Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Co všechno ovlivňuje odstín zubů?

Na zuby se díváme čím dál tím víc. To je příčinou touhy po bělejších zubech. Internet je plný produktů, které zářivý úsměv slibují. Najdete i mnoho receptů, jak si vybělit zuby prostředky, které máte běžně doma.

Různé odstíny zubů
Různé odstíny zubů

Rozhodli jste se s odstínem zubů něco dělat? Nejdříve je třeba zjistit, co stojí za nevzhledným zabarvením.

Přirozený odstín zubů

Sklovina může mít různou barvu. Celkovou barvu zubů ovlivňuje i barva zuboviny, která je až pod zubní sklovinou. Právě zubovina určuje barvu chrupu.  Její odstín je obvykle nažloutlý. Vliv mohou mít i antibiotika užívaná v dětství. Toto vrozené zabarvení nelze jednoduše odstranit čištěním zubů. Ani tím profesionálním. Pomůže pouze bělení zubů pod dohledem odborníka.

Běžné usazeniny

Na barvě zubů se podepíše i to, co jíte a pijete. Zabarvení způsobují hlavně borůvky, kari nebo červená řepa. Z nápojů pak káva, čaj, víno nebo ovocné džusy. Žlutý odstín zubům dodá i kouření cigaret nebo doutníků. Méně známou příčinou povrchového zabarvení zubů jsou doplňky stravy jako vitamíny, minerály nebo řasy (spirulina). Běžné usazeniny lze odstranit profesionálním čištěním zubů v ordinaci zubního lékaře nebo dentální hygienistky.

Zubní kaz

Zubní sklovina mění svoji barvu i v místě zubního kazu. V podobě takzvaných demineralizací nejde o viditelnou díru v zubu. Demineralizace vznikají dlouhodobým působením plaku na povrch zubní skloviny. V kombinaci s výše zmíněnými běžnými usazeninami vzniká problém, který musí řešit dentální hygienistka nebo zubní lékař.

Jak poznat přirozenou barvu zubů od pigmentu?

Když se na zuby podíváte zblízka, tak tyto dvě formy zabarvení zubů od sebe jednoduše poznáte. Pigmentace se na zubech totiž objevují nepravidelně. Nejčastěji je najdete na předních zubech. Z vnější strany od rtů i zevnitř od patra a od jazyka. Vypadají jako skvrny. Precizním a častým čištěním je můžete zmírnit nebo dokonce částečně odstranit. Mohou se ale také zvětšovat nebo zvýrazňovat, pokud se zvýší konzumace nápojů a jídel, které pigmentace způsobují.

Jaká je nejlepší cesta k bělejším zubům?

Ideální je poradit se s ošetřujícím zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Ti vám zuby profesionálně vyčistí a zbaví povrchových pigmentací. A pokud není výsledek takový, jaký jste čekali? Pak je přirozený odstín vašich zubů víc žlutý nebo hnědý. V takovém případě odborník stanoví nejlepší postup bělení zubů.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentální hygienistka,

klinika DentalCare