Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Proč by váš kartáček měl být jako humr?

Nebojte, neblouzníme. Správný zubní kartáček má především tři vlastnosti: je hustý, měkký a rovně střižený. Zkrátka humr – to se nedá zapomenout. Pojďte s námi prozkoumat, proč právě tyto vlastnosti definují dobrý zubní kartáček.

Proč by váš kartáček měl být jako humr?
Proč by váš kartáček měl být jako humr?

Klasické zubní kartáčky rozdělujeme na velmi měkké, měkké, středně měkké, středně tvrdé a tvrdé. Do toho se kartáčky odlišují tvarem, barvou nebo počtem štětinek. Jistě jste si všimli, že doporučení pro výběr toho kterého zubního kartáčku se různí, ba dokonce si leckdy protiřečí. Projděme si proto ty nejdůležitější vlastnosti kartáčku pěkně popořadě.

S nadsázkou: s vypelichaným koštětem podlahu také pořádně nezametete. Pro dásně a krčky zubů představují měkké husté štětinky kartáčku vyloženě příjemné pohlazení. Plak, který se usazuje nejvíc právě u krčků zubů, husté štětinky krásně setřou. Tím pádem čím víc drobných štětinek, tím snazší práce pro vás – i váš kartáček.

Že kartáček s tvrdými štětinkami vydrží déle v dobrém stavu a že „víc čistí“, protože se dostane do každé mezírky? Zdánlivě se jedná o logické argumenty. 

Teď si ale vzpomeňte, jak snadno si bolestivě poraníte dásně, i když nešikovně kousnete do topinky… U zubního kartáčku záleží pouze na tom, jak působí na vaši sklovinu a dásně. Proto je pro zdravé zuby vždy nejšetrnější právě měkký kartáček, který zuby nikterak nepoškozuje. 

 

Výjimek existuje minimum. V případě citlivých zubů a dásní byste měli zvolit velmi měkký kartáček. Středně měkký kartáček zase využijete při přechodu z tvrdších štětinek. A tvrdé kartáčky? Ty opravdu bezkonkurenčně vyčistí třeba odpad u umyvadla. Zuby chcete přece opečovávat s láskou. :-)

Vybavte si kartáček, který nemá všechna vlákna stejně dlouhá. Když ho přiložíte k zubu, nikdy nebude přiléhat k celé jeho ploše. Zuby tak buď nevyčistíte rovnoměrně a v místech, kde plak zůstane, se začne tvořit nehezké zabarvení nebo zubní kámen. V horším případě začnete na kartáček tlačit, aby se vlákna k zubu dostala. Tím si ale můžete poškodit zubní sklovinu nebo odhalit zubní krčky.

Naopak rovné štětinky s lehce zaobleným koncem garantují citlivé čištění zubů, které jim prospívá. Všechny štětinky čistí totiž celou plochu zubu najednou, stejně intenzivně, a tedy stejně efektivně. 

Volbu správného kartáčku na čištění zubů není radno podceňovat. Proto si odteď vždycky vzpomeňte na našeho humra: hustý, měkký a rovně střižený zubní kartáček. Konečně vám vrásky na čele udělá jen volba krásné barvy!

redakce Nazuby
autor článku

redakce Nazuby

České Budějovice