KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu
Elektrické kartáčky ano či ne?

Prozrazeno! Víme, jaké elektrické kartáčky používají odbornice a jaké doporučují

Znáte ten pocit, když chcete koupit něco kvalitního a hledáte důvěryhodnou referenci, abyste se ujistili, že investujete dobře? A když se jedná o produkt, který není zrovna za pár kaček (jako například elektrický kartáček), platí to dvojnásob. Proto jsme se rozhodli nahlédnout „do kabelek“ samotných odbornic Nazuby a zjistit, jaké zubní pomůcky denně používají a jaké doporučují. Odpovědi vás možná překvapí.

Na vlastní zuby

Zeptali jsme se zubní lékařky MDDr. Lenky Gregora, se kterou už dlouhodobě spolupracujeme, jak vypadá její každodenní rutina a co bychom nalezli u ní v koupelně. „Má denní čisticí rutina se skládá z ranního čištění zubů klasickým kartáčkem, večerního čištění elektrickým kartáčkem a večerní péče o mezizubní prostory zahrnuje správné velikosti mezizubních kartáčků.”

Abych mohla předávat své zkušenosti pacientům, používám jak sonický kartáček Philips Sonicare, tak elektrický kartáček Oral-B iO, které střídám. Ostatně – jen na vlastních zubech poznám, co opravdu funguje a co ne.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

Stejnou otázku jsme položili i dentální hygienistce Lucii Zídkové, DiS. „Osobně každý den používám jak klasický manuální kartáček Curaprox, jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáčky, tak elektrický kartáček. Hlídá správný tlak v ústech, má malou hlavičku a vydrží mi dlouhou dobu nabitý.”

Takže je lepší manuální zubní kartáček nebo ten elektrický? Není zapotřebí mít jen jeden, oba mají své. Ty nejzásadnější klady a zápory se dočtete v novém článku. 🙂

U klasického kartáčku jsou tendence zkracovat čištění velké, proto svým pacientům doporučuji právě elektrický kartáček Oral-B iO, který má v sobě zabudovaný časovač.

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

Co odbornice doporučují svým pacientům?

„Pacientům doporučuji elektrický kartáček Oral-B iO. Mám ho vyzkoušený – sama jej používám, má menší hlavičku než sonické kartáčky, citlivější senzor tlaku, a dokonce má i senzor tlaku u příliš nízké intenzity čištění… Zaručí tak pokaždé ideální tlak – což se mi líbí.

Podle mých zkušeností je elektrické čištění (u mnoha pacientů) o něco účinnější než čištění manuálním kartáčkem. Technika čištění je jednodušší a kartáček si sám pohlídá dobu, po kterou má zůstat v ústech." Říká dentální hygienistka.

Zajímají vás podložená data, proč jsou elektrické kartáčky účinnější? Proč odstraňují zubní plak efektivněji? Podívali jsme se jim na motůrek!

Sonická vs. magnetická technologie

Rozhodli jsme se jednou provždy získat odpověď od zubní lékařky na nejčastěji kladenou otázku: „Jaká technologie elektrických kartáčků je nejlepší?“

„Magnetická nebo sonická… mně více vyhovuje klasický tvar hlavic u sonických kartáčků Philips Sonicare (navíc ve dvou velikostech a různých tvrdostech) než poměrně velké kulaté hlavice Oral-B s tvrdšími vlákny. Výsledek čištění je ale podle mě stejný, záleží tedy na každém jednotlivci a na jeho preferenci. Plus vždy používám nastavení Sensitive.”

Potřebujete si přečíst o technologiích elektrických kartáčků více? Mrkněte na našeho online průvodce, kde jsme pro vás pečlivě sepsali odpovědi na 10 nejčastějších otázek.

Přiznám se, že když jsem svůj elektrický kartáček (Oral-B iO) vybíral, vůbec jsem nehledal nějaký časovač nebo senzor tlaku – je ale pravdou, že teď bych si bez toho čištění nedokázal představit.

Jan, hlava IT oddělení
spoluzakladatel Nazuby.cz

Nejdůležitější funkce na elektrickém kartáčku

„Za mě nejdůležitější funkcí je určitě senzor tlaku – lidé obecně hodně tlačí na kartáček s teorií, že čím více se zuby vydrhnou, tím lépe se vyčistí… což není pravda. Nejdůležitější je směr, jakým se vlákna k zubu přikládají a správný tlak vám pak určí sám kartáček.”

A jaký má zubní lékařka názor na propojení kartáčku s mobilní aplikací? „No… 😀 Vím, že můžu kartáček připojit pomocí Bluetooth k telefonu, ale osobně to nevyužívám. Věřím ale, že pro spoustu mých pacientů je to prospěšná funkce. Vidí své čisticí nedostatky a mohou se zlepšovat."

„Při koupi elektrického kartáčku bychom také měli koukat na možnosti výběru mezi náhradními hlavicemi. Přesněji řečeno, měli bychom hledat ty nejjemnější." Dodává dentální hygienistka Lucie.

Rady odborníků k nezaplacení

Na závěr jsme od dentálních profesionálek zkusili ještě vyloudit rady, které jsou podle nich klíčové. „Nejdůležitější informace, kterou by si měl každý odnést, je ta, že správně vyčištěný zub je hladký na dotek jazyka. Někdo si zvládne perfektně vyčistit zuby za 2 minuty, někdo jiný to nezvládne ani za 10 minut. Pokud potřebujete pomoc se správnou techniku čištění, nebojte se navštívit zubní ordinaci – není to žádná ostuda.”

„Nemůžu než souhlasit s dentální hygienistkou. Osobně také doporučuji (po pořízení elektrického kartáčku) navštívit dentální hygienu, aby vám poradili, jak vlastně s kartáčkem zacházet. Technika čištění se totiž liší od té s klasickým manuálním kartáčkem, dávejte si na to pozor.”

Zajímá vás, jak si správně čistit zuby s elektrickým kartáčkem? Sepsali jsme pro vás podrobný článek.

Rozvibrujte úsměv podle svého gusta

Každý z nás má individuální potřeby, podle kterých bychom měli volit správné zubní pomůcky, případně samotnou značku nebo technologii elektrického kartáčku. Jedno je ale jasné! Vždy se můžeme spolehnout na ověřené tipy odborníků, kteří mají své rady vyzkoušené a dokáží nám poradit na míru. 🙂 Zároveň mají každý den v péči desítky dalších zubů, takže už bezpochyby ví, jak správně na ně.