Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Protetická stomatologie zkráceně nazývaná protetika je rekonstrukční obor stomatologie. Protetická stomatologie se zabývá nahrazováním poškozených nebo ztracených měkkých a tvrdých tkání dutiny ústní, obličeje nebo hlavy. Zubní lékař se věnuje pouze dutině ústní. Rekonstrukce tkání obličeje a hlavy provádějí specializovaná pracoviště.

Protetika v dutině ústní nahrazuje ztracené zuby nebo jejich části či alveolární výběžek zubními náhradami, které lze rozdělit podle způsobu upevnění na fixní zubní náhrady a snímatelné zubní náhrady

Fixní zubní náhrady jsou pevně spojeny s přirozenými zuby pacienta a po fixaci se stávají nedílnou součástí chrupu. Jejich výhodou je, že si na ně pacient v krátké době zvykne a přestane je vnímat jako cizí těleso.

Snímatelné zubní náhrady jsou v dutině ústní připevněny různými kotevními systémy či plošnou adhezí. Návyk na tuto zubní náhradu je delší a komplikovanější, pacient často náhradu vnímá jako cizí těleso.

Úkoly protetické stomatologie

Protetická stomatologie (protetika) respektive zubní náhrady mají za úkol pacienta rehabilitovat po mnoha stránkách:

Funkční rehabilitace - díky zubní náhradě dochází k obnově příjmu potravy a žvýkací funkce.

Estetická rehabilitace - správné tvarové a barevné doplnění zubního oblouku esteticky dotváří celkový vzhled obličeje, jakákoliv odchylka se negativně projeví jako estetický defekt obličeje.

Fonetická rehabilitace - nevhodný tvar či ztráta zubu nebo skupiny zubů a různé ortodontické anomálie se mohou negativně projevit na způsobu výslovnosti.

Psychická rehabilitace úzce souvisí s dvěma předchozími, pocit studu ze vzhledu i výslovnosti při nevčasném zhotovení zubní náhrady mohou pacienta psychicky traumatizovat.

Profylaktická rehabilitace - včasným a rovnoměrným zatížením všech tkání dutiny ústní zubní náhradou zajistí předcházení vzniku různých patologických změn na slizničním i podslizničním vazivu, alveolární kosti, čelistním kloubu, obličejovém i žvýkacím svalstvu.

Sociální hledisko - některá povolání vyžadují z profesionálního hlediska estetický vzhled a správnou výslovnost (herci, moderátoři, učitelé, politici...).

Ekonomické hledisko – souvisí s předchozím, včasné zhotovení zubní náhrady obnoví práceschopnost lidí, kteří potřebují k výkonu povolání nepoškozený chrup.


Zdroj: MAZÁNEK, Jiří a kol. Stomatologie, minimum pro praxi. 1. vydání, Praha: TRITON s.r.o. 1999. ISBN 80-7254-032-7.