Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Rovnátka 3. díl – Klasická snímatelná a neviditelná rovnátka

Ne vždy se hned sahá po fixních rovnátkách. Jsou tu ještě snímatelná rovnátka, která se hodí pro přípravnou fázi, nebo pro řešení některých estetických nedostatků. Volit je dnes možné mezi dvěma druhy – klasickými deskovými s drátěnými sponkami nebo neviditelnými.

Neviditelná rovnátka
Neviditelná rovnátka

Klasická desková rovnátka se používají zejména u dětí na mléčný nebo smíšený chrup. Jakmile se prořezají všechny zuby trvalého chrupu, přestávají být efektivní. Někdy mohou problémy zcela vyřešit, ale u závažnějších vad jsou pouze přípravou pro nošení fixních rovnátek. Nosí se buď celý den s vyjímáním pouze na jídlo, nebo pouze na noc. Postup stanovuje vždy ošetřující ortodontista.

Nejnovější možností jak řešit určité nesrovnalosti v chrupu jsou neviditelná foliová rovnátka. Jsou vhodná pro celou řadu vad a lze je použít u dětí i dospělých. Fólie naléhají těsně na zuby a jemně s nimi pohybují. Léčba v tomto případě vypadá takto: podle otisků nebo scanu zubů se vytvoří několik fólií, které určují zubům postupně různé polohy. Jedna folie se nosí přibližně 10 dnů a poté se mění za další, která navazuje tam, kde předchozí v narovnávání zubů skončila. Počet fólií a doba léčby se určuje podle závažnosti vady. Celková doba je ale velmi podobná jako v případě klasických fixních rovnátek. Výhodami neviditelných rovnátek jsou estetika, pohodlí při nošení, snadná ústní hygiena a méně časté kontroly u lékaře. Hlavní nevýhodou je poměrně vysoká cena.

V obou případech platí, že postup stanoví ortodontista. Pokud máte zájem o rovnátka, je nejprve nutné navštívit zubního lékaře, který vystaví doporučenku. Následně vás čeká návštěva ortodontisty, který s vámi bude konzultovat všechny možné postupy. V případě, že vám možnost neviditelných rovnátek nenabídl, zkuste se zeptat, zda by tato možnost pro vás byla vhodná. Jedná se zatím o novinku, ke které se nepřiklání velké množství lékařů. Ale je dobré vědět, že tato možnost existuje. Zejména v dospělosti můžete neviditelná rovnátka pro estetickou nápravu chrupu uvítat.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

MDDr. Helena Dvořáková
garant článku

MDDr. Helena Dvořáková

zubní lékařka,

České Budějovice