KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak si doma pomoci od bolesti zubů?

Zastihla vás bolest zubů? Nemůžete se dostat k zubnímu lékaři a na pohotovost se vám nechce? Nejdůležitější je rozlišit bolest nepříjemnou a nesnesitelnou. V prvním případě si totiž můžete dočasně pomoci sami.

Bolest zubů
Bolest zubů

Mezi nejčastější příčiny patří onemocnění ústní dutiny. Zubní kaz, bolestivost dásní, afty. Některé příznaky lze krátkodobě zmírnit a vyčkat na objednání u svého zubního lékaře.

Léky proti bolesti

Akutní nepříjemnou bolest lze zmírnit pomocí léků. Lze je zakoupit bez lékařského předpisu a existuje jich několik druhů. Zároveň většina z nás nějaký lék s obsahem účinné látky ibuprofenum má doma (Ibalgin, Brufen, Apoibuprofen). Pozor si ale dávejte na to, jak dlouho je budete užívat. Kvůli jejich nepříznivým účinkům na játra se nedoporučuje je brát delší dobu. Léky přinášejí pouze úlevu od bolesti, neřeší ale problém, který bolest způsobuje.

Zázračný hřebíček

Z hřebíčkového oleje se vyrábí například Eugenol, který se někdy používá k dezinfekci kořenových kanálků nebo kazivých dutin. Bylo prokázáno, že působí na řadu bakterií v ústech, které způsobují zubní kaz nebo zánět dásní. Akutní místní bolest můžete zmírnit vatovým obkladem s hřebíčkovým olejem. Návštěvu u zubního lékaře nenahradí, ale krátkodobě pomohou zvládnout bolest nebo zmírnit krvácení dásní.

Bylinná ústní voda

Zejména s afty nebo bolestivými dásněmi může pomoci ústní voda. Ty s bylinnými výtažky mají stahující účinky, mohou pomoci zmírnit krvácení a utlumit alespoň na chvíli bolest. Některé klasické ústní vody obsahují antibakteriální a antiseptické složky. Nejznámější složkou je chlorhexidine.

Důkladné čištění postižených míst

Bakteriím se nejvíce daří v dutinách zubních kazů. Zabraňte proto hromadění zbytků jídla v těchto místech. Když přidáte na zubní hygieně, můžete si dočasně pomoci. Kromě zubního kartáčku je nutností i ten mezizubní. Případně alespoň zubní nit. Dále můžete bolestivé místo dočistit jednosvazkovým kartáčkem. Na závěr pomůže na noc potřít místo Elmex gelem nebo pastou GC Tooth Mousse.

Pravidelná hygiena je základ

Když už vás zuby bolí, tak se bez návštěvy zubní ordinace neobejdete. Ale můžete tomu účinně předcházet pravidelnou a precizní zubní hygienou. 


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz