Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Nejlepší dárky pro ty, kteří jsou „přece už moc staří“

  • 12. října 2022

„Ále, cožpak já, já už jsem na dárky moc stará,“ usmívá se babička. Nejen, že na dárky není nikdo nikdy příliš starý, ale neobdarovat zrovna rodiče a prarodiče se nám zdá tak trochu nefér. Proto jsme vybrali produkty, které si možná běžně nekupují nebo je vůbec neznají, ale jejich používání jim usnadní péči o zrající nebo problematický chrup.

Dárky pro ...
Dárky pro ...

Dárky pro (pra)rodiče

Zdravé zuby si každý z nás může udržet i do vysokého věku. Je ale pravda, že s přibývajícími lety nás mohou častěji potkávat nejen běžné problémy jako zubní kazy a kámen, ale i ty specifické – sucho v ústech, ustupující a krvácející dásně nebo odhalené krčky. Základ zdravého chrupu je pečlivá péče, ale zhruba od šedesátého roku života se hodí rozšířit výbavu o specifické pomocníky.

Problém: přibývající věk a počínající potíže

Všichni víme, že voda se dostane všude. Ústní sprcha precizně čistí mezizubní prostory.  Tedy ta místa, která nejčastěji podceňujeme, zanedbáváme a kde vzniká nejvíc zubních potíží. Čisté mezizubí rovná se eliminace zubního kamene a usazujících se bakterií, které stojí za vznikem zubních kazů. Ústní sprcha navíc příjemně masíruje a prokrvuje dásně, což je s přibývajícím věkem víc než žádoucí.

Seženete ji už od tisícikoruny a vybírat můžete z ústních sprch cestovních (menší, skladnější, nádržka na vodu je součástí stroje) a stolních (zpravidla více možností nastavení – například tlaku vody a výběr z trysek). Poradíme, jak vybrat ten správný typ.

Problém: ustupující dásně a odhalené krčky

Proti ustupujícím dásním se dá těžko bojovat – časem téměř každého z nás doženou. Své rodiče nebo prarodiče asi nebudete u stromečku poučovat o správné technice čištění nebo pravidelných návštěvách dentální hygieny (obojí je ale pro zdraví zubů klíčové). Proto je asi lepší je obdarovat něčím, co sice neodstraní příčinu problému, ale pomůže od potíží. Skvělým dárkem může být naše sada pro péči o dásně s produkty, které jsme pro vás sami vybrali a věříme jim. 

Od krvácení dásní uleví například ratanhová ústní voda od Weledy, nebo bylinná ústní voda Herbadent v koncetrátu. O odhalené krčky se vyplatí pečovat zubní pastou na citlivé zuby – těmi nejoblíbenějšími jsou Elmex Sensitive a Sensodyne Rapid. Speciální péčí i citlivé krčky jsou gely GC. Používají se po čištění zubů a nechávají se působit přes noc. Pomáhají také s posílením oslabené zubní skloviny. 

Problém: nevhodná o zubní náhrady

Možná by vás to ani ve snu nenapadlo, ale pro (často spořivé) prarodiče, potažmo rodiče, může být balíček produktů pro zubní náhrady opravdu trefným dárkem. Starší lidé často pečují o náhrady nevhodným způsobem (skladování na talířku, mytí pouze vodou bez dezinfekce) a vybavení jim může přijít k užitku.

Zubní náhradu ideálně skladujeme v uzavíratelné krabičce a roztoku s čistící tabletou. Pigmenty například od kávy odstraníme speciálním kartáčkem na protézy. Pro čištění je vhodné používat i speciální gely, které dezinfikují a šetrně odstraňují i třeba zbytky fixačních krémů z náhrady. V praktické sadě od Curaproxu pak najdete všechny čistící prostředky a úložné nádobky pohromadě. A když zůstane fixační krém na dásních? Jemný kartáček si s ním poradí.


Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz