Na co se nejčastěji ptáte o bělení zubů
Kdo by nechtěl mít zářivý úsměv. Často ho ale dosáhneme jenom, pokud si dojdeme na bělení zubů. Dochází při něm k poškozování zubů, můžete si nechat vybělit citlivé zuby, a jak často můžete bělení podstupovat? Tak to je jen část otázek, na které se ptáte dentální hygienistky. A proto jsme Vám je sepsali do jednoho článku.
Rozhodnutí nechat si vybělit zuby není vždy snadné. Občas se bojíme citlivosti, která může přijít, diskutabilní je i podráždění dásní nebo kazivost zubů. Proto se také často obracíte s těmito otázkami na dentální hygienistku. Jaké jsou ale ty nejčastější otázky?
Skutečně nemá bělení zubů špatný vliv na zubní sklovinu?
Bělení nemá nějak závratně dlouhou tradici, používá se teprve cca 70 let, za tu dobu nebylo popsáno poškození zubů. V dřívější době však mohli být zubní lékaři k bělení skeptičtí, protože gely nebyly opatřeny dostatečným množstvím látek, které mohly sklovinu po dokončení práce peroxidu opět rehydratovat, a proto mohly zuby vysušovat. Dnes se však ani tohoto problému již obávat nemusíte.
Jak často mohu podstupovat bělení zubů?
Pokud se jedná o domácí bělení gelem s obsahem karbamid peroxidu do 20%, nemusíte se opakování bělení obávat.
Mohu si nechat vybělit zuby, i když je mám velmi citlivé?
Citlivost zubů je vnímána individuálně, někdo bělení bez problému snese, jiného to bolí. Obecně však platí, že i po ordinačním bělení jsou zuby na krátkou dobu (několik hodin) citlivější. Bělení tedy zcela jistě možné je, ale přesto bych Vám doporučovala raději podrobnější konzultaci přímo s lékařem, nebo dentální hygienistkou, kteří Vám budou zákrok provádět. Záleží i na druhu bělicího gelu, který konkrétně budou používat.
Lze absolvovat ordinační bělení zubů v lokální anestezii?
Ordinační bělení není možné absolvovat v lokální anestezii pouze z jednoho důvodu, a tím je zpětná vazba pacienta. K ordinačnímu bělení se používá zpravidla 40% hydrogen peroxidu, a i když jsou dásně zaizolovány krycím gelem, může se stát, že tento gel v některém místě nepřilne pevně k dásni a bělící gel trochu steče. Díky pacientovi se na tuto skutečnost okamžitě přijde a místo se opláchne a opraví. Citlivost zubů, které se obáváte, se dostaví pouze u některých pacientů, a to především dodatečně, tedy až po sejmutí bělicího gelu a nikoli při procesu samotném. Lokální anestezie je tedy pak již neúčinná. Doporučujeme pak standartní analgetika a dentální krém s tekutým vápníkem, např.: GC Tooth Mousse.
Hrozí mi při domácím bělení parodontóza, vypadávání zubů nebo poleptání dásní?
Parodontóza nemá s bělením nic společného a zcela jistě si ji bělením nemůžete způsobit, takže ani vypadání zubů skutečně nehrozí. Poleptat se můžete, pokud použijete bělicí gel s vysokou koncentrací, určený na ordinační bělení, nebo silnou koncentraci gelu určenou do individuálních nosičů, do nosičů universálních. Pro individuální nosiče tedy platí pravidlo do 20% karbamid peroxidu vodíku.
Musím si po bělení zubů nechat předělat bílé výplně?
Je to skutečně tak, že po vybělení Vašich zubů je třeba bílé výplně v předním úseku předělat. Neodpovídají totiž nadále svojí barvou, protože bělicím gelem docílíte pouze zesvětlení zubní tkáně, ale nikoli bílé výplně.
Mohu si bělit zuby v těhotenství?
Těhotenství je částečná kontraindikace k bělení ordinačnímu a k bělení domácímu plná. Částečná u bělení ordinačního proto, že záleží na uvážení zubního lékaře, nebo dentální hygienistky, zdali Vám zákrok provede či nikoli. U bělení domácího nezajistíte pole tak, aby bělená osoba nemohla v žádném případě spolykat byť minimální množství peroxidu. U bělení ordinačního to zajistit lze, ale v každém případě se domnívám, že bez pozitivního reversu (kde Vás s problematikou plně seznámí), Vám žádný odborník bělení neprovede.
Dají se vybělit zuby zabarvené tetracyklinem?
Tzv. tetracyklinové zuby se bělí velice těžko, ale bělit je lze. Rozhodně Vám však doporučuji bělení pod odborným dohledem (bělicí pastou kýženého efektu zcela jistě nedocílíte). Poraďte se se svým zubním lékařem.
Když si vybělím zuby a mám korunku, vybělí se i korunka?
S korunkami, můstky a dalšími náhradami je to stejné jako s bílými výplněmi. Při bělení zubů se jejich barva nezmění, a proto je nutné si náhradu nechat po bělení předělat.
Chtěli byste se zeptat na něco jiného?
Otázek o bělení zubů můžete mít ještě daleko víc, nebo Vás budou zajímat ještě konkrétnější věci. V tom případě se v naší Poradně obraťte na dentální hygienistku.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz