Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Leprikónka, víla, myšky. Jak se děti ve světě loučí s mléčnými zuby?

Možná vás to překvapí, ale dávat dětem bolestné za vypadlé mléčné zoubky není výmysl 21. století. Naopak, tradice náležitého rozloučení s prvními zuby má pevné historické kořeny – a nespočet zajímavých podob. Proč ve Španělsku děti odevzdávají zoubky myšákovi a kdo je to La Petite Souris?

Zoubková víla
Zoubková víla

Už od dob antiky provází loučení s prvními dětskými zuby tradice a pověry. Původně se zuby zakopávaly a pálily, ale časem se zvyky kultivovaly. Ve většině případů tak z různorodých tradic zbylo jen skrývání mléčných zoubků – třeba pod polštář.

Tak trochu jiná víla – irská leprikónka

“Malá leprikónská dívenka Anna Boggle si při lesních hrátkách vyrazila přední zub. Připadala si ošklivá a zoufale vymýšlela, jak sehnat náhradu. Nakonec se rozhodla použít dětský mléčný zoubek, za který se odvděčila leprikónským zlatem.”

Tak se praví v irské legendě. Že ji neznáte? Pro většinu především anglicky mluvících zemí je totiž daleko známější příběh jiné dívky – zoubkové víly. Víla dětem přináší dárky, peníze nebo sladkosti. Odměna a její výše se liší, třeba v Americe dostávají děti nejčastěji peníze (okolo 5,70 $, tedy asi 127 Kč / 4,8 €). O zoubkové víle uslyšíte také v Kanadě, USA, Anglii, leckde na Novém Zélandu, ale i v Izraeli, Norsku a Dánsku.

Zoubková víla? Kdepak, těmhle zemím kralují hlodavci

Kam nechodí zoubková víla, tam našly cestu myšky. Španělský myšák Ratoncito Perez nebo francouzsko-švýcarská La Petit Souris (volně přeloženo jako „malá myška“), obě sbírají mléčné zoubky z pod polštáře, kde nechávají dětem odměnu. V některých zemích (např. Argentina) se mléčné zuby dávají do dřevěné krabičky nebo skleničky s vodou. Myš je po celonočním sběru mléčných zubů unavená a ráda se osvěží na další cestu. Aspoň to se říká dětem. Myška se za pohoštění řádně odmění – mincí, dárkem, sladkostí.

A kde se vzaly zrovna myši? Hlodavci disponují tzv. hlodavými řezáky. Ty nemají kořeny a neustále dorůstají – proto si zřejmě vysloužily pevné místo v legendách o zubech. Setkáte se s nimi nejen v Evropě. Také třeba v Afghánistánu, Bangladéši či Rusku děti házejí mléčné zuby do myších děr a přejí si, aby starý ošklivý zub hlodavec odnesl a daroval jim pevný nový zub jako má on sám.

To není zdaleka všechno

Věřte, že tradic a zvyků spojených s mléčnými zuby existuje nespočet. O tom, kde si chodí pro mléčné zoubky králíci a kde se vyhazují zuby k nebesům se rozepíšeme zase příště. Mezitím doufáme, že vám naše příběhy pomůžou dětem vesele přiblížit péči o zoubky zase z jiného pohledu.


Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz