Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Menu

Dentální hygiena: Co vše by měla obsahovat vstupní prohlídka

V minulém díle jsme si pověděli o tom, co je to dentální hygiena, kdo ji provádí a čím se zabývá. V tomto díle si řekneme, co vše by dentální specialista měl provést, na co by neměl opomenout a jakou péči byste jako zákazník měli obdržet.

Ordinace dentální hygienistky
Ordinace dentální hygienistky

První návštěva dentální hygienistky je poněkud delší, než návštěva následující, neboť hygienistka musí zjistit stav dutiny ústní a musí vykonat jednotlivá vyšetření. Začněme tedy od začátku.

Při první návštěvě jsou nejprve pomocí dotazníku, nebo osobního pohovoru zaznamenány důležité údaje a zdravotní stav, který je pro dentální hygienistku velmi důležitý (např. onemocnění cukrovkou, onemocnění srdce, léky na epilepsii či ředění krve, astma, epilepsie, atd...). Velice důležitou informací pro úvodní vyšetření je, zdali jste kuřák či nikoliv. 

Během vyšetření dentální hygienistka vysvětluje pacientovi jeho aktuální stav, seznamuje jej s možnými riziky (parodontoza, zánět dásní), jak jim lze předcházet a vysvětlí co vše je nutné učinit pro zlepšení jeho stavu.

Dentální hygiena krok po kroku

Nyní přijdou na řadu jednotlivá vyšetření.

Celkový stav dutiny ústní

První vyšetření je vyšetření na celkový stav vaší dutiny ústní. Zjišťuje, zdali nemáte abnormální nános plaku na zubech, na jazyku, zdali se při spánku nekoušete do jazyka či tváře nebo zdali nemáte jednotlivé anomálie, defekty na zubech, atd...

Celkový stav chrupu

Po tomto všeobecném vyšetření následuje vyšetření na stav chrupu, kde se do karty zaznamenává počet výplní, protetické náhrady (korunka, můstek..) či dokonce podezření na kaz.  Během celé návštěvy je dentální hygienistka pozorná a ptá se vás na jednotlivé informace, které jí prozradí více o vašem chrupu.

Rentgenologické vyšetření

Dalším krokem je rentgenologické vyšetření. Toto vyšetření může a nemusí být součástí první návštěvy, protože každá hygienistka nemá na svém pracovišti rentgen. Pokud je však  podezření na kaz či jiné onemocnění (parodontoza=parodontitis), tak by se RTG snímek  provést měl. Tento krok hygienistce prozradí 60% o stavu vašeho chrupu.

Úroveň dentální hygieny

Dále se zabývá stavem hygieny, kdy dentální hygienistka zjistí zda pacient správně čistí v mezizubních prostorech či u zubního krčku a vyhodnotí celkový stav dentální hygieny pacienata.

Vyšetření stavu stavu kostí (parodontoza)

Následuje parodontologické vyšetření, které bohužel nedělá každá hygienistka, neboť tímto vyšetřením se nezaobírají stomatologové, zaměřeni na preventivní péči. Toto vyšetření je nicméně velice důležité, protože hlídá stav kosti ve které je zub uložen, především zda nedošlo k úbytku kosti (onemocnění parodontoza, parodontitis).

Zubní kámen

Nachází-li se ve vašich ústech zubní kámen, a hygienistka má již předešlé vyšetření hotové, následuje odstranění zubního kamene.

K tomu se použije buď ultrazvuk nebo ruční nástroje.

Měření mezizubních prostor

Následuje změření mezizubních prostor (prostory mezi zuby) speciální sondou, která dle barevné škály ukáže dentální hygienistce šíři mezizubních prostorů a současně indikuje správnou velikost mezizubního kartáčku.

Toto měření je nezbytné, protože většina pacientů si bez doporučení hygienistky koupí kartáček dle libosti a většinou je zakoupená velikost nesprávná.

Používání nesprávné velikosti mezizubního kartáčku má za následek ústup dásně v mezizubním prostoru, kde se poté zachytává ještě větší množství jídla než předtím a pacient si více uškodí, než zlepší svůj aktuální stav. Opakem je nedostatečné čištění, kdy nevznikne správný stírací efekt.

Zaleštění zubů

Po přeměření prostor následuje zaleštění zubů, které slouží k jejich vyhlazení, aby nedošlo ke zpětnému ukládání plaku a následně nevzniklal znovu zubní kámen.

Nácvik správné péče

Posledním krokem je instruktáž, jak má pacient správně pečovat o zuby (pacientovi je doporučena určitá technika čistění, jež závisí na stavu chrupu) a používat jednotlivé pomůcky pro dentální hygienu.

Cena dentální hygieny

Cena vstupního vyšetření je u každé dentální hygienistky jiná. U dospělého jedince se pohybuje v průměru okolo 750 Kč. Další návštěva je již obvykle levnější. Dentální hygiena, kterou provádí hygienistka, není bohužel hrazená zdravotní pojišťovnou.

Dentální hygiena není ještě v ČR rozšířeným oborem, ale pokud pacient chce mít zdravé a krásné zuby co nejdéle, je určitě dobrý nápad s ní začít.

Po úvodním vyšetření mohou přijít na řadu i jednotlivé estetické zákroky jako je bělení zubů, pískování zubů, či adaptace dentálního šperku. V následujícím díle si povíme, jaké estetické zákroky může dentální hygienistka provádět a jejich průměrné cenové relace.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

Barbora Liebig, DiS.
garant článku

Barbora Liebig, DiS.

dentální hygienistka,

Zubní centrum České Budějovice