KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Co se stane, když nebudete používat mezizubní kartáček

Čistíte si zuby kartáčkem a pastou? A víte, že to je jen třetina správné ústní hygieny? Ústní voda a škrabka udělá dalších třetinu. A zbytek pak tvoří čištění mezizubních prostorů. Co se stane, když to nebudete dělat?

Mezizubní kartáčky
Mezizubní kartáčky

Hlavní nepřítel – zubní plak

Během dne pijete a několikrát jíte. To všechno na zubech zanechává stopy, které se obecně označují za zubní plak. Určitou část odstraníte použitím zubního kartáčku. Jenže plak se usazuje i v mezizubí. A tam se klasickým kartáčkem nedostanete.

První důsledek: Zkažený zub

Mezizubní prostory tvoří až 40 procent zubu. Pokud odtud neodstraníte zubní plak, dojde k naleptání zubu a vzniku kazu. Mezizubní kaz ale odhalí pouze rentgen, takže může růst poměrně dlouho. Ano, zubní kaz se dá vyvrtat a zaplombovat. Není ale lepší se tomu vyhnout? Mezizubní kartáček stačí používat jednou denně večer a můžete mít od kazů pokoj.

Druhý důsledek: Zubní kámen

Když budete pravidelně odstraňovat zubní plak, tak se nemusíte bát. Pokud ale čištění zanedbáváte déle, mineralizací plaku se z něj stane zubní kámen. Jeho odstranění už doma nezvládnete a je potřeba navštívit ordinaci dentální hygieny. Tam si s ním poradí a samozřejmě vás upozorní na preciznější čištění, ve kterém hraje roli právě používání mezizubního a jednosvazkového kartáčku.

Třetí důsledek: Ztráta zubu

Špatné čištění zubů a nepravidelná dentální hygiena mohou mít za následek daleko horší věci. Zubní kámen se postupně začne utvářet i u kořene zubu pod dásní. To v první řadě způsobí krvácení dásní, které už je opravdu varovným signálem. Když mu nebudete věnovat pozornost, rozvine se u vás parodontóza. Bakterie napadající závěsný aparát zubu způsobí viklání a v krajním případě k jeho vypadnutí.

Zachraňte se mezizubním čištěním

Ano, používání mezizubního kartáčku prodlouží večerní čištění zubů přibližně o 30 vteřin. Zdá se vám to hodně? Věřte, že to je málo, pokud vám to má zachránit chrup. A navíc nemusíte vždy používat mezizubní kartáček. Pokud máte zuby zkřivené, pomůže zubní nit nebo ústní sprcha. O ideálním řešení pro vás se poraďte u zubního lékaře nebo dentální hygienistky.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz