Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zuby a jejich odstíny

Na základní škole nás učili, že nejprve naroste lidem mléčný chrup, a po jeho ztrátě se prořezává chrup stálý. Avšak jak je to s barevností? Mají lidé stejný odstín zubů, nebo existuje barevná škála? Pokud vás zajímá, jak je to s barvou vašich zubů, čtěte dále.

Odstíny zubů
Odstíny zubů

Tak jako je to s odstíny jednotlivých částí lidského těla, tj. očí, pleti, vlasů, tak stejné je to u zubů. Každý člověk má určitý odstín zubů, který je dán vrstvou skloviny, ale i zuboviny.

Co ovlivňuje barvu zubů

Sklovina má zpravidla průhlednou až namodralou barvu. Čím průsvitnější je sklovina, tím více máme zuby do žlutého odstínu. Aby toho nebylo málo, barva zubu se celkově skládá minimálně ze tří barev od řezací hrany až ke krčku. V oblasti řezací hrany je zub světlejší, neboť v této oblasti se vyskytuje silnější vrstva skloviny a postupně se ztenčuje. U krčku je její tloušťka minimální, proto je zde zub tmavší, nažloutlejší. Proto při zhotovování jakékoliv protetické práce, ať již bílé výplně nebo velkého můstku, je důležité vybrat vhodnou barvu dle Vašeho stálého chrupu.

Mimo "vrozeného" odstínu barvu našich zubů ovlivňují další faktory, jako jsou pití kávy, červeného vína či čaje, kouření nebo používáním tetracyklinových antibiotik.

Co se dá s barvou zubů dělat?

V dnešní době je čím dál více žádána estetičnost. Říkáte si, že máte divný odstín zubů, ale že s tím vlastně nic nenaděláte, neboť příroda Vám nenadělila tu nejkrásnější barvu?

Existuje mnoho řešení, jako je pískování zubů, zaleštění zubů či bělení zubů. Více o těchto výkonech se dočtete v článku, jaké estetické zákroky může dentální hygienistka provádět, včetně jejich cenových relací.

Další, dnes velice oblíbenou, možností je používání bělicích zubních past. Pasty na bělení zubů, které jsou určeny pro každodennní použití, Vám pomohou udržet výsledky ordinačního či domácího bělení po dlouhou dobu.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz