KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Dentální hygiena: estetické výkony dentální hygienistky

Přemýšlíte jak dovést svůj zevnějšek k dokonalosti? Čtěte dále! Jak jsme již v minulém článku naznačili, dnešním tématem jsou estetické výkony dentální hygienistky. V tomto článku se dozvíte, kdy lze provést jednotlivé výkony, průměrnou cenu za tyto zákroky a samozřejmě pozitiva, které tyto výkony přináší.

Dentální hygiena
Dentální hygiena

Dentální hygienistka ve své profesi usiluje nejen o co nejlepší zdraví vašeho chrupu, ale také provádí estetické výkony. Tyto výkony jsou oblíbené především u žen, ale častěji je začínají podstupovat i muži.

Mezi estetické složky dentální hygieny řadíme:

  • depuraci zubů,
  • pískování zubů (Airflow),
  • aplikaci dentálního šperku,
  • bělení.

Před vlastními zákroky musí být chrup v pořádku (ošetřený stomatologem, či hygienistkou), aby nevznikly zbytečné komplikace. Choroby či jiné stavy jako jsou zubní kaz, zubní kámen, zánět dásní, případně další je potřeba nejprve odstranit.

Depurace zubů

Nejjednodušší estetický výkon prováděný dentální hygienistkou je depurace zubů. Jedná se o zaleštění zubů, kdy není nutné podstoupit přímo techniku zvanou Airflow, tedy pískování zubů.

Pomocí depurace zubů lze odstranit nánosy zubního plaku a částečně i pigmentaci. Pigmenty jsou nánosy, které vznikají jako následek kouření či konzumace pigmentovaných jídel či nápojů (káva, barevné omáčky, Coca-cola, červené víno, jahody...).

Depurace zubů se provádí pomocí rotačních kartáčků či kalíšků a speciální pasty.

Výkon je nejméně časově náročný a zkušená hygienistka je schopna jej provést okolo patnácti minut. Cena za depuraci zubů  se pohybuje průměrně kolem 700 Kč.

Pískování zubů (Airflow)

Další estetickou složku dentální hygieny tvoří  pískování zubů, neboli airflow (airpolishing).  Nejčastěji se aplikuje u silných kuřáků či osob s konzumací kávy, čaje a dalších potravin, kdy se tvoří na ploškách zubu tmavý pigment, u pacientů jimž byl sejmut fixní aparát či před bělením zubů.

K pískování zubů se používá speciální šetrný přístroj, který odstraní nežádoucí zabarvení zubu z rýh, mezizubních prostor, i hladkých viditelných zubních povrchů. Přístroj tryská pod tlakem písek (různé hrubosti), který se účinně dostane i do špatně přístupných míst.

Pískování zubů je lepší než depurace, neboť koncovky při depuraci zubů nelze aplikovat na špatně přístupná místa, jako jsou zrotované zuby či mezizubní prostory.  Kontraindikace tohoto ošetření tvoří kontaktní čočky, které je nutné při zákroku vyjmout, dechové potíže (astma), neslaná dieta, či zuby ve stádiu vývoje nebo zuby s poškozenou sklovinou.

Výsledkem pískování zubů je krásný chrup bez pigmentu, který nemusíme bělit, neboť po odstranění nánosů jsou zuby světlejší. Výkon lze opětovně provést minimálně tři měsíce až půl roku od posledního pískování, aby nedošlo k poškození skloviny. Cena za pískování zubů se pohybuje průměrně od 750 do 1000 Kč. Opět záleží na lokaci.

Aplikace dentálního šperku

Tento estetický prvek je spíše pro ženy, které mají rády doplňky a šperky a jedná se o aplikaci šperku přímo na zuby.  Dentální hygienistka nabízí širokou škálu barev, tvarů, ale i materiálů. Pro náročnější dámy lze dokonce aplikovat šperk ze žlutého či bílého zlata či dokonce doplněk s drahými kameny a to s diamanty.

Tento krok se provádí speciální adhezivní technikou, která nepoškozuje zubní sklovinu. Celý proces trvá okolo třiceti minut. Životnost dentálního šperku je individuální, ale při správné aplikaci je minimálně rok.

Cena tohoto výkonu se pohybuje v cenové relaci od 450 Kč, samozřejmě záleží na materiálu. Výsledkem je krásný zářivý úsměv.

Bělení zubů

Bělení zubů dělíme na tři druhy:

  • domácí bělení,
  • vnitřní bělení,
  • ordinační bělení.

Každý druh bělení má své přednosti. Bělící oblast je stanovena od druhých premolárů  až po druhé premoláry na druhé straně chrupu. Když se vyskytují dobré podmínky, bělí se až po první moláry na obou stranách.

Domácí bělení zubů

Jedná se o bělení zubů doma, které si můžete provádět sami. Co vše k tomu budete potřebovat? Tak především jsou to gely, obsahující určité procento peroxidu vodíku.

Pro domácí bělení se obvykle používá koncentrace 16% či 10% peroxid vodíku, záleží však na okolnostech a především na doporučení dentální hygienistky. Deseti procentní peroxid se používá zpravidla u citlivých zubů. Dále potřebujeme speciální nosiče, které nám zhotoví dentální hygienistka či dentální laboratoř, do kterých aplikujeme gel. Aplikace gelu se doporučuje po dobu 6 až 8 hodin, ideální je aplikace na noc, kdy je snížena tvorba slin. Výhodou tohoto bělení je domácí prostředí a možnost opakování procesu. U zubů tmavších bělíme 14 dní, u zubů světlejších pouze týden.

U tohoto typu bělení by se měla držet tzv. "bílá dieta" během celého procesu bělení zubů a následně ještě týden po něm. Bílá dieta spočívá v konzumaci potravin bez pigmentu, aby nedošlo k zanesení barevného pigmentu do zubu, neboť po bělení ztratí dočasně zub vodu, je ,,vysušený" a při konzumaci takových potravin hrozí nasání barevných pigmentů do zubu. Důležitá je kontrola u hygienistky cca týden po bělení, aby nedošlo k přebělení zubů, které je nenávratné. Celková cena tohoto způsobu bělení zubů se liší. Zhotovení individuálních nosičů se pohybuje od 1000 do 1500 Kč. Ceny bělicích gelů se liší podle koncetrace karbamid peroxidu v bělícím gelu a též podle toho, jaké množství kupujete. Předběžně ale můžete počítat, že za bělicí gel zaplatíte přibližně od 1000 do 2000 Kč. 

Ordinační bělení zubů

Ordinační bělení zubů je oproti domácímu velmi rychlý proces. V dnešní době se provádí 35% peroxidem za vedení lékaře. Ordinační bělení zubů je prováděno materiály, které jsou velmi šetrné k zubní sklovině a nehrozí tedy její poškození. Ordinační bělení zubů trvá okolo jedné hodiny.

Před samotným procesem ordinačního bělení je důležité depurovat zuby depurační pastou bez fluoru. Nachází li se na zubech  pigmenty, je důležité pomocí Airflow či depurace tyto pigmenty odstranit, aby došlo k rovnoměrnému vybělení zubu.

Nejprve se nanese ochranné báze na dáseň, aby nedošlo k jejímu poranění a poté se aplikuje samotný bělící gel. Účinky bělícího gelu lze urychlit pomocí UV světla, záleží však na typu gelu (gely s aktivátorem UV světlo nepotřebují). Celý proces trvá 60 minut a je rozdělen do čtyř cyklů, přičemž po patnácti minutách dochází k odstranění jedné vrstvy a ihned se aplikuje nová vrstva bělícího gelu. Na závěr je aplikován přípravek proti citlivosti zubu.

I v tomto případě je nutná bílá dieta, avšak pouze po dobu 24 hodin. Ordinační bělení lze opakovat až po roce od posledního bělení, aby nedošlo k přebělení zubů.  Kontraindikaci tvoří protetické náhrady, jako jsou můstky, korunky či výplně, které se tímto procesem nevybělí. Dále bělení není vhodné pro kojící a těhotné ženy či pro pacienty s počínající paradentózou.

Ordinační bělení je pro pacienty mnohem pohodlnější a přináší rychlé a relativně trvalé výsledky. Cena se pohybuje v průměru kolem 5000 až 7000 Kč za obě čelisti a liší se podle konkrétního pracoviště.

Vnitřní bělení zubů

Posledním typem bělení je vnitřní bělení zubu, které se indikuje u zubu bez zubní dřeně. Důležitá je spolupráce dentální hygienistky se stomatologem. Vnitřní bělení se provádí po tzv. endodontickém ošetření zubu (ošetření zubních kanálků), kdy lékař vytvoří do zubu kavitu, do které pak dentální hygienistka aplikuje bělící gel a zakryje provizorní výplní. Po 24 - 72 hodinách přijde pacient na vyjmutí zbytku gelu.

Efekt vnitřního vybělení zubu se ustálí během 14 dní, poté lékař kavitu uzavře fotokompozitní (bílou) výplní. Tímto způsobem se docílí vybělení zubu po endodontickém ošetření. Důležitá informace pro pacienty s protetickými náhradami či výplněmi je, že korunky, můstky a fotokompozitní výplně bělením barvu nezmění a je nutné počítat s jejich výměnou po bělení v barvě odpovídající vyběleným zubům.

Kontraindikaci tvoří zub, který nebyl endodonticky ošetřen. Cena vnitřního bělení u jednoho zubu se pohybuje v průměru od 500 Kč.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

Barbora Liebig, DiS.
garant článku

Barbora Liebig, DiS.

dentální hygienistka,

Zubní centrum České Budějovice