Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Na co se nejčastěji ptáte, když Vám krvácejí dásně

Krvácení dásní je nepříjemný problém, který může mít za následek nejen zápach z úst, ale v konečné fázi i vypadávání zubů. Když se s tímto problémem setkáte, obvykle hledáte způsoby, jak ho řešit. S jakými otázkami se nejčastěji obracíte na dentální hygienistku? Tak ty najdete v našem článku i s odpověďmi.

Na co se nejčastěji ptáte, když Vám krvácejí dásně
Na co se nejčastěji ptáte, když Vám krvácejí dásně

I když se krvácení dásní obvykle dá předcházet pečlivou ústní hygienou a používání mezizubních kartáčků. Tento problém si ovšem často uvědomíme až ve chvíli, kdy při čištění zubů pliveme krev. Jak zpevnit dásně a jakou ústní vodu používat? Tak nejen na to se ptáte v Poradně naší dentální hygienistky.

Co pomáhá na zpevnění a posílení dásní, když se mi odhalují krčky?

Pokud se Vám stále odhalují zubní krčky, je třeba zamyslet se nad tvrdostí Vašeho kartáčku a vhodnou čistící technikou. Zubní kartáček by ve Vašem případě měl být extra měkký (např. Curaprox 5460 ultra soft)a čistící technika velmi jemná. Stává se Vám někdy, že se na Vašem kartáčku štětiny časem "rozjedou"? Pak to neznamená nic jiného, než že na něj moc tlačíte, a tím můžete dlouhodobě poškozovat dáseň i zub. Ústní voda Elmex i Sensodyne pak řeší důsledky Vašeho působení, tím že zabraňuje citlivosti Vašich zubních krčků.

Bojím se, že trpím parodontózou, protože mi krvácejí dásně. Co s tím?

Doporučuji navštívit dentální hygienistku ve Vašem okolí a v klidu s ní probrat ještě jednou techniky čištění a velikost mezizubních kartáčků. Krvácivost dásní je reakce na zubní povlak, který většinou zůstává v oblasti zubních krčků- zkuste si koupit indikátor zubního povlaku (většinou se jedná o tablety, které rozkoušete po čištění zubů a vypláchnete si dutinu ústní vodou). Tablety Vám obarví zubní povlak, který jste neodstranili při čištění. Je to skvělá pomůcka k odhalení nedostatků čistící techniky.

Jakou zubní pastu a ústní vodu dlouhodobě používat na parodontózu?

Pokud máte parodontální onemocnění v takzvaném neaktivním stádiu, jistě pečujete o své zuby správně. Čelistní kost, která v důsledku parodotnózy ubyla, se - jak jistě víte - navrátit bohužel nedá, ale Vám se pravděpodobně podařilo zastavit její ubývání. Zubní pastu i ústní vodu používejte podle svých vlastních chutí. Osobně bych ve Vašem případě zůstala u užívání Lacalutu, ale ústní vodu Parodontax bych neužívala dlouhodobě, obsahuje totiž účinnou látku chlorhexidine digluconate, která se k dlouhodobějšímu užívání nedoporučuje (pouze v akutní fázi onemocnění). Na častější užití, si vyberte jiné ústní vody, např. Sesodyne nebo Elmex, které nemají tendenci zabarvovat a nejsou tak silné.

Pomůže používání ústní sprchy při léčbě parodontózy?

Parodontóza je zánět okolí zubu, jehož hlavním příznakem je úbytek čelistní kosti. Příčinou jsou přemnožené bakterie ze zubního plaku. Zubní sprcha neumí vyléčit parodontózu, ale umí redukovat zubní povlak a je tedy dobrým pomocníkem k udržení orálního zdraví. Můžete ji považovat za takovou sestru zubního a mezizubního kartáčku, ale jejich účinky zcela nenahradí. Vhodné je tedy kombinovat všechny tři tyto pomůcky.

Mohu používat elektrický kartáček, když trpím na záněty dásní a odhalování krčků?

Je lepší používat elektrický kartáček, než mít velmi špatnou čistící techniku, ale je lepší mít špičkovou čistící techniku, než používat elektrický kartáček. Volba je tedy individuální. Pokud se rozhodnete pro elektrický kartáček, dozajista Vám doporučuji některý ze sonických kartáčků. S těmi se dobře dostanete na krčkovou oblast, která je ve Vašem případě pro čištění nejdůležitější. Sonický kartáček tedy nepokládejte kolmo, ale směřujte jeho štětinami mezi zub a dáseň.

Je ústní voda Dr. Landy účinná na parodontózu a zánět dásní?

Ústní voda Dr. Landa má specifické složení bylinek určené právě pro působení na zánět dásní a parodontózu, uživateli je hodnocena velmi kladně.

Máte jiný problém?

Pokud Vás trápí ještě jiné obtíže nebo máte dotaz k jiným produktům, nebojte se na nás a naši dentální hygienistku obrátit v Poradně. Rádi Vám pomůžeme.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz