Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Dokonale čisté zuby díky dentální hygieně

Nejbezpečnější cesta ke krásnému úsměvu vede přes ordinaci zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Jenže většina z nás si do zubařského křesla sedá s menšími či většími obavami. A v případě zabarvení zubů se spíše stydíme.

Dentální hygiena
Dentální hygiena

Právě kvůli studu se někteří z nás raději uchýlí k radám z internetu než k profesionálním postupům. Přitom účinnost babských rad na bělení zubů je prakticky nulová. Nehledě na to, že takové postupy mohou vést k poškození chrupu. Cesta k bílým zubům ale může být mnohem jednodušší. Stačí se objednat k dentální hygienistce.

Jak se odstraňuje zabarvení zubů v ordinaci?

Prvním krokem je odstranění zubního kamene. Jde o bezbolestný zákrok, který se provádí ručně nebo ultrazvukovým přístrojem. Hygienistka tak odstraní struktury, do kterých se pigmentace usazují. Následně je nutné zuby vyleštit, čímž se zbaví zbytků skvrn a zubního kamene. To se dělá dvěma různými způsoby.

1. Rotační lešticí kartáček nebo gumový kalíšek: Používá se s lešticími pastami, které mají různé hrubosti. Hrubé pasty čistí rychleji, ale může dojít k poškrábání skloviny a nové usazeniny se v takovém případě lepí na zuby mnohem rychleji. Čím jemnější pastu hygienistka použije, tím hladší a lesklejší zuby budete mít. Proto je důležité se zeptat, jak hrubou pastou bude hygienistka vaše zuby čistit. Nejlepší jsou takové, které se při kontaktu se slinami rozpouští. Dochází tak ke kombinaci hrubšího a velmi jemného čištění.

2. Pískovačka, air-flow: Tato metoda je založena na čištění zubů směsí vody, vzduchu a lešticího prášku. Výhodou je, že prášek se vzduchem se dostane i do mezizubních prostor, okrajů výplní, korunek nebo můstků. Druhů používaných prášků je více. Rozpustné poznáte při samotném čištění. Celý proces totiž bude příjemnější bez bolesti nebo podráždění. U kuřáků a osob s velkými nánosy pigmentů se musí používat hrubší prášky. Dentální hygienistka ale nesmí zapomenout zuby doleštit jemnou pastou nebo krémem, aby byly zuby dostatečně hladké a nezanášely se tak rychle novými pigmentacemi.

Nejste spokojeni s výsledkem?

Po vyleštění nebo vypískování získají vaše zuby zpátky svoji přirozenou barvu. Pokud s tímto odstínem nebudete spokojeni, je nutné přistoupit k bělení zubů peroxidem. Dentální hygienistka nebo zubní lékař musí v takovém případě zhodnotit, zda je pro vás tento postup vhodný a dohlédnout na jeho průběh.


Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentální hygienistka,

klinika DentalCare

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz