Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Parodontitida – jak vzniká a co s ní?

  • 13. ledna 2014

Parodontitida je onemocnění, které může ve finále skončit i extrakcí (vytrhnutím) zubu. Těžko říct, proč se tak podceňuje a zanedbává, proč ho lidé neberou vážně.

Parodontitida
Parodontitida

Všude se o tomto onemocnění mluví, píše, přesto rentgenové snímky některých pacientů představují noční můry pro leckteré zubní lékaře a dentální hygienistky. Člověku se nelíbí ani chřipka, ani rýma, ale kost si touto nemocí nechává dobrovolně brát. 

Jak parodontitida vznikne

Parodontitida představuje onemocnění závěsného aparátu zubu (parodontu). Celý proces probíhá asi takto:

  • Nejdříve se ve vaší dutině ústní objeví mikroby obsažené v zubním plaku, které postupně, pokud si zuby nečistíte nebo čistíte nesprávně, přecházejí do dásně a způsobují tak zánět dásně.
  • Další bod vysvětlím hodně zjednodušeně. Jistě jste si někdy u zrcadla všimli, že jakmile se dotknete dásně, zbělá. Dáseň je kousek u zubu volná, i toto místo by se správnou technikou čištění a dentálními pomůckami mělo čistit. Tento prostor mezi zubem a dásní se nazývá gingivální sulkus (žlábek). Jestliže ale není čištěný, vytváříte si v dutině ústní takovou malou zoologickou zahradu, kdy se mikroby obsažené v zubním plaku postupně prokousávají hlouběji a hlouběji, gingivální sulkus se prohlubuje a mikroby se dostávají k závěsnému aparátu zubu.
  • Ve finále zub ztrácí své upevnění, dáseň začne ustupovat a dochází k obnaženým zubním krčkům, zub se začíná viklat, dokonce může i putovat. Když to necháte dojít až do této fáze, viklavost zubů a obnažené zubní krčky přehlížíte a odmítáte navštívit zubního lékaře, může pro vás být osudné i obyčejné zakousnutí se do jablka. 

K rozvoji parodontitidy samozřejmě přispívají i další faktory. Mezi ně patří:

  • přítomnost zubního kamene,
  • špatně zhotovené korunky nebo výplně vytvářející nedostupná místa,
  • odchylky v postavení zubů,
  • kouření.

Patříte mezi parodontologické pacienty? Měli byste úzce spolupracovat se zubním lékařem, popř. parodontologem a dentální hygienistkou.

Je-li v dutině ústní přítomný zubní kámen, musí být odstraněn, špatně zhotovené výplně musí být vyměněny a velký důraz se klade na nácvik správné techniky čištění zubů, používání dentálních nití a mezizubních kartáčků jednoduše řečeno, nácvik dokonalé ústní hygieny. 


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz