KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybrat správný kartáček pro dítě?

Že se o dětské zoubky je potřeba starat už od prvního zoubku, slyšíte všude. S výběrem správného dětského kartáčku Vám ale poradí málokdo a přitom nabídka je dnes tak široká. My Vám poradíme, po kterém kartáčku sáhnout podle toho, kolik je Vaší ratolesti let.

Jak vybrat kartáček pro dítě
Jak vybrat kartáček pro dítě

Čím začít

Pečovat o dětské dásně samozřejmě můžete ještě předtím, než se první zub vůbec objeví. K tomu slouží kousátka a také speciální kartáček, který se navlíká na prst a je silikonový. Jakmile se ale první zoubek prořeže, je čas začít se o něj starat klasickým kartáčkem. Důležitá je velikost hlavičky, délka rukojeti, ale také měkkost štětin.

Kolik je dítěti let?

Do tří let - První zoubky se dětem prořezávají nejčastěji mezi šestým a osmým měsícem, ale není to pravidlem. Každopádně platí, že již od prvního zoubky byste měli přejít na používání klasického zubního kartáčku. Pro takhle malé děti vybírejte kartáček s malou hlavičkou a i poměrně krátkými vlákny. Naopak rukojeť by měla být dostatečně dlouhá, aby se na ni vešla jak dětská, tak Vaše ruka.

Od čtyř do šesti let - Na větší kartáček přejděte přibližně kolem čtvrtého roku dítěte. Chrup už v tomto věku je kompletní včetně stoliček a ústa dostatečně velká. Můžete tedy vybrat o něco větší hlavičku kartáčku. Stále ale platí, že rukojeť by se měla pohodlně držet dítěti i Vám, protože v tomto věku ještě stále budete dětem zuby dočišťovat sami.

Od sedmi let - V sedmi letech už děti mohou používat kartáčky s většími hlavičkami, které pak nevyžadují tak precizní čištění. Zůstaňte ale určitě u kartáčků s měkkými vlákny. Často jsou také v tomto věku důležité barvy nebo designy kartáčků.

Druhy dětských kartáčků

Zubní kartáčky pro nejmenší

Vhodné od prvních zoubků do tří let

Pro takhle malé děti jsou určené kartáčky s malými hlavičkami a velmi jemnými vlákny. Stejně jako u běžných kartáčků je potřeba, aby vlákna byla rovně zastřižená a poměrně krátká. Rukojeť těchto kartáčků je drobná, aby seděla dobře do dětské ruky, a zároveň musí být dostatečně dlouhá, abyste ji mohli držet i Vy.

Od prvního zubu

Zubní kartáčky pro předškolní děti

Vhodné pro děti od čtyř do šesti let

Kartáčky pro děti od čtyř let už mají větší hlavičky, stále ale zůstávají velmi jemná vlákna, která jsou dostatečně šetrná k jejich dásním. Komfortní držení rukojeti samozřejmě zůstává, protože i v tomto věku je nutné dětem zuby dočišťovat.

Pro předškolní děti

Zubní kartáčky pro školáky

Pro děti od sedmi let

Pro sedmileté a starší děti mají kartáčky už větší hlavičky, jemná nebo velmi jemná vlákna a už standardní velikost rukojeti. V tomto věku už by děti měly být schopné čistit si zuby bez pomoci dospělého. I pro takto velké děti jsou dostupné kartáčky s různými designy, které mohou upoutat jejich pozornost při čištění.

Pro školní děti

Důležité vlastnosti

Tvrdost vláken

V případě dětských zubních kartáčků jde vždy o velmi jemná nebo jemná vlákna. U dětských zubů je tvrdost vláken obzvlášť důležitá, protože dětské dásně jsou opravdu citlivé a pouze jemná vlákna dokáží zuby čistit s potřebnou šetrností.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz