KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

200+ lidí přikoupilo

200+ lidí přikoupilo

My White Secret Floss zubní nit 30 m

Cena: 145,13 Kč

Ukázat

To nejlepší z ústní hygieny s ohledem na udržitelnost

Slyšíme to ze všech stran – o přírodu je potřeba pečovat, začít myslet ekologicky a zkrátka být udržitelnější. To, co v péči o chrup nehrálo moc velkou roli, dnes někteří staví ve svých preferencích velmi vysoko. U příležitosti Dne Země vám tak představíme top produkty od značek, které se soustředí na udržitelnost.

Udržitelná ústní hygiena
Udržitelná ústní hygiena

Co vlastně znamená udržitelnost ve smyslu výroby produktů dentální hygieny? U kartáčků se jedná zejména o použití materiálů, které jsou blíže přírodě. Často jde o bambus, bioplast či různé směsi dřevitých materiálů s bioplastem. Trochu problém je s vlákny, která jsou nejčastěji stále nylonová, někdy se používají vlákna z ricinového oleje a cukrové třtiny. Kvalita vláken je velmi důležitá pro výsledné čištění, takže na ty je potřeba se soustředit. U ústních vod a zubních past je princip postavený na složení s větším množstvím přírodních složek, ale také obalů, které by měly být buďto recyklovatelné nebo i zčásti již recyklované.

Klasický zubní kartáček je základ

Bez zubního kartáčku s kvalitními vlákny nikdy nedosáhnete precizního odstranění povlaku. S ohledem na použité materiály, sestřih, hustotu i měkkost vláken jsme vybrali dva typy, se kterými rozhodně nešlápnete vedle.

  • Curanatura Bamboo je bambusový zubní kartáček, který má rovně střižená vlákna a příjemně malou hlavičku. Mezi kartáčky z bambusu patří k tomu nejlepšímu a zároveň je kompostovatelný.
  • Značka Promis má několik různě barevných kartáčků, všechny mají příjemně měkká vlákna, adekvátně velkou hlavičku a prohnutou rukojeť vyrobenou z bioplastu. To je materiál, který se v průmyslových kompostárnách rozloží, ale na vaší zahradě to tak není. Nakonec jej tedy pravděpodobně vyhodíte do komunálního odpadu.

Zubní pasty s množstvím přírodních složek

Doplnění čištění, osvěžení dechu, péče o dásně a posílení skloviny. To jsou úkoly zubní pasty. Každému vyhovuje jiná pasta, přesto jsme vybrali dvě, které jsou chuťově příjemné a zároveň obsahují vysoké množství přírodních složek.

  • Natura Siberica Polar Night navrací zubům přirozený odstín a pomáhá s odstraněním povrchových skvrn. Má veganské složení, obsahuje aktivní uhlí a krásně zuby vyčistí.
  • Weleda ratanhová zubní pasta je vhodná zejména pro osoby s problematickými dásněmi, protože má stahující účinky. Zároveň neobsahuje pěnidla, takže je šetrnější i k citlivějším ústům.

Nezbytnost – čištění mezizubních prostorů

Mezizubní kartáčky a nitě jsou nedílnou a důležitou součástí každodenního čištění. Zvolit zde kvalitní pomůcky není zcela snadné. Zároveň se potýkáme s kombinovanými materiály, takže i jejich recyklovatelnost nebo třídění jsou problematické. I tak jsou tu dva produkty, které mezi ostatními vyčnívají.

  • Mezizubní kartáčky The Humble byly jedněmi z prvních, které měly bambusové rukojetě. Při používání jsou příjemné a zároveň po odstranění drátku s vlákny jsou 100% recyklovatelné, respektive kompostovatelné. K dispozici je 6 velikostí.
  • Zubní nit My White Secret patří k našim nejoblíbenějším nitím vůbec. Je jemná, měkká a dostatečně silná na to, aby kvalitně čistila. Příjemným bonusem je to, že je prodávaná ve skleněném obalu a dokupujete pouze náplně.

Osvěžení ústní vodou na závěr

Pro kompletní ústní hygienu je dobré na závěr čištění ústa vypláchnout ústní vodou. Ta osvěží, postará se o dásně a odstraní zbytek bakterií.

  • Ecoheart Fresh má osvěžující příchuť máty a eukalyptu a poskytuje ochranu dásním. Kromě velkého množství přírodních složek obsahuje také alkohol. Je vyrobená na Slovensku.
  • Urtekram Sensitive Strong Mint pomáhá citlivým zubům, není testovaná na zvířatech a obsahuje 100 % přírodních složek. Neobsahuje alkohol, ani fluoridy.

Udržitelná cesta – neplýtvejte

Nakupovat s rozumem je s ohledem na planetu důležité. Nejvíce ale uděláte, když se budete snažit neplýtvat a produkty budete používat správně. Tak totiž zamezíte předčasnému vyhazování a dokupování nových pomocníků ústní hygieny. Klasický kartáček vydrží při správném čištění 3 měsíce, mezizubní týden až 10 dní a zubní pasty stačí používat množství o velikosti zrnka hrášku.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

300+ lidí přikoupilo