpávat dentinové kanálky.

Pokud Vám nepomohou tyto prostředky, pak je potřebné obrátit se na zubního lékaře. Ten může na odhalený dentin aplikovat lak, tzv. fotokompozitní hmoty. V tomto případě se nanáší pouze tenká vrstva, zub se v tomto případě nebrousí, pouze se mírně naleptá a přetře lakem. Dalším řešením je zakrytí odhaleného dentinu tzv. bílou výplní. Tento způsob vyřeší Váš problém pro vždy. Před aplikací bílé výplně je ovšem nutné pro tuto výplň vytvořit dostatek místa, to znamená, že místo odhalení se musí mírně zbrousit. V úplně poslední řadě lze přistoupit k vyjmutí nervů ze zubu. K tomuto kroku se ovšem přistupuje velmi výjimečně.

Raději citlivosti předcházejte

Právě proto, že citlivost zubů je velice nepříjemným problémem, je nejlepší tomuto problému předcházet. Pokud je tedy citlivost Vašich zubů způsobena špatnou technikou čištění zubů, pak je potřeba osvojit si správnou techniku čištění zubů. Jak na to, to se dozvíte v dalším článku i s videem. Máte ještě další otázky týkající se citlivých zubů? Možná už jsme je zodpověděli.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz