KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybrat zubní pastu, pokud kouříte?

Kouření je zlozvyk, kterého se těžko zbavuje. Pokud kouříte, často se Vám na zubech vytváří nehezké žluté zabarvení. Pokud si chcete užívat své neřesti a zároveň se moci bez výčitek usmívat, pak je dobře pravidelně tyto skvrny odstraňovat pomocí speciální zubní pasty.

Jak vybrat zubní pastu, pokud kouříte?
Jak vybrat zubní pastu, pokud kouříte?

Čím začít?

Pro odstranění skvrn ze zubů můžete vybírat ze široké nabídky bělících zubních past. Někomu se zuby zabarvují víc, někomu méně. A podle toho vybírejte i bělící zubní pastu v případě, že kouříte. Zuby kuřáků často potřebují zubní pastu, která odstraní maximum skvrn a nejlépe bez poškození zubů.

Úroveň zabarvení zubů

Pouze mírné zabarvení - Pokud intenzivně kouříte a i přesto jsou Vaše zuby pouze mírně zabarvené, tak máte hlavně štěstí. V takovém případě se můžete spolehnout na kteroukoliv ze zubních past pro kuřáky, protože s mírnými povrchovými skvrnami by si tyto pasty měly bez problémů poradit.

Zuby se sklonem k zabarvení - Někomu stačí pár černých káv, několik sklenek červeného vína a kouření a zuby začnou být výrazně zabarvené. Dokud se jedná pouze o povrchové skvrny, tak by si s nimi měly zubní pasty pro kuřáky poradit. Dobré je používat ty, které mají vyšší obsahy účinné látky.

Druhy účinných složek zubních past pro kuřáky

Abraziva

Pro výraznější zabarvení, nevhodné pro citlivé zuby

Abraziva obsahují téměř všechny zubní pasty. Tato složka pasty bohužel zuby nevybělí, ale pouze odstraní povrchové pigmentace, protože abraziva v podstatě pouze obrušují sklovinu. Hodnota abrazivity zubní pasty se značí zkratkou RDA. Pokud tato hodnota není na zubní pastě uvedena, pak má daná zubní pasta abrazivitu 70 RDA. Pokud máte citlivé zuby, pak byste si měli na hodnotu abrazivity dávat pozor, protože Vašim zubům může spíše uškodit. Volte tedy pasty s nižší abrazivitou.

  • Spolehlivě odstraní i výraznější povrchové skvrny
  • Nevhodné pro citlivé zuby

Enzymy

Pro mírné zabarvení

Další složkou, která může pomoci vybělit Vaše zuby, jsou enzymy. Ty jsou dnes v zubních pastách čím dál oblíbenější. Jedná se o takové složky jako je papain nebo bromelain, které pronikají do struktury skloviny a odstraňují zabarvení. Pokud tedy hledáte něco šetrnějšího, pak si jistě vyberte nějakou bělicí zubní pastu s enzymy – například Yotuel nebo Himalaya.

  • Šetrná práce s povrchovým zabarvením
  • Odstraní pouze mírné zabarvení

Mikroperličky

Pro mírné zabarvení zubů

Poslední variantou aktivní složky v bělící zubní pastě mohou být mikroperličky, které lépe pomáhají odstraňovat povrchové pigmentace ze zubů. Ty obsahují například pasty GUM Original White.

  • Šetrné k zubní sklovině
  • Méně výrazné výsledky

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz