Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Pojmenování rovnátka se jako hovorový výraz vžil pro ortodontické aparáty sloužící k léčbě ortodontických vad a zabývá se jimi stomatologický obor ortodoncie. Rovnátka se dělí na snímatelné aparáty a fixní aparáty. Zhotovují se pro horní čelist, dolní čelist nebo působící na obě čelisti a zubní oblouky současně tzv. aktivátory - monobloky.

Snímatelná rovnátka tvoří pryskyřičná deska, do které jsou zabudovány retenční a aktivní prvky. Aktivními prvky rovnátek jsou šrouby a různě tvarovaná drátěná pera pro jednotlivé zuby nebo pro skupiny zubů. Mezi snímatelné ortodontické aparáty se řadí aktivátory – monobloky, které vzniknou pevným spojením horního a dolního rovnátka v terapeutickém skusu. Snímatelné ortodontické aparáty  zhotovuje zubní technik v zubní laboratoři.

Fixní ortodontické aparáty ortodontista zhotovuje přímo v ústech pacienta. Základem fixního rovnátka jsou ortodontické kroužky a ortodontické zámky tzv. brekety. Aktivním prvkem je drátěný ortodontický oblouk. Kroužky jsou celokovové, na vestibulárních plochách jsou upevněny kanyly na zasunutí oblouku. Zámky mohou být celokovové nebo z průhledného plastu či keramiky. Ortodontické dráty jsou dnes vyráběny z vysoce ušlechtilých slitin titanu a molybdenu. Klasické ocelové dráty se používají minimálně. Pro čištění fixních rovnátek se doporučuje používat speciální produkty.

Délka ortodontické léčby je závislá na typu vady, v průměru trvá asi tři roky. Léčba pomocí snímatelného rovnátka trvá déle než léčba fixním rovnátkem. K ortodontické léčbě se využívá i kombinované působení obou typů rovnátek.

Pacienti, kteří jsou léčeni ortodontickými aparáty musí dodržovat zvýšenou hygienu dutiny ústní. Zubní rovnátka by se měla čistit po každém jídle, zvláště je to důležité u fixních rovnátek. U těchto rovnátek se zvyšuje počet míst pro vznik zubního plaku a tím se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Snímatelné rovnátko, pokud není v ústech, by mělo být uloženo v pevné krabičce, aby nedošlo k deformaci jeho konstrukčních prvků.


Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.