Možnosti odstraňování zubního kamene
Zubní kámen se v určitém množství tvoří každému z nás. Vzniká mineralizací neodstraněného zubního plaku. V krajních případech způsobuje záněty dásní, napadá závěsný aparát zubu a může zapříčinit i jeho vypadnutí. Těmto závažným problémům ale můžeme snadno předcházet.
Odstranění zubního kamene nejčastěji provádí dentální hygienistky. Proto vás zubní lékař obvykle odkáže přímo na ně. Sami lékaři jej také mohou provádět, ale obvykle jim na to z kapacitních důvodů nezbývá prostor.
Precizní ruční klasika
Nejznámějším ručním nástrojem pro odstraňování zubního kamene je škrabka na zubní kámen. Ta vypadá jako malý háček, díky kterému se lékař nebo hygienistka dostanou pod nános zubního kamene a pouhým tahem ho odstraní. Tato metoda je vhodná především pro odstraňování zubního kamene z mezizubních prostor nebo prostorů podél dásní.
Jedná se o velice precizní způsob, který je zároveň k zubům dostatečně šetrný. Má i svá negativa. Vyžaduje značnou zručnost odborníka a je poměrně časově náročný. Myslíte si, že si takto odstraníte kámen sami doma? Tak na to zapomeňte. V některých věcech je opravdu potřeba spolehnout se na zkušenou ruku specialisty.
Rychlost a přesnost ultrazvuku
Metoda odstraňování zubního kamene pomocí ultrazvuku už není tak snadno představitelná. Speciální přístroj přenáší přes koncovku ultrazvukové vlny, které rozbíjí vrstvy zubního kamene. Tyto přístroje se používají k odstraňování jak naddásňového tak poddásňového zubního kamene. Pro opravdu dokonalé ošetření je nutné ještě detailní očištění ručními nástroji.
Ultrazvukové odstraňování zubního kamene je rychlé, ale zkušenost ošetřujícího je zde potřebná úplně stejně. Po ošetření se může u některých parientů objevit dočasná citlivost zubů, která ale po čase odezní.
Rozpuštění zubního kamene
Speciální přístroj pro odstraňování zubního kamene pomocí vody a rozpouštěcích roztoků se nazývá vector. Jedná se o bezbolestnou metodu, která se ovšem používá pouze k dočištění prostorů mezi zubem a dásní. Jedná se o místa, kde nejčastěji dochází k zánětům. Je proto posledním krokem.
Největší výhodou této metody je bezbolestnost a možnost dočistit zuby i na těžko dostupných místech. Tento přístroj nepatří ke standardní výbavě zubních ordinací a obvykle je toto ošetření nejdražší.
Dá se tomu předcházet?
Ve většině případů se dá vzniku velkých nánosů zubního kamene předejít správnou technikou čištění zubů. Pokud se vám zubní plak nebo zubní kámen usazuje opakovaně, je potřeba pro detailní dočištění jednotlivých zubů používat jednosvazkový kartáček. Jak pomocí něj správně čistit zuby? Podívejte se na náš článek s návodným videem.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz