KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Ústní voda: ano či ne?

Chcete mít jistotu, že jste pro zdraví Vašich úst udělali všechno, co můžete? Pak vždy používejte k výplachu úst po čistění zubů ústní vodu, která doplní použití kartáčku a mezizubních pomůcek a zároveň osvěží Váš dech. Proč to nevyzkoušet, když je její použití tak snadné a nezabere skoro žádný čas.

Ústní voda: ano či ne
Ústní voda: ano či ne

O tom, proč používat ústní vodu, se poměrně často diskutuje. Jenže i ústní voda, stejně jako ostatní běžné pomůcky ústní hygieny, Vám může v mnohém pomoci. Sáhněte po ústní vodě, pokud trpíte na záněty ústní sliznice nebo v případě, že se Vám usazuje zubní plak. Ústní voda je ale také ideální pomocníkem, pokud potřebujete dlouhodobě osvěžit dech. 

Jak ústní voda pomáhá?

Asi nejdůležitější vlastností ústní vody je, že zabraňují překyselení, a částečně tak i demineralizaci zubní skloviny. Často ústní vody také obsahují fluoridy, které přispívají k posílení zubní skloviny, rostlinné extrakty s protizánětlivými účinky nebo chlorhexidine digluconát. Ten funguje jako antibakteriální složka, a proto jsou ústní vody s obsahem chlorhexidinu vhodné zejména při parodontologické léčbě, po chirurgických zákrocích nebo u osob, kteří mají sníženou schopnost vykonávat vlastní ústní hygienu. Krátkodobě můžete ústní vody s chlorhexidinem používat také při nachlazení nebo chřipce, kdy obvykle trpí i ústní dutina. Vybírat můžete ústní vodu s koncentrací 0,12 – 0,2% chlorhexidinu a takové ústní vody nabízí například značky GUM nebo Lacalut.

Velké oblibě se také těší ústní vody na bázi éterických olejů, které obsahují i velké množství alkoholu, a proto velmi dobře osvěžují dech. Vsadit můžete i na bylinné ústní vody, které pozitivně působí na dásně a osvěží dech pomocí přírodních složek.

Existuje i řešení pro děti

Pokud chcete dětem zpestřit každodenní rutinu čištění zubů, pak sáhněte po některé dětské ústní vodě. Od těch pro dospělé se liší tím, že neobsahují alkohol a naopak obsahují pouze nízké množství fluoridů. I přesto se ale doporučuje začít u dětí používat ústní vodu až ve věku 5-6 let, kdy už zvládnou samy vyplivovat. Jako motivace pro lepší čištění pak můžete využít ústní vody, které zvýrazňují zubní plak a činí tak čištění zábavnější.

Je to poslední krok pro zdravější zuby

Přestože se Vám používání ústní vody může jevit jako zbytečné, věřte, že to je sice poslední, ale neméně důležitý krok pro zdravé zuby. A u dětí může dokonce používání ústní vody podpořit správné návyky k pravidelné ústní hygieně.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz