Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Žvýkačky a zuby

Také Vás učitelé na základní škole napomínali za žvýkání slovy „Nežvýkej! Nejsi na pastvě!“? Proč ale, vždyť žvýkání je zdravé! Pomáhá předcházet zubnímu kazu, odvykání kouření a hubnutí. A nejen to, pomáhá při soustředění a udržuje člověka v bdělosti. Jak je to možné? A jsou všechny žvýkačky zdravé nebo jen nějaké drahé žvýkačky z lékárny? To a spoustu dalších zajímavých a užitečných informací se dozvíte z následujících řádků!

Žvýkání prospívá zubům
Žvýkání prospívá zubům

Něco z historie

Žvýkačka není tak mladá jak si o ní jistě mnozí z Vás myslí, žvýkačka je totiž stará už asi 5000 let. Tehdy se žvýkala především březová kůra nebo různé pryskyřice.

Žvýkačka, kterou známe dnes, sice s příchutí a typickou konzistencí vznikla až koncem 19. století v Americe, když jistý pan Thomas Adams dělal pokus s vulkanizací kaučukové šťávy. Pokus se sice nezdařil, ale místo materiálu na pneumatiky spatřila světlo světla moderní žvýkačka. Později se do hmoty začaly přidávat příchutě a rozmachu žvýkaček již nic nestálo v cestě.

V současnosti existuje na trhu velká spousta žvýkaček, od klasických s mátovou příchutí, přes žvýkačky s nikotinem, které pomáhají při odvykání kouření nebo nelepivé žvýkačky až po japonské žvýkačky měnící barvu podle nálady.

Proč jsou žvýkačky prospěšné zubům?

Jak je ale možné, že žvýkačka pomáhá při prevenci zubního kazu? Je to jednoduché, k této prevenci nejsou nutné žádné speciální drahé žvýkačky na předpis z lékárny. Stačí obyčejné žvýkačky bez obsahu cukru. Při žvýkání totiž dochází k nadprodukci slin. Sliny obsahují látky zajišťující optimální pH v ústech a navíc omývají povrch zubů od kyselin, bakterií a plaku samotného.Do žvýkačky se navíc lepí zbytky potravy, což opět přispívá k ústní hygieně.

U žvýkaček obsahujících cukr, to už není tak slavné. Sice stále podporují produkci slin, ale zároveň do nich rozpouští cukr, který se pak dostane do všech zákoutí dutiny ústní, kde ho bakterie mění na kyseliny. Odtud je již k zubnímu zkazu jeno kousek.

Žvýkačky jsou přímo doporučovány pacientům trpícím suchostí v ústech, tzv. xerostomií

Při výběru žvýkaček vhodných pro vaše zuby je k dispozici celá řada produktů od renomovaných značek, kde si pozitivními účinky můžete být jisti.

I přes veškeré výhody žvýkaček je ale na závěr nutné dodat, že slouží jako pouhý doplněk ústní hygieny. Rozhodně není možné jen žvýkat žvýkačky a věřit, že dokonale očistí ústa. Vždy je nutné ráno a večer vyčistit zuby zubním kartáčkem a mezizubními pomůckami.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz