Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zápach z úst neboli halitóza

Zápach z úst je nepříjemný problém, ale jeho příčinu můžete v 90% případů hledat v ústní dutině. Co konkrétního tou příčinou je a jak můžete tento problém řešit, tak to se dočtete v našem článku.

Zubní pasta a zvlhčující gel na zápach z úst
Zubní pasta a zvlhčující gel na zápach z úst

Odborně se zápachu z úst říká halitóza a dělí se do tří skupin: pravá halitóza, pseudohalitóza a halitofobie. Pravá halitóza je skutečné onemocnění, které byste měli řešit s lékařem. Jako pseudohalitóza se označuje zápach z úst, který vzniká po konzumaci zapáchajících potravin anebo kouření. Trpět ještě můžete halitofobií – to je ovšem psychický problém, kdy si myslíte, že Vám zapáchá z úst, ale ve skutečnosti to tak není.

Co je příčina pravé halitózy?

I když příčinou pravé halitózy může být i onemocnění vnitřních orgánů, ale v 90% hledejte příčinu v ústní dutině. Nejčastěji zápach z úst způsobuje usazený zubní plak. Ten vzniká v ústech kvůli nedostatečné ústní hygieně. Příčinou halitózy ale může být také onemocnění dásní, zubní kaz anebo suchost v ústech (xerostomie). Zápach z úst mohou způsobovat také bakterie, které se usazují na jazyku.

Jak zápach z úst zmírnit?

Prvním a nejdůležitějším krokem je zlepšení ústní hygieny. Je potřeba precizněji odstraňovat zubní plak za pomoci mezizubních a jednosvazkových kartáčků. Doporučujeme také navštívit zubního lékaře, který případně odstraní zubní kazy. Zubní lékař též zkontroluje, zda netrpíte zánětem dásní a případně zahájí léčbu tohoto onemocnění. Bakterie z jazyka můžete odstraňovat pohodlně doma pomocí škrabky na jazyk, kterou seženete v každé lékárně či drogerii. Pro znatelné výsledky je potřeba používat škrabku na jazyk pravidelně alespoň jednou denně – večer. Léčbu zánětu dásní můžete podpořit také používáním speciálním prostředků, jako jsou gely na jazyk, ústní vody, které ničí bakterie způsobující zápach a pro okamžitou úlevu kdekoliv používejte ústní sprej.

Může být příčina i jinde?

Nelze stoprocentně říci, že příčina zápachu z úst musí nutně být ve Vašich ústech. Halitóza totiž může souviset i dalšími nemocemi. Například zápach po acetonu bývá charakteristický pro diabetes, zápach po čpavku je typický u ledvinového selhání, hnilobný zápach z úst může souviset onemocněním plic, a charakteristický zápach produkuje i onemocnění jater. Pokud tedy příčinu neodhalí Váš zubní lékař, pravděpodobně bude příčina jinde než v ústech a v tom případě doporučujeme navštívit Vašeho lékaře.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz