KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

2 000+ lidí přikoupilo

2 000+ lidí přikoupilo

Weleda dětský zubní gel 50 ml

Cena: 141,46 Kč

Ukázat

První dětské zoubky a péče o ně + VIDEO

První zoubek je vždy velkou událostí. I o ten jeden bychom se měli začít hned starat. Kdy se vlastně první zoubky obvykle prořezávají a jakou péči potřebují, aby zůstaly zdravé? Nejen to se dozvíte v našem článku.

První dětské kartáčky

První dětské kartáčky

Ještě před prořezáním prvních zoubků můžete Vašemu dítku ulevit pomocí kousátek nebo tzv. prsťáčku. Prsťáček je speciální gumový či silikonový návlek na prst s drobnými výběžky. Ideálně poslouží k masáži dásní, která je dětem v době prořezávání příjemná. Kousátka asi znáte, nejsou žádnou novinkou. Ta nejlepší jsou naplněná gelem. Pro chladivý efekt stačí kousátko na nějakou dobu umístit do mrazáku a je to. Pro okamžitou úlevu od bolesti namažte dásně speciálním gelem. Tím nejznámějším je Calgel.

Kdy vyroste první zoubek?

Jako první můžete očekávat dolní řezáky, které se obvykle prořezávají mezi 6. a 8. měsícem. Každé dítě je ale originál, takže na první zoubek můžete čekat i déle. Důvod k návštěvě zubního lékaře je až ve chvíli, kdy se žádný zub neobjeví do dvou let. 

Připravte se na to, že prořezávání zubů může doprovázet bolest. Proto jsou děti obvykle plačtivější. Objevit se může i zvýšená teplota, zvracení nebo průjem.

Jak pečovat o první zoubky? 

Že jeden zub nepotřebuje vaši pozornost? Ale potřebuje. Čím dřív si totiž vaše dítě zvykne denní rutinu čištění zubů, tím lépe si ji udrží i v období vzdoru. Dárkem za první zoubek by tedy měl být i první zubní kartáček. Jak by měl vypadat? Samozřejmě musí mít malou hlavičku a velmi měkké štětinky. Praktická je i delší rukojeť. Zezačátku sice budete zuby čistit vašemu dítku vy, ale časem se přidá i dětská ruka. Jenom tak naučíte děti správné technice čištění zubů.

Až do tří let můžete dětské zuby čistit buďto zcela bez zubní pasty anebo můžete používat pastu bez obsahu fluoridů (např. Weleda, Urtekram, Jack N'Jill apod.). Množství fluoridů je rozhodující. Takhle malé děti totiž ještě neumí pastu vyplivovat a spíše jí polykají. Proto je ohled na složení celkem zásadní. 

Myslete na zdravé dětské zuby

Samozřejmě byste neměli zapomínat ani na to, že je dobré již s velmi malými dětmi začít chodit k zubnímu lékaři. První návštěvu u zubaře můžete proto naplánovat klidně již mezi prvním a druhým rokem. Nemusí nutně hned dojít k prohlídce, ale Vaše dítě si alespoň prozkoumá prostředí. Abyste se v budoucnu vyhnuli nepříjemnému vrtání zubů, tak je potřeba kazům předcházet. A to lze pouze důsledným čištěním zubů.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz