Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Tomesova vlákna

Tomesova vlákna jsou výběžky odontoblastů - buněk, které zajišťují tvorbu a výživu zuboviny a které jsou umístěny v jedné vrstvě na stěně dřeňové dutiny. Odontoblasty mají cylindrické tělo, z něhož vybíhá do dentinu směrem k povrchu jeden dlouhý cytoplasmatický výběžek tzv. Tomesovo vlákno.

Tomesova vlákna se nacházejí v dentinových kanálcích, které rovnoběžně prostupují základní hmotou zuboviny, na 1 mm2 plochy jich připadá 12 000 až 75 000 a způsobují na preparovaných zubech charakteristické žíhání zuboviny. Na přechodu mezi sklovinou a zubovinou se rozbíhají do několika konečných větví, které mohou zasahovat až do skloviny. V blízkosti těla buňky mají Tomesova vlákna v průměru 3-4 mikrometry, v dalším průběhu se ještě ztenčují. Tomesova vlákna mají velký význam pro mineralizaci zuboviny a udržení její vitality. 


Zdroj: HECOVÁ, Hana. MONHARTOVÁ, Květoslava. Morfologie zubů, kreslení a modelování zubů. Univerzita Karlova v Praze: nakladatelství Karolinum, 2005. ISBN 80-246-1071-X.

Zdroj: VACEK, Zdeněk. Embryologie: učebnice pro studenty lékařství a oborů všeobecná sestra a porodní asistentka. Praha: Grada Publishing a.s. 2006. Počet stran 255. ISBN 978-80-247-1267-3.