Poradíme, podle čeho vyberete nejlepší dětskou zubní pastu + VIDEO
Pasty, pasty, pastičky! Abyste se při honu na nejlepší zubní pastu pro děti nespálili, máme pro vás perfektního průvodce, včetně speciálního testu. Zjistěte, kdy ji začít dávat, kolik jí dítě může spolykat i jak je to s fluoridy.
Čím začít: potřebujete vůbec pastu?
Jak mléčné, tak stálé zuby vyčistíte i bez zubní pasty. Jenomže s ní to jde mnohem snáz – může posilovat sklovinu a funguje jako příchuť, zábava, motivace. A každý rodič ví, že bez těhle ingrediencí čištění zoubků rychle zhořkne.
Od kdy používat zubní pastu u dětí? A kolik?
Často se dočtete, že s prvním zoubkem přichází čas na zubní pastu. To není tak docela pravda. Dokud dítě při čištění zoubků spolupracuje, po pastě v zásadě sahat nemusíte.
Navíc žádná speciální zubní pasta pro kojence neexistuje – co ale seženete, jsou pasty bez fluoridů, SLS, barviv, cukrů, parfemací atp. (na složení zubních past se zaměříme o kousek níž). U takových nevadí, že dítě malé množství spolkne – jsou tedy vhodné pro naše nejmenší.
Nelze přesně určit věk, kdy začít používat pastu na zuby u kojenců. Každé dítě se chová u čištění zubů jinak a podle toho bychom k tomu měli přistupovat. Pokud dítěti od začátku čištění zubů jen vodou navlhčeným kartáčkem nevadí, pak je zbytečné jakoukoliv dětskou pastu bez fluoridů pořizovat. Pokud ovšem dítě vůbec nespolupracuje, snažila bych se najít způsoby, jak mu to alespoň trochu zpříjemnit, a tím může být právě „ochucení“ zubního kartáčku dětskou pastou bez fluoridů, SLS...
Naopak dětem po druhém roce věku doporučuje zubní lékařka MDDr. Lenka Gregora zkoušet dávat pastu obsahující fluoridy. Začínají se totiž prořezávat stoličky.
A jak je to s množstvím zubní pasty? Dětem zhruba do tří let stačí kartáček „potřít“ (velikost zrnka rýže), starším nanášejte velikost menší hráškové kuličky.
Podle čeho vybírat?
Kombinujete dva hlavní faktory: věk dítěte a složení zubní pasty. Náš tip? Dávejte pozor na věkové určení uvedené výrobcem na obalu zubní pasty. Můžete se setkat s velkým rozpětím (například 0–12 let), kde je dobré zkontrolovat složení a jeho vhodnost pro právě vaše ratolesti (například množství fluoridů).
Fluoridy: ano, nebo ne?
Fluoridy pomáhají s prevencí zubního kazu (přečtěte si o fluoridech podrobněji). Potíže způsobují až při dlouhodobém užívání v nadměrném množství, které může v dětství přispět k tzv. fluoróze (skvrny na zubech). Dětská zubní pasta s fluoridem tak rozhodně není špatná volba, záleží na dávkování. Ve věku, kdy je dítě schopné pastu vyplivnout a chápe, že se nesmí polykat, se nemusíte používání past s fluoridy bát.
Doporučení na množství fluoridů v zubní pastě se ale rozcházejí. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje dávku 1000–1500 ppm pro děti i dospělé. Naproti tomu český Národní zdravotnický informační portál (NZIP) zastává opatrnější stanovisko a dělí zubní pasty na tři kategorie:
✔ pod 400 ppm pro děti od 2–3 let;
✔ 500–700 ppm pro předškoláky;
✔ 1000+ ppm pro školní děti a dospělé.
Ať už se zařídíte podle stanoviska WHO nebo NZIP, vždy dodržujte správné dávkování a hlídejte, aby děti pastu nepolykaly.
Zubní pasty podle věku dítka
Kojenec bez zoubků
- zubní pasta není potřeba
Zubní pasta pro miminka v podstatě neexistuje, byť ji rodiče občas shánějí. Jak radí zubní lékařka MDDr. Lenka Gregora, pro první špičky zoubků si vystačíte s navlhčeným zubním kartáčkem.
Od prvních zoubků do tří let
- fluoridy do 400 ppm, případně pasta bez nich
U past pro nejmenší zvažte obsah cukrů, pěnidel, sladidel, barviv. Mějte na paměti, že děti ve věku dvou až tří let polykají při čištění zubů až 70 % zubní pasty (dokonce ještě v pěti letech klidně spolknou až polovinu použité zubní pasty).
Od čtyř do šesti let
- cca 700, max. 1000 ppm fluoridů
Zubní pastu pro předškoláky volte klidně s obsahem fluoridů – vyplivnout ji už umí dobře a fluoridy pomáhají ochránit zuby zkoušené pestrou stravou i cukrovinkami.
Od sedmi do dvanácti let
- 1000+ ppm fluoridů
Zubní pasta pomáhá udržovat zuby zdravé v náročném období výměny mléčných za stálé. Nebojte se vyzkoušet svěží příchutě namísto dětských nasládlých.
Dětské zubní pasty – test chutí i složení
Porovnali jsme nejoblíbenější dětské zubní pasty – podle prodejnosti, preferencí od vás, rodičů, a zeptali se i nejmenších členů Nazuby týmu:
Název | Chuť | Naše doporučení |
---|---|---|
Weleda dětský gel 0–7 let |
decentní, nesladká, něžná, chutná lehce po fenyklu, nepálí a přitom působí svěže | Tleskáme za velké množství látek přírodního původu, skvělá volba pro nejmenší (bez fluoridu) – u starších dětí zvažte aspoň na střídačku fluoridovou pastu (posílení skloviny). |
Elmex Kids 0–6 let |
příjemná, lehce nasládlá, bez nepříjemné pachuti, dobrá konzistence | Děti ji zbožňují, ale pozor na fluoridy (1000 ppm) u nejmenších – hlídejte množství a plivání pasty. |
Sensodyne Pronamel Kids 0–6 let | chutná jako vaše mládí, opravdu příjemně jahůdková, krásná růžová barva | Pasta obsahuje (neškodné) barvivo, aroma a 1000 ppm fluoridů, proto ji doporučujeme spíš starším dětem než od úplně prvního zoubku. |
Biorepair Kids 0–6 let |
banánová chutná jako dezert, přitom není nikterak sladká ani chemická, konzistence krásně gelová | Obsahuje 1000 ppm fluoridů – jako první pastu spíš nebrat, později klidně. Originální chutné příchutě přesvědčí k čištění i protestující ratolesti. |
Elmex Junior 6–12 let |
kombinace sladkosti a svěžesti, která bude teenagery bavit, nepálí, chutná podobně jako Elmex pro dospělé | Pozor, aby dítě umělo pastu plivat (1450 ppm fluoridů). Dobrá volba na období výměny mléčných zoubků za stálé. Pěnidla SLS mohou dráždit ústa (neberte dětem trpícím na afty). |
Sensodyne Pronamel Junior 6–12 let |
chutná jako mentolové bonbóny, má svěží konec, přesto nepálí, hezky osvěží | Obsahuje jemné pěnidlo a syntetické barvivo, pro děti v tomto věku bychom se ale nebáli – pastu už umějí plivat, což je důležité i kvůli množství fluoridů (1450 ppm). |
Biorepair Junior 6–12 let |
lehce pálivá, dobrý most mezi pastou pro teenagery a dopěláckou, příjemná konzistence | Skvělá volba, pokud hledáte pastu bez fluoridů, ale chcete i tak posilovat sklovinu – obsahuje hydroxyapatit zinku (minerál tvořící zubní sklovinu) a také vitamín E. |
Dobrá rada na závěr? Mějte doma dvě příchutě zubních past. Proč? S dítětem se nedohadujete, jestli si zuby vyčistí, nebo ne, ale necháte ho vybrat mezi jahůdkovou a melounovou. Ozkoušeno. (Chcete objevit další motivační triky?)
Když mají zoubky problémy
Bělicí pasta pro děti
Dětská zubní pasta proti krvácení dásní
Remineralizační pasta pro děti
GC gely proti kazivosti zubů
Gely vám může doporučit zubní specialista, když řešíte kazivost zubů dítěte. (Podívejte se, jak přesně GC gely fungují.) I my je považujeme tak trochu za zázrak – ale pamatujte, že skvělou ústní hygienu nenahradí, pouze ji doplňují. U dítěte bedlivě kontrolujte, aby je nepolykalo.
Složité složení? Zjednodušíme
Vítáme vás na první užitečné hodině chemie! Připravili jsme pro vás seznam látek, které při nákupu zubní pasty dvakrát zvažte (mohou vadit dětem s citlivými ústy, alergiemi, afty apod.):
- anethole, menthol – aromata, mohou vadit velmi citlivým dětem;
- cocamidopropyl betaine – pěnidlo, které dráždí citlivá dětská ústa (podobné SLS a SCS, ale jemnější);
- konzervanty (Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Benzyl Alcohol) – u vysoce citlivých dětí mohou vyvolat alergické reakce;
- methylparaben – jako ostatní parabeny může způsobovat alergie;
- sloučeniny PEG a PPG – chemické sloučeniny, které se vyrábí z karcinogenního ethylenoxidu;
- titanium dioxide – barvivo, které není zcela vhodné pro děti.