KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zázrak jménem chlorhexidin

Možná už jste o něm slyšeli a možná ne – chlorhexidin. Účinná látka, která Vám pomůže bojovat s usazováním zubního plaku, vzniku zánětů nebo krvácením dásní a také po chirurgických zákrocích. Najdete ji nejen v ústních vodách, ale i v některých zubních pastách. V čem je chlorhexidin tak zázračný a kdy ho používat, tak to se dočtete u nás.

Chlorhexidin
Chlorhexidin

Zajímáte se o složení ústních vod nebo zubní past? Pokud se Vám více usazuje zubní plak, trpíte na záněty nebo krvácení dásní, tak hledejte ústní vody s obsahem složky chlorhexidin.

Antibakteriální jednička – chlorhexidin diglukonát

Protože zánět dásní nejčastěji vzniká kvůli nedostatečnému odstranění zubního plaku z ústní dutiny, je potřeba naučit se tomuto jevu předcházet. A jde to hned dvěma způsoby – dodržováním doporučené techniky čištění zubů a používáním vhodných produktů.

Po výrobcích s chlorhexidinem sáhněte v případě, že trpíte na záněty dásní, krvácení dásní, afty nebo nosíte fixní rovnátka. Díky vysokým antibakteriálním účinkům Vám pomůže udržet Vaše ústa čistá po delší dobu. Chlorhexidine má specifické vlastnosti a jednou z nich je, že se částečně vstřebává do zubní skloviny a poskytuje jí tak dlouhodobou ochranu před zubním plakem.

Na co si ale dát pozor?

Pokud se rozhodnete nebo dostanete doporučení na používání přípravků s chlorhexidinem, měli byste ale vědět, že je dobré používat je pouze krátkodobě. Hlavním důvodem je, že chlorhexidin může po určitém čase zabarvovat zuby. Proto se obvykle doporučuje střídat používání ústní vody s chlorhexidinem s jinou ústní vodou bez obsahu této látky.

Pozornost také věnujte tomu, jak dlouho po čištění zubů ústní vodu s chlorhexidinem používáte. Její účinnost by totiž mohla být narušena některými složkami zubní pasty, kterou používáte. Proto s výplachem počkejte alespoň 30 minut po čištění zubů.

Pomůže s mými problémy?

Ano, ale jak se říká všeho s mírou. Řiďte se vždy pokyny Vašeho zubního lékaře, nebo alespoň myslete na střídání více druhů ústních vod. Vyhnete se tak nepříjemným problémům se zabarvením zubů. A nezapomínejte na důsledné čištění zubů, které je základem pro zdravou ústní dutinu. Samotná ústní voda Vám totiž nepomůže.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz