KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Zubní implantáty a vše o nich

Přijít o vlastní zub není nic příjemného. Možností, jak chybějící zub nahradit je víc a jednou z nich nechat si zavést implantát. Přestože zubní implantát v podstatě plnohodnotně nahrazuje Váš vlastní zub, není snadné o něj pečovat. Co všechno bude muset absolvovat, pokud se přikloníte ke zhotovení implantátu, tak nejen to se dozvíte v našem článku.

Zubní implantáty
Zubní implantáty

Co to vlastně implantát je? Jedná o náhradu zubu, která se skládá ze dvou částí – šroubu, který se navrtává do kosti čelisti, a samotného zubu, který se následně připevňuje na šroub. Úkol šroubu je nahradit kořen zubu, protože se do kosti musí implantovat a následně vhojit. Tento proces trvá přibližně 6 měsíců. A až po těchto šesti měsících se na šroub připevňuje zub nebo můstek. 

Pro koho jsou zubní implantáty vhodné

Nelze zcela generalizovat, jestli zrovna Vám zubní lékař implantát doporučí nebo ne. Vždy se posuzuje stav chrupu, stav kosti v okolí budoucího implantátu atp. Jsou ovšem případy, ve kterých Vám implantát zubní lékař ani schválit nemůže. A to je, pokud jste v jiném stavu, kouříte, nedodržujete zásady ústní hygieny, trpíte parodontózou nebo máte nedostatek kostní tkáně. Ani v případě dospívajících dětí není možné nechat zhotovit a zasadit implantát jako náhradu vypadnutého zubu. 

Kolik implantát stojí?

Pokud se spolu s Vaším zubním lékařem shodnete na tom, že implantát je pro Vás ideálním řešením problému, pak se připravte i na to, že se trochu tzv. plácnete přes kapsu. Cena implantátů se samozřejmě u jednotlivých zubních lékařů může lišit. Ceny začínají na 15 000 Kč, ale celkově se může cena zhotovení a zavedení jednoho zubního implantátu vyšplhat až na 40 000 Kč

Jak musím o implantát pečovat?

Můžeme si myslet, že o implantát člověk nemusí nijak extra pečovat, když je to zub, který se nemůže zkazit. Opak je ovšem v tomto případě pravdou. Stejně jako Vaše dásně, tak i dásně kolem implantátu mohou být napadeny zánětem. Je proto potřeba dbát zejména na péči o krček implantátu. 

Dobré je tedy pořídit kartáček s rovně zastřiženými vlákny (například Curaprox, TePe), jednosvazkový kartáček a mezizubní kartáček. Pozor, mezizubní kartáček musí mít drátek izolovaný plastem. Takové mezizubní kartáčky vyrábí např. firma TePe.

Pro čištění mezizubní prostor můžete ještě zvolit speciální typ zubní nitě, které se říká SuperFloss. Pro čištění implantátů je vhodná proto, že má konce zpevněné a prostřední část je flaušová. Do mezizubního prostoru ji tak snadno zavedete a odstraníte plak. V případě, že si chcete čištění mezizubí zpříjemnit, tak můžete vsadit na ústní sprchu. Jejich cena je sice vyšší, ale za to je můžete použít i pro masáž dásní.

Na odstraňování zubního plaku z krčku a mezizubí zubního implantátu opravdu klaďte velký důraz. Pokud totiž v této oblasti nebudete pečlivě odstraňovat plak, reálně Vám hrozí vznik zánětu dásně. Následkem zánětu pak může být vyloučení implantátu a Vaše investice tak přijdou vniveč.

Závěrem

O zub můžete přijít jakýmkoliv způsobem. Implantát je jednou z možností, jak chybějící zub nahradit. Nicméně si nesmíte myslet, že péče o něj je snadná. Vzhledem k tomu, že implantát je investice v řádech desítek tisíc korun, dbejte o něj, jak nejlépe to půjde. A nezanedbávejte ani vlastní zuby, ať těch implantátů za pár let nemáte více, než byste chtěli.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz