Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Gingivitida neboli zánět dásní se projevuje zarudnutím a zduřením dásní. Postupně dochází k narůstání objemu dásně a k zaoblování interdentálních papil. Při zánětu dásní se v dásňovém žlábku objevuje větší množství sulkulární tekutiny a při jemné sondáži dochází ke krvácení. Dalším příznakem zánětu dásní je podnětové krvácení, které se nejčastěji objevuje při čištění zubů. Bolestivost se vyskytuje zřídka.

Bez léčby přechází gingivitida v polovině případů v parodontitidu.

Zánět dásní můžeme rozdělit na akutní nebo chronický.

Akutní gingivitida je vlastně akutním zánětem, který bývá zapříčiněn mechanickými či termickými podněty a nejčastěji bakteriálními povlaky. Plakem podmíněná gingivitida je vlastně zánět způsobený smíšenou bakteriální flórou zubního plaku. Akutní zánět dásní vyvolaný bakteriálními povlaky přechází po několika dnech v chronickou gingivitidu. K příčinám akutní gingivitidy patří špatná ústní hygiena, proto je základním krokem léčby akutního zánětu dásní zlepšení ústní hygieny. Mezi další příčiny může také patřit kouření a stres. Závažným akutním onemocněním je ulcerózní gingivitida.

Chronická gingivitida má dlouhodobější průběh, zánět se omezuje pouze na dáseň, která je zduřená a krvácející. U chronického zánětu dásní ještě nedochází ke ztrátě úponu závěsného aparátu zubu, není pozorován úbytek alveolární kosti, ale objevuje se prohlubování dásňového žlábku a vznik tzv. nepravých dásňových chobotů. Léčení chronického zánětu dásní je dlouhodobější, než u zánětu akutního. Doporučuje se používat vhodný zubní kartáček, nezapomínat na pomůcky pro čištění mezizubních prostor a pomáhá také používat přípravky proti zánětu dásní, tzn. speciální zubní pastu a ústní vodu (např.: GUM Paroex, Listerine).

Léčba zánětu dásní spočívá v odstranění všech dráždivých podnětů v dutině ústní, v motivaci pacienta a instruktáži ke správné dentální i interdentální hygieně. U akutní formy jsou vhodné léčivé výplachy.

Zvláštní formy gingivitidy mohou být vyvolány hormonálními změnami, jako následek léčby nebo vážným celkovým onemocněním organismu (leukemie).

Rozeznáváme:

  • těhotenskou gingivitidu
  • pubertální gingivitidu
  • menstruační gingivitidu
  • gingivitidu climacteria
  • gingivitidu vyvolanou kontraceptivy

Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.