Fungujeme bez omezení – sklad i expedice běží na plné obrátky. Jak nakupovat během karantény?

Fungujeme bez omezení – sklad i expedice běží na plné obrátky. Jak nakupovat během karantény?

První dětské zoubky a péče o ně + VIDEO

První zoubek je vždy velkou událostí. A i když je jen jeden, tak bychom neměli podceňovat péči o něj. Kdy se vlastně první zoubky obvykle prořezávají a jak byste o ně měli pečovat, aby byly zdravé? Nejen to se dozvíte v našem článku.

Před prořezáním zubů

Ještě před prořezáním prvních zoubků můžete Vašemu dítku ulevovat pomocí kousátek nebo tzv. prsťáčku. Prsťáček je speciální gumový či silikonový návlek na prst s drobnými výběžky. Prsťáčkem pak můžete přejíždět po dásních dítěte a poskytovat mu tak masáž dásní, která je dětem příjemná zejména v období prořezávání. Kousátka asi znáte, nejsou žádnou novinkou. Ta nejlepší, po kterých můžete sáhnout, jsou naplněná gelem. Pro chladivý efekt je stačí kousátko na nějakou dobu vychladit a je to. Pokud ani jedno z toho nepomáhá, můžete ještě vyzkoušet dásně mazat různými chladivými gely. Jedním z takových přípravků je např. Calgel.

 

Kdy vyroste první zoubek?

Jako první můžete očekávat dolní řezáky, které se obvykle prořezávají mezi 6. a 8. měsícem. Obávat se ale rozhodně nemusíte, pokud se zoubky prořezají dřív nebo naopak později než v 8 měsících. Až když se první zub neprořeže do dvou let věku dítěte, je potřeba obrátit se na zubního lékaře.

Připravte se na to, že prořezávání zubů může doprovázet bolest. Proto může být Vaše dítě v této době plačtivější. Objevit se může i zvýšená teplota, zvracení nebo průjem.

Jak o zoubky pečovat

I když Vám to může připadat zbytečné, tak už o první zoubek Vašeho dítěte byste měli dostatečně pečovat. Čím dřív si totiž Vaše dítě zvykne na to, že čištění zubů je součástí každého dne, tím lépe. Dárkem za první zoubek by tedy měl být i první zubní kartáček. Jak by měl vypadat? Samozřejmě musí mít malou hlavičku a velmi měkké štětinky. Praktická je i delší rukojeť. Zezačátku sice budete zuby čistit Vašemu potomkovi Vy, ale časem bude potřeba najít na rukojeti místo i pro dětskou ruku, aby se Vaše dítko začalo učit správné pohyby zubním kartáčkem.

Až do tří let můžete dětské zuby čistit buďto zcela bez zubní pasty anebo můžete používat pastu bez obsahu fluoridů (např. Weleda). Je to hlavně z toho důvodu, že takhle malé děti ještě neumí správně vyplivovat zubní pastu a polykat zubní pastu s fluoridy není zcela prospěšné.

Myslete na zdravé dětské zuby

Samozřejmě byste neměli zapomínat ani na to, že je dobré již s velmi malými dětmi začít chodit k zubnímu lékaři. První návštěvu u zubaře můžete proto naplánovat klidně již mezi prvním a druhým rokem. Nemusí nutně hned dojít k prohlídce, ale Vaše dítě si alespoň prozkoumá prostředí. Abyste se v budoucnu vyhnuli nepříjemnému vrtání zubů, tak je potřeba kazům předcházet. A to lze pouze důsledným čištěním zubů.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz