Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zubní dřeň

Uvnitř zubu je dřeňová dutina, ve které je zubní dřeň. Do zubní dřeně kanálken v zubním kořeni pronikají drobné cévy a nervy, které jsou příčinou citlivosti zubů. Zubní dřeň tvoří řídké rosolovité vazivo, vyplňuje dřeňovou dutinu i kořenový kanálek. V korunce dřeně zubu vybíhá směrem k hrbolkům v tzv. rohy zubní dřeně, v oblasti kořene je propojena s tkání periodoncia přes foramen anatomicum. V základní hmotě jsou obsaženy kolagenní vlákna, buňky, cévy a nervová vlákna.

Buňky zubní dřeně

Odontoblasty – buňky zajišťující tvorbu a výživu dentinu jsou umístěny na povrchu dřeně. Mají cylindrické tělo, z něhož vybíhá do dentinových tubulů jeden dlouhý výběžek tzv. Thomesevo vlákno, do pulpy a do stran vysílají odontoblasty řadu krátkých výběžků.

Fibroblasty – produkují kolagenní vlákna a amorfní substanci.

Makrofágy - mají význam pro imunitní pochody

Nediferencované vazivové buňky – v případě potřeby se mohou přeměnit v odontoblasty nebo fibroblasty a převzít jejich funkci.

Buňky jsou v zubní dřeni nepravidelně rozmístěny, na povrchu jsou odontoblasty, fibroblasty a makrofágy se vyskytují převážně ve středu pulpy.


Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.

S pojmem souvisí: