Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Test bělicích zubních past

Nejlepší bělicí pasta na zuby – existuje vůbec?

Rádi byste pracovali na zářivém úsměvu, pěkně z domova a každý den? Bělicí zubní pasta sice zuby nevybělí hloubkově, ale k odstranění povrchových skvrn, svěžímu dechu a čistým zubům pomůže. Otestovali jsme pro vás ty nejpopulárnější, pojďte si vybrat.

Bělit, či nebělit?

Lámete si hlavu s výběrem bělicí zubní pasty? Pojďme si nejprve projít 4 kritéria, která byste měli mít vždy na paměti:
  • účinná látka – nejčastěji se jedná o peroxid vodíku, aktivní uhlí a přírodní enzymy. Množství účinných bělicích látek (peroxidu především) ve volně prodejných přípravcích je od roku 2014 regulované. Silně účinné prostředky může aplikovat pouze zubní specialista. Účinnost bělicích zubních past, gelů a dalších domácích přípravků je tedy z principu omezená.
  • obsah fluoridů – fluoridy reminalizují zubní sklovinu a chrání ji před vznikem zubního kazu. Většina past obsahuje mezi 1 000 až 1 500 ppm, což je hodnota, které se bát nemusíte. Vyšší hodnoty ale konzultujte s odborníkem.
  • pěnivost – pěnu vnímáme při čištění zubů jako samozřejmost, ale málokdo ví, že se o ni starají pěnidla SLS. Jde o látky přidané do past právě jen proto, aby hezky pěnila. Někdo je na ně citlivý a mohou mu způsobovat afty nebo podráždění.
  • abrazivita – jinak řečeno brusnost – znamená schopnost zubní pasty obrušovat pigmentaci ze skloviny, a tím ji zesvětlovat. V minulosti se běžně používaly vysoce abrazivní zubní pasty, ale postupem času se od nich ustoupilo.

Za dobře zvolenou bělicí zubní pastu dáte řádově nižší stokoruny a mohou vám pomoci s povrchovým zabarvením – a to někomu bohatě postačí.

„Je zubní pasta bezpečná?“

Hodnota RDA (relativní dentinová abrazivita) vypovídá o tom, jak moc zubní pasta obrušuje chrup.
  • 0–50 RDA: zubní pasta vhodná pro citlivé zuby,
  • 50–cca 70 RDA: běžná zubní pasta (pokud není na obalu hodnota RDA uvedena, zpravidla se rovná 70),
  • 80 a více RDA: doporučujeme se poradit s odborníkem, pasta může být pro zuby nebezpečná.

Srovnání bělicích zubních past

Zajímá vás barva nebo hustota zubní pasty? Nezapomeňte si pustit celé video:

Opalescence Whitening – svěží a oblíbená

Hledáte dobrý poměr cena, výkon, kvalita? Opalescence najdete v poměrně velkém 133g balení (průměr bývá okolo 70 g). Obsahuje akorát velké množství fluoridů (1 100 ppm fluoridů), stejně tak hodnota abrazivity potěší – pouhých 70 RDA. V pastě najdete také xylitol, který podporuje odstraňování skvrn ze zubů a zabraňuje usazování zubního plaku. Pasta s gelovou konzistencí příjemně pění a zanechává svěží dech.

Swissdent Extreme – i pro kuřáky

Švýcarská zubní pasta obsahuje pouze 0,1 % účinné látky kalcium peroxidu, vyjma toho jedlou sodu a přírodní enzymy. Množství fluoridů je také přívětivé, 1 180 ppm. Naopak v ní nehledejte pěnidla SLS – i tak pění velmi dobře. S hodnotou abrazivity 40 RDA po ní s klidem sáhněte, i pokud vás trápí citlivější zuby. Jen upozorníme, že příchuť je opravdu silně osvěžující, až pálivá.

Yotuel All in One – pro šetrné čištění

Z výběru našich past obsahuje nejvíce účinné látky karbamid peroxidu právě tato, a sice 0,3 %. I v této pastě najdete xylitol (11 %), naopak chybí pěnicí látky včetně SLS – při čištění nepění. Nízká abrazivita (pouhých 15 RDA) potěší ty, kteří bojují s citlivými zuby. Upozorníme ale, že naopak množství fluoridů už je poměrně vysoké – 1 470 ppm. Vybrat si můžete ze dvou příchutí: sladší větrové Wintergreen a svěží Snowmint.

Curaprox Black is White – černá zubní pasta

Kde se bere černá barva? Účinnou bělicí látkou je tu totiž aktivní uhlí. Vyjma toho najdete v pastě hydroxylapatit (minerál obsažený v tvrdých zubních tkáních). Co se týče složení, výrobce uvádí zhruba 76 RDA a poměrně malé množství fluoridů – 950 ppm. Ačkoliv pasta neobsahuje pěnidla SLS, můžete se těšit na příjemnou světle šedou pěnu. Chuť pasty je osvěžující s citrusovým aroma a všimli jsme si opravdu menšího usazování zubního plaku po vyčištění zubů.
  Opalescence Swissdent Extreme Yotuel All In One Curaprox Black is White
Účinné látky Enzymy, xylitol Calcium peroxid, jedlá soda Karbamid peroxid 0,3% Aktivní uhlí, hydroxylapatit
Abrazivita Běžná Nízká Velmi nízká Běžná
Pěnivost Vysoká Běžná Nízká Běžná
Příchuť Osvěžující Velmi osvěžující Nasládle osvěžující Citrusově osvěžující
Největší plus Poměr cena/výkon Výrazné osvěžení, kombinace účinných látek Vysoký obsah tradiční účinné látky Nízké usazování plaku po vyčištění, lesk zubů
  Objednat teď Objednat teď Objednat teď Objednat teď

Zbavte se povrchových skrvn

Bělicí pasty mají smysl, pokud vás trápí povrchové zabarvení zubů od kávy, čaje, vína nebo kouření. Při výběru nezapomeňte zvážit hodnoty abrazivity a fluoridů, především pokud trpíte na citlivost zubů.

A co když se výsledek nedostaví nikterak výrazně? Pak se jedná o hloubkové zabarvení, se kterým pomůže jen zubní lékař anebo dentální hygienistka při profesionálním bělení zubů.

Doporučujeme ale vyčkat – výsledky bělicích zubních past se dostaví nejdříve za 14 dní pravidelného používání.