KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Jaké příznaky má zánět dásní?

Zánět dásní (gingivitida) se projevuje především jejich zarudnutím a zduřením. Postupně dochází k narůstání objemu dásně a zaoblování dásní v místě, kde se dva zuby potkávají (tzv. interdentální papily). Mezi okrajem dásně a zubem (tzv. dásňový žlábek) se objevuje zánětlivá tekutina (sulkulární tekutina) a pokud zubní lékař provede jemnou sondáž, dochází ke krvácení.

Mezi další projevy zánětu dásní, které vás mohou potrápit, patří i tzv. podnětové krvácení – tedy krvácení způsobeném vnějším podnětem, například čištěním zubů.

Pamatujte, že neléčený zánět dásní může v průběhu let přejít v parodontitidu. Všem problémům se nejlépe vyhnete pravidelnými návštěvami zubního lékaře.

Nač se nejčastěji ptáte v souvislosti s parodontitidou (laicky paradentózou)?

Akutní, nebo chronický zánět dásní?

Akutní zánět dásní (akutní gingivitida) dokáží způsobit mechanické podněty (úraz, kousnutí atp.), přemnožené bakterie v ústech (bakteriální povlaky, zubní plak), ale i kouření nebo stres. Téměř vždy se ale jedná o kombinaci se špatnou ústní hygienou, tedy nedostatečným odstraňováním zubního plaku.

Chronický zánět dásní (chronickou gingivitidu) poznáte podle zduřelé a krvácející dásně. Mezi zubem a dásní se prohlubuje dásňový žlábek, ale ještě nedochází ke ztrátě závěsného aparátu zubu. Není pozorován úbytek alveolární kosti, ale vznikají tzv. nepravé dásňové choboty. Diagnózu i léčbu vždy řešíte se zubním lékařem (potažmo dentální hygienistkou).

Mezi zvláštní formy gingivitidy patří těhotenská, pubertální, menstruační, gingivitida climacteria. Zánět dásní u vás může propuknout také v důsledku hormonálních změn (například při celkovém onemocnění organismu). Setkat se můžete také s tzv. ulcerózní gingivitidou, která postihuje především mladé lidi pod 25 let a nejčastěji v podzimních měsících.

Co pomáhá na zánět dásní?

Samotná léčba gingivitidy začíná návštěvou dentálního specialisty – zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Ti vám pomohou odstranit všechny neduhy, které přispěly k samotnému vzniku zánětu (zubní kámen, nevhodné zubní pomůcky, špatná technika čištění atp.).

Další postup je naštěstí v podstatě jednoduchý – opravdu poctivá ústní hygiena. Zubní lékař (nebo častěji dentální hygienistka) vám pomůže vybrat vhodné pomůcky – akorát tvrdý zubní kartáček, správné velikosti kartáčků mezizubních, ale i třeba speciální ústní vodu nebo zubní pastu. Pokud tedy hledáte léky na zánět dásní, právě jste je našli.

Domácí léčbu gingivitidy můžete podpořit i přírodní léčbou nebo bylinnými přípravky. Dostupná jsou speciální homeopatika, sáhnout můžete po bylinkových odvarech (například ze šalvěje nebo z dubové kůry).

Že jste slyšeli o tzv. pastilkách na zánět dásní? V zásadě se jedná o neškodná antiseptická a analgetická léčiva, která pomohou v boji proti přemnoženým bakteriím v ústech, potažmo pokud vás při zánětu dásní trápí také bolest. Doporučujeme jejich užívání konzultovat s lékařem.

Zánět dásní u dětí

Příznaky zánětu dásní u dětí jsou prakticky totožné s těmi u dospělých – nateklé, začervenalé dásně, které mohou krvácet. Gingivitida u dětí propuká následkem nedbalé péče o chrup, hlavně nedostatečným odstraňováním zubního plaku. I menší děti můžete vzít na konzultaci k dentální hygienistce, která vám ukáže, jak správně používat všechny ústní pomůcky – a zánětu se jistě co nevidět zbavíte 🙂

Jak u dětí, tak u dospělých je základem pravidelná každodenní péče o celou ústní dutinu – a kontroly u zubního lékaře.


Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.