Vyberte dítěti dokonalý zubní kartáček + VIDEO
Aby se malé zoubky smály, potřebují správný dětský zubní kartáček (...plus kapku vaší trpělivosti). Prozradíme, jak najdete perfektní kartáček, který se o malé zuby a citlivé dětské dásně s chutí postará.
Ze začátku si vystačíte s obyčejným manuálním kartáčkem. Jakmile se dva zuby dotýkají, učte dítě na mezizubní kartáček a zubní nit. (Mezizubní) kazy trápí stále více dětí a jedině poctivým čištěním se jim vyhnete.
Kdy začít? Prvním zoubkem
Prořezaná špička zoubku rovná se první zubní kartáček. Opravdu začít tak brzy? Rozhodně ano: zabráníte kazům a dítě si postupně zvykne na pravidelnou ústní hygienu.
A náš tip? Zuby si čistěte před dítětem, klidně od miminka. Rituál si postupně okouká. Věřte, že jednou nám za tuhle radu poděkujete. 🙂
Pravidla, která jim všem vládnou
Nebojte se složitostí. Dokonalý kartáček má hustá rovně střižená vlákna – dětem berte velmi jemná, citlivým dásním vyhovují nejlépe. Také pamatujte, že čím mladší dítě, tím menší hlavička kartáčku. A konečně, po infekční nemoci kartáček honem vyměňte.
Pro jak velké dítě vybíráte?
Kojenec bez zoubků
- silikonový anebo sólo kartáček
Kartáček na zuby pro miminka si rodiče často pletou s tím silikonovým. Ale pozor, tzv. prsťáček využijete jen na masáž dásní při prořezávání zoubků, ne na jejich čištění. Vyrůstající špičky zoubků zvládnete obstarat sólo kartáčkem s dlouhou rukojetí a kratšími vlákny.
Od prvních zoubků do tří let
- co nejmenší hlavička, velmi jemná vlákna
Zubní kartáček pro miminka na „hraní“ volte se širokou rukojetí nebo ochranným kroužkem. Děti jej rády okusují a díky tomu se s ním hezky seznámí.
Malým dětem ale zoubky čistíte vy. Proto doporučujeme kartáček se štíhlou delší rukojetí, kam se vejdou ruce vaše i dítěte, a v ústech se s ním dobře manipuluje.
Od čtyř do šesti let
- malá hlavička, 2000+ velmi jemných vláken
Pro předškoláčka sáhněte po lehce větší hlavičce kartáčku. Že nevidíte (moc velký) rozdíl? Mimo označení výrobce dejte i na intuici – až nebude mini kartáček na rostoucí zuby stačit, pořiďte větší.
Mezi oblíbence rodičů (v tomto věku zoubky stále dočišťujete) patří dětský kartáček Curaprox, Tepe s barevnými motivy a část sáhne po elektrickém modelu (jak takový vybrat?).
Od sedmi do dvanácti let
- větší hlavička, širší rukojeť, 4000+ vláken
Zubní kartáček pro děti školou povinné poznáte podle větší rukojeti i hlavičky kartáčku – vypadají skoro jako pro dospělé. (Ale nenechte se zmást – dokud dítě naplno nezvládne jemnou motoriku, s dočišťováním pomáháte vy, rodiče.)
Kartáček na zuby pro děti je spotřební zboží, ničí jeden za druhým. Kontrolujte vlákna, roztřepená se o zuby nepostarají, a připomínejte dětem, že nemusí tolik tlačit. Zbytečně si dráždí dásně.
Bez pasty není kartáčku
Když už víte, jaký kartáček je pro vaši ratolest nejlepší, zbývá ještě jedna důležitá otázka: kterou zubní pastu?
Nejde o žádnou raketovou vědu, přesto byste měli znát pár pravidel – třeba že se vyplatí zkontrolovat množství fluoridů i další složení. Podívejte se, jak vybrat vašim dětem zubní pastu, která nezpůsobí škody (třeba fluorózu) a naopak pomůže ochránit zuby před kazem.
S úsměvem na to!
Výběr už zvládnete levou zadní. Čím menší dítě, tím menší hlavička kartáčku, a vždy sáhněte po (velmi) měkkých, hustých a rovně střižených vláknech. To nejdůležitější je začít s ústní hygienou brzy a pozitivně. A pokud jste to nestihli, zkuste dítě přelstít hravostí – s barevným kartáčkem to půjde samo. 🙂