Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Kyretáž zubů

Kyretáž zubů je oškrábání a očištění stěn kořene zubu a měkkých tkání vnitřní stěny dásňového chobotu pomocí kyrety. Kyretáž v širším slova smyslu zahrnuje úplné odstranění zubního plaku, pevných útvarů jako je zubní kámen, zanícené tkáně vnitřní stěny gingiválního chobotu a vyhlazení kořenů zubů. Cílem je potlačení zánětlivého procesu v dásňovém chobotu. Kyretáž je indikována u dásňových chobotů do maximální hloubky 5 mm, zejména ve frontálním úseku chrupu, podmínečně u třenových zubů a velmi omezeně u stoliček. Kyretáž se může také provádět jako rozšířené úvodní vyšetření v rámci odstranění zubního kamene.

Rozdělení zubní kyretáže:

  • uzavřená kyretáž (prováděná nechirurgicky)
  • otevřená kyretáž (prováděná operačně)

Uzavřená kyretáž

Při nechirurgickém ošetření se neodpreparovává gingiva (není zde tedy přímý pohled na povrch kořene), ošetřuje se pouze hluboký dásňový chobot, a to odstraněním zubního kamene a vyhlazením kořene. Ošetření se provádí nejčastěji v povrchové anestezii.

Otevřená kyretáž

Při chirurgickém postupu se odpreparovává gingiva a obnaží se kořen (povrch kořene je přímo vidět), ošetřovaná oblast je dobře přístupná. Ošetření se může provádět v lokální anestezii.

Nástroje k odstranění zubního kamene a k vyhlazení kořene:                       

  • ultrazvukové a zvukové přístroje
  • ruční nástroje
  • rotační nástroje

Ultrazvukové přístroje pro kyretáž zubů mohou rychle a účinně odstranit i masivní usazeniny zubního kamene, pracují s vysokofrekvenčními zvukovými vlnami v rozsahu 25000-45000 kmitů za sekundu. Kmitající hrot ultrazvukového přístroje láme zubní kámen a rozmělňuje ho. Současné moderní přístroje, na rozdíl od starších typů, mají tenkou špičku, se kterou lze pracovat i v dásňovém žlábku. S těmito přístroji je třeba pracovat s velmi mírným tlakem krouživými pohyby, aby nedošlo k poškození zubu.

Ruční nástroje pro kyretáž zubů se mohou použít pro odstranění zubního kamene nad dásní i pod dásňovým lemem. Důležité je zvládnutí techniky práce, aby nedocházelo ke zraňování měkkých tkání.

Pracovní konec univerzální kyrety je obloukovitý, scaler má koncovku ve tvaru srpu a má trojúhelníkovitý průřez, dále existuje mnoho typů nástrojů s různými tvary koncovek.

Po kyretáži zubů se dásňový chobot vypláchne desinfekčním roztokem, plastický obvaz je na 2-3 dny nutný jen pokud jde o otevřenou kyretáž a dásňová tkáň je ochablá. Následně si pacient po dobu sedmi dnů 3x denně ošetřenou oblast vyplachuje chlorhexidinem, poté začne provádět pečlivou ústní hygienu.

Výsledek kyretáže se dá lehce rozeznat na změně barvy dásně, ta signalizuje ústup zánětu. Po vyhojení kyretovaných chobotů dochází k připojování nových pojivových vláken na cement a tím k novému vytvoření manžety na povrch zubu.


Zdroj: BOTTICELLI, Antonella Tani. Dentální hygiena. Teorie a praxe. Přeložil z německého vydání MUDr. M. Praus. Praha: Quintessenz, 2002. ISBN 80-903181-1-8.