Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Proč zubní kámen vlastně škodí zubům?

Zubní kámen. Problém, jenž trápí 90% lidí, ale kolik z nich ví, co to zubní kámen vlastně je, čím škodí a jak se dá odstranit?

Zubní kámen
Zubní kámen

Zubní kámen. Problém, jenž trápí 90% lidí, ale kolik z nich ví, co to zubní kámen vlastně je, čím škodí a jak se dá odstranit?

Co to tedy vlastně zubní kámen je?

Zubní kámen je ztvrdlý plak. Plak je produkt bakterií, které jsou přirozeně v ústní dutině. Zjednodušeně řečeno, kde se nedokonale očistí zub, tam zůstane plak, ten si ze sliny nasaje minerály, které jsou v ní rozpuštěné, ztvrdne a stane se z něj zubní kámen. Vzniku zubního kamene se tedy dá předejít pouze dokonalou ústní hygienou! Proto je potřeba si osvojit správnou techniku čištění zubů a k tomu používat kvalitní zubní pastu, např. na zubní kámen.

Proč zubní kámen vlastně škodí zubům?

Zubní kámen má drsný povrch, na kterém se snadno zachytává plak. Plak, to jsou bakterie, jejich produkty, tedy toxiny a kyseliny, a zbytky potravy. Zubní kámen tedy škodí, tím, že umožňuje nepřetržitou přítomnost plaku tam, kde by obyčejně nebyl. Toxiny, které jsou přítomné v plaku, tak mohou téměř nepřetržitě působit na dásně v okolí zubu. Toxiny vyvolávají zánět dásně, ten pokud není léčen, může způsobit uvolňování zubu z kostního lůžka a následně i jeho vypadnutí. Navíc se do mezery vznikající mezi zubem a dásní dostává další plak, který je z tohoto prostoru už velmi obtížné odstranitelný a tak opět vzniká zubní kámen, tentokrát ale pod dásní. Na něj se opět uchytává nový plak a tvrdne na zubní kámen, kámen tak „roste“ a mechanicky odtlačuje dáseň od zubu.

Jak lze zubní kámen odstranit?

Zubní kámen lne velmi pevně k zubním tkáním a odstranit ho tak může buď zubní lékař anebo dentální hygienistka. Odstraňuje se buď pomocí přístroje, který zubní kámen rozbíjí ultrazvukovými vlnami nebo pomocí ručních nástrojů, kterými zubní lékař nebo dentální hygienistka kámen odlupuje nebo seškrabuje ze zubu.

Podrobnější informace o odstraňování zubního kamene a jednotlivá pro a proti obou metod se dočtete v některém z následujících článků.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz