Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Krvácení, nebo zánět? A je v tom vůbec rozdíl?

Zánět dásní v těhotenství – co s ním?

Těhotenství je nejkrásnější období, říkají. Jasně, pokud patříte do malé šťastné skupinky, kterou nepotrápí nevolnosti, chutě a přibírání, nezměrná únava – anebo třeba krvácení dásní. Jak vůbec poznáte zánět dásní a co si s ním případně počít, když jste v požehnaném stavu?

Krvácení dásní, nebo zánět?

Jde vlastně o totéž. Pokud jste těhotná a překvapilo vás krvácení dásní, pravděpodobně se jedná o tzv. těhotenskou gingivitidu, tedy zánět dásní. Některé projevy těhotenství totiž patří mezi důvody, proč se zánět dásní objeví. Řešením je svědomitá ústní hygiena.

Proč těhotné trápí zánět dásní?

Mezi příčiny klasického zánětu dásní patří stres, hormonální změny (typické právě pro těhotenství), kouření, ale naprosto zásadní je přemnožení bakterií v ústech způsobené neúplným odstraňováním zubního plaku.

Právě proto je mnoho těhotných žen náchylných na krvácení dásní – zvracení nebo naopak častější mlsání sladkých, kyselých a jinak výrazných jídel dávají ústní dutině pořádně zabrat. A ne všechny nastávající maminky zvládnou přes nevolnosti anebo třeba enormní únavu pečovat o zuby na 110 %.

Lucie Zídková

Nezapomeňte, že vliv bakterií v dutině ústní má velký vliv na budoucí zdravou ústní dutinu miminka.

Lucie Zídková, DiS.
dentální hygienistka

Zánět dásní ale není radno přecházet – nejen kvůli zdraví vašich úst a ústní dutiny miminka, ale i kvůli souvislosti s předčasným porodem. Ten mohou ovlivnit právě toxické látky a enzymy, které se dostanou kvůli zánětu dásní do krevního oběhu.

Jedinou cestou, jak se zánětu dásní vyhnout, je poctivé čištění – včetně mezizubních kartáčků a dobře zvoleného zubního kartáčku. Pokud máte dásně citlivé, doporučujeme vyzkoušet měkčí kartáček:

Jak se zánět dásní projevuje?

Nejčastějším projevem zánětu dásní během těhotenství je právě jejich krvácení. Ale pozor – paradoxně někdy krvácet nemusí vůbec. Dásně se mohou zdát napnuté, zarudlé, načervenalé, zanícené.

Změn v ústech si můžete všimnout už kolem 2. měsíce těhotenství (zhruba v 15. týdnu) a mohou přetrvávat ještě po porodu. Teprve až se tělo dopracuje k hormonální stabilitě, uleví se vám od citlivějších a nateklých dásní – u některých žen se jedná o období až měsíců po porodu, když se ustálí laktace.

Po zvracení si ústa jen propláchněte vodou. Čistit zuby doporučujeme až po půlhodince, kdy se stabilizuje pH v ústech. Do té doby je sklovina měkká a mohli byste ji poškodit.

Co na zánět dásní v těhotenství?

Léčba zánětu dásní není nikterak složitá, ale rozhodně je velmi důležitá. Základem je navštívit zubního lékaře nebo dentální hygienistku (jednu zubní prohlídku má každá žena povinnou – „okénko pro razítko“ najdete ve své těhotenské průkazce). Ti vám pomohou zbavit se zubního kamene a provedou vás používáním všech pro vás vhodných pomůcek ústní hygieny. Doplnit je můžete také těhotenskou ústní sadou.

Pro zlepšení kondice dásní neuděláte chybu doplněním vitaminu C, který posiluje celkově imunitu.

Pamatujte, že nejpozději za pár měsíců vyměníte všechny těhotenské neduhy za něco mnohem krásnějšího – vlastního potomka 🙂 Držíme palce, ať je vaše těhotenství bez potíží!

Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

19. dubna 2024

Lucie Zídková, DiS.
garantka článku

Lucie Zídková, DiS.

dentální hygienistka,

klinika DentalCare

19. dubna 2024

  • https://www.kirklandpremierdentistry.com/blog/bleeding-gums-during-pregnancy-should-you-worry/
  • https://www.healthline.com/health/pregnancy/bleeding-gums-pregnancy