KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Citlivé zubní krčky vznikají po obnažení zuboviny v důsledku parodontózy nebo i nevhodné techniky čištění zubů, používání příliš tvrdého zubního kartáčku a abrazivní zubní pasty.  Úbytek zuboviny také mohou způsobit žaludeční kyseliny při chronickém zvracení.

Obnažené citlivé zubní krčky pak bolestivě reagují na různé chemické podněty jako jsou sladké, kyselé, chladné či teplé potraviny. Citlivost krčků bývá patrná i z fyzikálních podnětů např. prouděním vzduchu při otevřených ústech. Pokud se již pacient s těmito obtížemi potýká, je dobré omezit konzumaci především sladkých a kyselých potravin, které chemicky naleptávají dentin zubu. Určitou úlevu přináší i vyplachování úst vodou po konzumaci chemicky dráždivé potravy.

Na trhu existuje několik přípravků, které by měly citlivost zubů snížit. Jsou to různé speciální zubní pasty, gely nebo ústní vody. Důležité je s obtížemi citllivých zubní krčků navštívit zubního lékaře, který přesně stanoví léčbu. V nejlehčích případech doporučí používání zubní pasty či ústní vody obsahující látky jako je Novamin, chlorid stroncia nebo fluoridy, v dalším stádiu pomůže potírání fluoridem cínatým či monooxalátem draselným, v horším případě aplikujeme dentinový bond či sklopolyalkenoát, další možností je zhotovení krčkové výplně např. z kompozitu. Konečnou možností vyřešení citlivosti zubního krčku je endodontické ošetření, tedy devitalizace zubu.


Zdroj: http://www.nechcikazy.cz