Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Ošetření zubních kanálků neboli endodoncie

  • 18. února 2021

O čištění kanálků nebo trhání nervů ze zubu už jste slyšeli? Pak víte, co to je endodoncie. Nejčastěji je nutné k ní přistoupit v případě hlubokého zubního kazu, při kterém může dojít až k zánětu zubní dřeně. Jak má takové ošetření správně probíhat?

Endodoncie

Endodoncie

K problému tedy dochází v případě dlouhodobě neošetřených hlubokých zubních kazů, které proniknou nejen sklovinou a dentinem, ale dostanou se právě až k místu cévního zásobení zubu – zubní dřeni. Ta obsahuje mimo jiné i nervy. Zub pak začne bolet a je proto nutné přistoupit k odstranění zubní dřeně.

Základními pomůckami při správném endodontickém ošetření jsou anestezie, kofferdam a účinný desinfekční prostředek na výplach kořenových kanálků.

  • Anestezie by měla být běžnou pomůckou při každém zubním ošetření. Při správné aplikaci udělá i z čištění kanálků prakticky bezbolestný zákrok, na který za pár dní zapomenete.
  • Kofferdam je speciální gumová blána, která ošetřujícímu lékaři zajišťuje přehledné pracovní pole. Kromě toho zabraňuje pronikání dalších bakterií ze slin do kanálků a také chrání pacienta před dezinfekčními prostředky, které patří pouze do zubních kanálků a nesmí přijít na sliznice dutiny ústní.
  • Důkladná dezinfekce a následné hermetické zaplnění kanálků je nejdůležitějšími kroky, které zamezí vzniku dalšího zánětu.

Kompletní endodontické ošetření by mělo standardně probíhat v jedné, maximálně ve dvou návštěvách, kdy se při první návštěvě kanálky zprůchodní, vydesinfikují a aplikuje se vložka s vápníkem. Při další návštěvě by se měly kanálky definitivně uzavřít, aby nedošlo k další kontaminaci bakteriemi z dutiny ústní. Obě návštěvy by se měly uskutečnit v horizontu dvou až čtyř týdnů. Pokud vám zubní lékař nechá po první návštěvě zub otevřený, je to z důvodu, že ze zubu nejspíš vytéká hnis. Takto otevřený by měl zub zůstat maximálně jeden den. Následně se musí kanálky vypláchnout desinfekčním prostředkem k tomu určeným a zub uzavřít - buď s desinfekční vložkou, nebo po definitivním zaplnění kanálků. Běžnou komplikací po čištění kanálků je zvýšená citlivost zubu, která by měla do týdne odeznít.

Endodoncie je jeden z nejnáročnějších zákroků ve stomatologii, který vyžaduje spoustu času, zkušeností i nákladného vybavení. Proto se připravte na vyšší cenu tohoto ošetření. Ideálním řešením je předcházet vzniku zubního kazu, nebo alespoň již vzniklý zubní kaz včas ošetřit odvrtáním a vyplněním.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora

S článkem souvisí: