KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Největší záhada péče o zuby – kde se berou proužky v zubních pastách?

Proužky v pastě zná snad každý, kdo si někdy čistil zuby. Víte ale, kde se v pastě vzaly a proč? Pojďme se této záhadě podívat na zoubek.

Proužky v pastě
Proužky v pastě

Píše se rok 1955 a běžná zubní pasta má děsivou černou barvu. Pravidelné čištění zubů se pomalu stává běžnou součástí každodenního života širších mas a neúnavný kutil Leonard Marraffino právě přemýšlí, jak zařídit, aby lidé pastu chtěli více používat. Proto uvažuje o změně její barvy. Vymyslí tedy unikátní stroj, který dovede tubu zubní pasty naplnit barevnou směsí. A hurá – první proužky v pastě jsou na světě.

Vynález si nechá patentovat a prodá jej firmě Unilever. Ta záhy vyrobí první pastu s červeným pruhem na světě. Ve Velké Británii je pasta známá pod názvem Signal, ale ve Spojených státech se prodává jako Stripe.

Čím víc proužků, tím lepší pasta?

Zatímco pasta Stripe chtěla pomocí červeného proužku zaujmout děti, nově vzniklý výrobce zubních past Aquafresh myslel mnohem dál. Když v roce 1973 firma vstoupila na evropský trh, potřebovala se odlišit. A tak Aquafresh vymyslel pastu s bílým a modrým pruhem. Proužky měly představovat dva hlavní benefity této zubní pasty – svěží dech a ochranu před zubním kazem. A co na to zákazníci? Ti byli proužky doslova omámeni a vnímali je jako skvělý nápad a inovaci. Pomocí proužků si totiž novou značku zapamatovali. Postupem času Aquafresh přidal červenou barvu, čímž vznikla ikonická zubní pasta s třemi pruhy.

Jak se proužky do pasty dostanou?

Tuba se v továrně naplní dvěma vrstvami – bílou a barevnou (např. červenou), které je o něco méně. Pravý fígl ale spočívá až v samotné konstrukci tuby.

Uvnitř tuby byste našli podélné tenké přepážky, ve kterých jsou malé drážky. Když pak chcete vymáčknout pastu na kartáček, nejdřív se uvolní bílá pasta, která cestou k hrdlu rozpohybuje horní červenou vrstvu. Červená část jde pak ven pomocí samostatných tunýlků. Každý tunýlek má na konci malou dírku, kudy se barevná vrstva dostane nad bílou vrstvu. Ve chvíli, kdy pasta vytéká z tuby, červená vrstva dopadá seshora na bílou.

Jak vidíte, žádná záhadná magie za proužkovanými pastami nestojí. Vznikají zkrátka díky důmyslné konstrukci hrdla tuby, která je jistě hodna obdivu nejednoho inženýra.

Přežily proužky v pastách dodnes?

Princip, kdy proužky vznikají vzájemným vytlačením z tuby, se používá dodnes. Pravdou ale je, že proužkované pasty jsou spíše hudbou minulosti. Dnes totiž frčí úplně jiné trendy, a co bylo pokládáno za inovativní před 50 lety, nemusí nutně platit v současnosti. V dnešní době lákají pasty přírodní, vyrobené například z bylin, bez fluoru, bělící pasty, a také pasty netradičních barev a příchutí, jako je jalovec, kokos nebo mandarinka.


Karin Hambalíková
autor článku

Karin Hambalíková

marketingová specialistka