Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Parodontitida, příčiny, příznaky a léčba

Paradentóza – příčiny, příznaky a léčba

Začíná zarudlými dásněmi, může končit ztrátou zubu. Paradentóza je výsledek opravdu dlouho podceňované ústní péče. Pojďte s námi zjistit, jak dlouhá cesta k ní vede – díky tomu se jí zvládnete obloukem vyhnout. Zdravé a krásné zuby můžete mít i vy.

Parodontitida

Častěji známá pod nepřesnými termíny paradentóza, parodontóza, parodontoza. Je to infekční, chronické, zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu zubu. Postupný úbytek kosti způsobuje viklavost zubů nebo dokonce jejich vypadnutí. Parodontitida patří mezi nejčastější důvod ztráty zubů u dospělých lidí.

Příčiny paradentózy

Hned zkraje vás uklidníme – cesta k vážné parodontitidě (paradentóze) vede přes roky špatné ústní hygieny. Snadno se jí tedy vyhnete, stačí dbát na opravdu precizní péči o celá ústa. Jak je možné, že stačí prevence, ptáte se?

Zubní plak v ústech je tvořen živými i mrtvými bakteriemi, slinami a zbytkem potravin. Všechny mikroorganismy dohromady útočí bez přestávky na zuby i dásně, proto je důležité každý den plak pečlivě čistit.

Neodstraněný zubní plak časem ztvrdne a vytvoří se z něj tzv. zubní kámen.

A tady startuje řetězec událostí – zubní kámen vytváří další prostor pro množení bakterií. Jedná se o tzv. kapsu mezi zubem a dásní (odborně dásňový/parodontální chobot). Z přemíry bakterií se časem vyklube zánět dásní. A neléčený zánět může přejít v ranou paradentózu…

Obecně tedy platí, že paradentózu si uženeme zanedbáním ústní hygieny a přecházením menších, poměrně dobře řešitelných problémů. Rozhodně se nejedná o dědičné onemocnění, jak se někdy mylně říká.

Existuje tzv. juvenilní parodontitida a rychle progredující parodontitida – jsou to stavy u dětí nebo velmi mladých dospělých lidí, kdy je přítomná určitá vrozená porucha imunitních buněk, které si nejsou schopny poradit s přítomnými bakteriemi i v běžném/malém množství v dutině ústní a zánět tak začíná velmi brzy a rychle se šíří. Typický obraz u takového pacienta jsou dobře vyčištěné zuby, minimum zubního kamene, ale zarudlé krvácivé dásně a přítomné parodontální choboty. Tyto případy jsou ale extrémně vzácné.

MDDr. Lenka Gregora
Zubní lékařka

Začínající paradentóza – jak ji rozpoznáte?

Mezi první příznaky paradentózy většinou patří:
  • krvácení dásní při čištění, konzumaci tvrdšího jídla, drobném poranění, ale i zdánlivě bez příčiny v noci,
  • oteklé, zarudlé a citlivé dásně, změna jejich barvy (ze zdravé růžové na červenou, v krajních případech namodralou),
  • ústup dásní,
  • hnis vytékající kolem zubů,
  • nápadné zvětšování mezer mezi zuby, posun zubů,
  • zápach z úst.

Parodontóze vždy předchází zánět dásní, který potrápí asi tři čtvrtě dospělé populace. U někoho se paradentóza rozvine takřka bezbolestně a bez příznaků. I proto jsou tak důležité pravidelné kontroly u zubního lékaře – jen ten stoprocentně odhalí potíže už v samotném začátku.

Co se stane, když k odborníkovi nezajdete včas? Neléčený zánět se postupně šíří na další části tkáně, které zub obklopují, ve kterých zub „drží” (tzv. parodont). V pokročilé fázi dochází k postupnému úbytku (resorpci) čelistní kosti následkem zánětlivého prostředí, a to může způsobit vypadávání zubů.

Zajímá vás, jak je to s paradentózou a antibiotiky? Jestli dává smysl domácí a bylinná léčba? Jak je to s paradentózou a implantáty? Podívejte se na zodpovězené nejčastější otázky.

Váháte, jakou zubní pastu používat, když řešíte paradentózu? Rozhodně dejte na radu vašeho ošetřujícího zubního lékaře. Obecně neuděláte chybu se zubní pastou na krvácení dásní.

Jak léčit paradentózu

Pokud se chcete paradentózy zbavit, platí jasná úměra: čím dříve začnete, tím větší je šance zuby vyléčit. Jakmile paradentózu zubní lékař odhalí, čeká vás následující proces léčby:

  1. krok: Dentální hygiena

    Prvním krokem je profesionální očištění zubů (odstranění zubního kamene, zubního plaku atp.), doporučení správných zubních pomůcek vám na míru a názorná ukázka, jak je používat. Že vás trápí zánět dásní? Při dodržení všech rad odborníka se ho zbavíte zhruba do 10 dní.

  2. krok: Domácí léčba paradentózy

    Po dentální hygieně se o zuby musíte pečlivě starat podle doporučení – doma, na denní bázi. Ve valné většině případů je pečlivá domácí péče o zuby klíčem k uzdravení. 🙂 K dentální hygienistce se vracíte na pravidelné kontroly, dokud je to nutné.

  3. krok: Extra zákrok u zubního lékaře

    V malém množství případů se doma s paradentózou nedaří bojovat a mezi dásní a zubem zůstává prostor (tzv. kapsa – dásňový chobot, který jsme zmiňovali výš). V takovém případě vám zubní lékař může doporučit antibiotika nebo dokonce chirurgický zákrok podle domluvy.

Jen velmi málo případů paradentózy je tak agresivních a rychle postupujících, aby došlo až k vypadávání zubů. Uvádí se, že ve zhruba 70 až 80 % případů dovede vaše každodenní správná péče o zuby podle instrukcí odborníka paradentózu zastavit.

Nicméně parodont už nikdy není schopný dorůst zpátky do původní podoby. Cílem u pacientů s parodontózou je tedy zastavit úbytek kosti, vyléčit zánět a zastabilizovat stav.

Pokud se chcete potížím vyhnout úplně, doporučujeme neotálet a ihned začít se správnými pomůckami, včetně mezizubních kartáčků.

Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

19. dubna 2024

MDDr. Lenka Gregora
garantka článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora

19. dubna 2024

  • www.nzip.cz/clanek/662-parodontitida-zakladni-informace
  • www.nzip.cz/clanek/663-parodontitida-diagnoza-a-lecba
  • farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2012/04/04.pdf
  • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8898229/
  • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840968/
  • www.clinicapardinas.com/en/oral-sex-risk-oral-health
  • maloclinics.cz/sluzby/parodontalni-chirurgie/