Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Jak vybrat vhodnou pastu k elektrickému kartáčku

Používání elektrického kartáčku provází mnoho otázek. Jednou z nich je i výběr vhodné zubní pasty. Mohu používat bělící? Na co se při výběru zaměřit? Fluoridy, abraziva, mikroperličky či konzistence. Je to opravdu taková věda?

Zubní pasta Opalescence
Zubní pasta Opalescence

Rozhodli jste se vyměnit klasický za elektrický a váháte, jestli můžete zůstat u své oblíbené pasty? Málo se o tom mluví, ale na něco málo byste si pozor dát měli.

Esenciální oleje

Veškeré výtažky z bylin jsou velmi prospěšné pro zdraví ústní dutiny. Hlavicím elektrických kartáčků ale mohou škodit. Můžete se díky nim setkat například s vypadáváním vláken. Jak poznáte esenciální olej ve složení zubní pasty? Vždy bude začínat názvem byliny a bude doplněn označením Essential Oil nebo pouze Oil (např. Mentha piperita oil).

Abraziva

Elektrický kartáček vyvine při čištění mnohem více čistících pohybů než vy sami manuálním kartáčkem. Pokud tento počet podpoříte ještě abrazivy, možná budete mít zuby světlejší, ale můžete následně mít problémy s citlivostí zubů. Vyhýbejte se proto zubním pastám s vysokou abrazivitou. Naštěstí jich tolik není a vždy jsou parametrem označeny. Naopak jsou k dostání bělící zubní pasty s nízkou abrazivitou, například Yotuel All In One má abrazivitu pouze 15 RDA, což je velmi nízká hodnota.

Menší pocit „odírání“ skloviny budete určitě mít se zubními pastami s gelovou konzistencí. Jsou jemnější, obvykle i méně pění a často neobsahují jedlou sodu, která je označována jako abrazivní složka zubních past. Abrazivita pasty se pak odráží od jejího množství.

Mikroperličky s příchutí

Jsou mikroperličky v zubních pastách abraziva? Neměly by být. Obvykle jde totiž o perličky s příchutí, které se během čištění rozpouští, a tudíž neobrušují zubní sklovinu. Najdete je například ve všech pastách Curaprox Be You, které patří k nejoblíbenějším pastám s ovocnou příchutí pro dospělé.

Nedělejte z toho vědu

Máte oblíbenou pastu? Zkuste ji chvíli používat s elektrickým kartáčkem. Pokud byste měli pocit, že máte zuby citlivější, tak ji raději používat přestaňte a vyberte jinou třeba s nižší abrazivitou.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

2 000+ lidí přikoupilo