Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Čeká vás trhání zubu? Tady najdete všechno, co potřebujete vědět

  • 21. ledna 2023

Na mobilu píplo upozornění, otočili jste stránku v diáři… a je to tam, trhání zubu se blíží. Zachovejte klidnou hlavu. Společně si projdeme, čím se doma zásobit, co můžete čekat během trhání i po něm nebo jak se popasovat s bolestí. Věřte, že najdete odpovědi i na otázky, které vás ještě ani nenapadly. Jdeme na to!

Trhání zubu s klidnou hlavou ✓
Trhání zubu s klidnou hlavou ✓
 

Před trháním. Příprava, nákupy, odbourání strachu

Trhání zubů (odborně extrakce zubů) je plánovaný výkon. Na vstupní prohlídce nebo na té preventivní se dozvíte podrobnosti o stavu zubů a dalším postupu ošetření. Pouze v akutních stavech, kdy zub neúnosně bolí a vydáte se navštívit napřiklad zubní pohotovost, je lepší počítat s tím, že dojde k jeho vytržení.

Jak se připravit na plánované trhání zubu?

Jasně, vytržení zubu není komplexní jako plánování svatby nebo stresující jako maturitní zkouška. Přesto se hodí připravit se a nakoupit pár vychytávek, které vám zpříjemní hodiny i dny po vytržení zubu.

Checklist aneb nač byste neměli zapomenout:

  • kupte si ultraměkký kartáček, ideálně určený na péči po chirurgickém zákroku
  • zvažte i koupi jednosvazkového kartáčku, kterým snáz vyčistíte zuby blízko rány a nebudete se obávat vytržení stehů
  • připravte si měkké potraviny bez zrníček (těstoviny, polévky, kaše atp.) a studené potraviny (zrmrzlinu)
  • zkontrolujte, zda máte doma léky na bolest (Ibuprofen, paracetamol, atd.)
  • v lékárně si pořiďte gelový studený obklad anebo strčte do šuplíku v mrazáku pytlík mražené zeleniny, poslouží podobně
 

Nejčastěji se ptáte...

Mám změnit svou čisticí rutinu?

Vystačíte si s opravdu pečlivou ústní hygienou –⁠ opatrné čištění měkkým kartáčkem a dočištění kartáčky mezizubními.

Pozor dejte až po extrakci zubu, kdy je naprosto nevhodné používat ústní vodu. Vyplachování úst by narušilo proces stabilizace krevní sraženiny v ráně.

Nalačno, nebo s plným žaludkem?

Pokud netrpíte silným dávivým reflexem, doporučujeme nejít k zubaři hlady. Nejlépe si dopřejte něco sladkého, abyste měli dostatečnou hladinu cukru v krvi a neudělalo se vám nevolno. Po zákroku zůstanou ústa přece jen nějaký čas bolavá, budete proto rádi, že máte od jídla klid. Jen si před zákrokem, jako vždy, pečlivě vyčistěte chrup.

Nazuby TIP! Vyzkoušejte mobilní aplikaci s dechovými cvičeními (nám se osvědčila aplikace Calm). Ty snižují hladinu stresu –⁠ a nebo přinejmenším přijdete v čekárně na jiné myšlenky.

 

V zubařském křesle. Co můžete čekat?

V některých případech (najdete je o kousek níž) není zbytí a zub musí ven. Díky (nejen) lokální anestezii se naštěstí dávno nejedná o bolestivý zákrok.

Teď vás celým procesem provedeme: poznáte, jaké typy extrakcí existují, zjistíte, jak dlouho působí anestezie, a hlavně si ujasníte, nač se v ordinaci pro jistotu zeptat a dát si pozor.

V jakých případech není zbytí?

  • vážné poškození zubním kazem
  • zub se zánětem zubní dřeně, který nelze endodonticky ošetřit
  • viklavý zub jako následek parodontózy
  • zub, který jste si vážně zranili při úrazu
  • zuby, které zapřičiňují další infekce
  • nadpočetné zuby
  • retinované (laicky řečeno neprořezané) zuby
  • extrakce zubů z ortodontických důvodů (kvůli rovnátkům)

Zajímá vás, kde se berou zubní kazy? Ve videu vám odpoví zubní lékařka MDDr. Kristýna Karmazínová.

 

Jak přesně trhání zubu probíhá?

Před každým trháním proberete se zubařem svou anamnézu (léky, vážná onemocnění, alergie atp.) a dozvíte se průběh zákroku. Zpravidla se nejprve udělá rentgenový snímek, který odhalí stav kořenů zubu, o jeho nutnosti ale rozhoduje váš zubní lékař.

Těsně před zákrokem dostanete lokální anestezii. Místo vpichu někteří zubaři znecitliví povrchovým anestetikem (gel na vatovém tampónku, sprej). Samotná extrakce trvá jen několik málo minut a není bolestivá, cítit byste měli pouze tlak.

Větší rány se sešívají vstřebatelnými stehy, které vypadnou do 10 dnů, maximálně 3 týdnů –⁠ pokud ne, zubaře kontaktujte. Zdravá rána po vytrženém zubu je bez velkého otoku a bez zápachu.

 

Takový je život. Aneb trhání zubů když...

...jste těhotná

I během těhotenství se ženám mohou prořezávat zuby moudrosti. Navíc ústní hygienu ztěžují nevolnosti a zvracení, které zavdává vzniku zubních kazů.

Ptáte se, jestli jít v případě nutnosti do trhání zubu? Záleží na okolnostech. Obecně se za nejbezpečnější období pro zákroky považuje druhý trimestr. Pozor, nezapomeňte se vyhnout rentgenu, který se během těhotenství nedělá –⁠ vždy pro jistotu ošetřujícími lékaři těhotenství nahlašte.

Podání anestezie v průběhu těhotenství je naprosto bezpečné. Co se týká analgetik, tam připadá v úvahu jen paracetamol, při vážnějších zánětlivých stavech jsou pak bezpečná antibiotika jako je penicilin, cefalosporiny, erythromycin.

Že se chcete lékům vyhnout a pro bezpečnost miminka podstoupit trhání zubu (nebo jiný, pro vás stresový či bolestivý zákrok) bez nich? To určitě nedoporučujeme. Veškerý stres z návštěvy zubní ordinace způsobuje vyplavení stresových hormonů, které jsou pro průběh těhotenství horší než podání lokální anestezie, která zajistí bezbolestné a klidné ošetření.

Všechny potíže a rozhodnutí vám doporučujeme konzultovat se zubním lékařem i gynekologem. Společně zvážíte váš zdravotní stav, průběh těhotenství, bezpečí vaše i dítěte, míru bolesti zubu a případné komplikace (např. zánět zubu podle některých porodníků může přispět k riziku předčasného porodu). Informované rozhodnutí zůstává ale na vás.

…čekáte na první zubní protézu (zubní náhradu)

Čeká vás první zubní náhrada? Zpravidla jí předchází vytržení jednoho nebo více zubů, které samo o sobě probíhá standardně. Liší se situace po vytržení, kdy můžete zůstat s několika málo zuby nebo dokonce úplně bez zubů.

V takovém případě byste se měli předem se svým zubařem dohodnout na dočasné zubní náhradě, která se zhotovuje ještě před samotnými extrakcemi. Nosíte ji první 2 až 3 měsíce, tedy v době, kdy probíhá hojení dásní. Až potom přichází na řadu výroba trvalé zubní náhrady.

… má vaše dítě ještě mléčné zoubky

Ideální je, pokud vašemu dítku vypadnou zdravé mléčné zoubky samy. Viklání zubu trvá v rozmezí dnů až do přibližně 3 měsíců. Vypadnutí viklajícího zubu dítě urychlí jazykem nebo kousáním do tvrdších potravin (jablko, mrkev) – experimentální metody nedoporučujeme. Zoubek visící jen „na vlásku“ chytněte do čistého kapesníčku.

Ptáte se, zda není lepší zajít k zubaři? Pokud dítěti viklající se zub v ústech vadí a rodič si není jistý co a jak, není ostuda obrátit se na zubaře. U stoliček je taková pomoc dokonce žádoucí – zatímco přední zuby vypadnou jedním jemným pohybem, zadní zub trochu odborné pomoci může vyžadovat.

A co když zoubky rostou tzv. ve dvou řadách? Mléčný zub může zůstat pevný, zatímco za ním vyrůstá zub stálý. V takovém případě se obraťte na zubního lékaře, který s extrakcí pomůže.

Obecně platí, že mléčné zoubky trhá zubař předčasně jen výjimečně – po příliš brzkém vytržení zubu se totiž může zmenšit místo pro zub stálý, což může vyústit v prořezání stálého zubu na špatném místě nebo jeho neprořezání. Takové stavy se pak musí komplikovaně řešit pomocí rovnátek.

Stavy, kdy nezbývá než dočasný zub vytrhnout, jsou záněty pod kořeny nebo rozsáhlé kazy. Ponechání velmi zkaženého zubu nebo zubního pahýlu znamená riziko vzniku chronického zánětu, který může poškodit zárodek stálého zubu.

I dítěti se aplikuje injekčně lokální anestezie, která působí takřka ihned. Nemusíte se proto bát, že vaše ratolesti vystavíte zbytečné bolesti.

Pokud se chcete trhání z důvodu zubního kazu vyhnout, nepodceňte s dětmi prevenci. Pravidelné čištění je základ! Sepsali jsme osvědčené fígle, jak děti motivovat k čištění zubů. Doporučujeme taky mrknout na video se zubní lékařkou MDDr. Kristýnou Karmazínovou, která vysvětlí, jak probíhá první návštěva dítěte u zubaře.

… trpíte vážnou fobií z návštěvy zubaře

Odontofobie se vyznačuje těžce zvladatelným strachem ze zubního ošetření, který může a nemusí mít původ v nepříjemných dřívějších zážitcích.

Ruku na srdce – pokud víme, že jsme preventivní péči tak trochu zanedbali a teď nás rozbolel zub, k zubaři se bojíme. Nervozitu a jiné nepříjemné pocity zná asi třičtvrtě populace. Ale opravdu vážná fobie, přesněji odontofobie, se týká jen zhruba 5 až 15 procent lidí. Jak se s ní vypořádat?

Obavy upřímně konzultujte se zubním lékařem. Pokud je nebude brát v potaz, zkuste se porozhlédnout po jiném, v kterého budete mít větší důvěru.

Někomu pomůže zjistit si všechny detaily o návštěvě – čím méně neznámého vás čeká, tím snáze se se strachem vypořádáte. Jiní preferují naopak návštěvu co nejvíce vytěsnit a například nasadit bezdrátová sluchátka s hudbou.

Zubní lékařka MDDr. Lenka Gregora vzkazuje:„ Jediné, co vám mohu jako odborník s praxí doporučit, je řešit veškeré problémy včas. Pokud vidíte, že se se zuby cokoliv děje –⁠ tmavnou, lámou se, jsou citlivé na studené či teplé podněty, krvácí dásně okolo, je lepší navštívit lékaře ihned a nečekat na situaci až začne něco bolet. Při akutních zánětlivých stavech nemusí dokonale zabrat anestezie, lékař obvykle nemá dostatek času na řešení akutních problémů uprostřed své jinak naplánované práce a v nejhorším případě můžete skončit na pohotovosti, kde můžete ve frontě strávit klidně celý den. Tímto zážitkem určitě svůj strach ze zubního ošetření nezmírníte.“

 

Nejčastěji se ptáte...

Co když si při čištění vytrhnu steh?

Při neopatrném čištění můžete o steh zavadit a předčasně jej vytrhnout. Pokud se neobjeví žádné obtíže, nemusíte se bát, rána se zahojí, jen to může trvat o něco déle.

Ještě jednou doporučíme jednosvazkový kartáček, který s čištěním zubů vedle rány může v prvních dnech značně pomoci.

Bojím se kontraindikace s léky. Co mám dělat?

Všechny léky, které užíváte pravidelně, rozhodně konzultujte se zubním lékařem. Nejdůležitější je oznámit léky na ředění krve a alergie na léčiva.

Trhání více zubů najednou –⁠ ano, nebo ne?

Bohužel nemůžeme odpovědět jednoznačné ano, nebo ne. Záleží na domluvě a doporučení vašeho ošetřujícího lékaře.

Mezi výhody trhání vícera zubů najednou (například dvou osmiček) patří jisté ušetření času –⁠ několikadenní zotavování podstoupíte jen jednou. Tím pádem taky užijete méně léků proti bolesti.

Na druhou stranu byste se nikdy neměli nechat přesvědčit do vytržení například všech zubů moudrosti najednou –⁠ pro tělo je to opravdu velký zásah a pro vás bude nekomfortní mít rozbolavěnou doslova celou pusu.

Jaký je rozdíl mezi praktickým zubním lékařem a stomatochirurgem?

Praktický zubní lékař (jinak řečeno zubař, stomatolog) se věnuje především prevenci a záchovné stomatologii (například zubním výplním, ošetření kořenových kanálků a protetickým náhradám). Docházíte k němu pravidelně jednou nebo dvakrát do roka na preventivní prohlídky.

Stomatochirurg se věnuje složitějším a náročnějším chirurgickým výkonům (sem patří komplikované extrakce, úpravy měkkých tkání před zhotovením zubních náhrad, operace nádorů, výkony na čelistních kostech, operace menších cyst dutiny ústní atp.). Ke stomatochirurgovi vám vypíše doporučení zubní nebo praktický lékař.

 

Odborněji. Jaké druhy anestezie a zubní extrakce existují?

  • Povrchová anestezie
    Zubař ji aplikuje na vatičce jako gel anebo ve formě spreje, a to ještě před vpíchnutím injekce.
  • Lokální (infiltrační) anestezie
    Klasickou injekci asi znáte, jen možná ne pod jejím oficiálním názvem lokální infiltrační anestezie. Proč se používá a nestačí povrchové „umrtvení“? Anestetikum se aplikuje do blízkosti kořenů –⁠ tedy tam, kde vystupují nervy zubů.
  • Mandibulární anestezie
    Tzv. svodnou anestezii vám zubař nepíchne přímo ke konkrétnímu zubu, ale k mandibulárnímu nervu, který má na starost citlivost poloviny brady. Spolu s ním se zasáhne i nerv jazyka, takže přechodně neucítíte polovinu jazyka.

Jednoduchá extrakce zubu

Rentgenový snímek vypadá na jedničku, zákrok probíhá v lokální anestezii, zpravidla se jedná o trhání jednoho zubu za použití běžných nástrojů. Standardní nekomplikovaný zákrok u vašeho zubaře.

Komplikovaná extrakce

Aneb když rentgen odhalí komplikace (třeba zalomenou špičku kořene zubu), když vás čeká trhání neprořezaných zubů anebo zubů s rozsáhlým kazem... I komplikované extrakce zpravidla provádí váš zubař v lokální anestezii.

Chirurgická extrakce

Tento druh extrakce provádí stomatochirurg –⁠ buď ve své ordinaci nebo v nemocnici na operačním sále a v lokální (málokdy v úplné) anestezii.

 

Kapitola sama pro sebe –⁠ moudráky

Zuby moudrosti (moudré zuby, osmičky) se často prořezávají až v dospělosti. Jejich prořezávání mohou doprovázet poměrně intenzivní bolesti. Jakmile se osmičky probudí k životu, pravděpodobně vás nemine diskuze se zubařem, co s nimi dál.

A ve většinu případů dojde nejspíš časem k jejich vytržení. Proč?

  • Nezbylo na ně místo. Moudré zuby musí často ven z prostého důvodu: nevejdou se mezi zuby ostatní
  • Péče o ně je složitá. K osmičkám se horko těžko dostaneme (jednosvazkovým) kartáčkem a mezizubními kartáčky, proto jsou náchylné ke kazům –⁠ ty mohou navíc napadnout i vedlejší zuby. Zubař vám tedy může doporučit, řekněme, preventivní vytržení osmiček. Rozhodnutí je ale na vás.
  • Nedokonale prořezaný zub = záněty. Mnoha lidem se osmičky prořežou jen tak napůl. Mezi zub a sliznici se dostává jídlo, s jídlem bakterie a časem si můžete uhnat bolestivý zánět.

Zajímá vás trhání moudráků víc dopodrobna? V tomhle článku najdete všechno, co potřebujete vědět.

Nejčastěji se ptáte...

Jak je možné, že se osmičky do úst „nevejdou“?

V průběhu let člověk začal konzumovat stále snáz rožvýkatelnou potravu a čelisti se postupem času zmenšily. Proto se tzv. třetí stoličky leckomu do úst nevejdou.

Trhání osmiček –⁠ jak se liší?

Zákrok bývá náročnější už kvůli hůř přístupnému umístění zubů. Ne vždy jsou osmičky plně prořezané, vyjmutí zubu tak může předcházet i řez dásně. Jakkoliv vám taková představa připadá děsivá, nebojte. Během zákroku ucítíte pouze tlak.

Nebudeme vám ale nic nalhávat: pro většinu lidí bývá hojení po trhání osmiček zdlouhavější a nepříjemnější než u trhání běžných zubů. Pro jistotu počítejte s pár dny volna z práce –⁠ otoky po trhání, těžší konzumace jídla, velká únava, to si žádá klid bez fyzické námahy.

Jak zvládnout bolest po vytržení zubu rozebíráme hned v následující části článku.

 

Vytrženo. A co dál, krok po kroku

 

Ledujte otoky.

Na otoky vyzkoušejte chladivé obklady (sáček mražené zeleniny nebo cold/hot pack). Stačí každou hodinu na pár minut, někteří zubaři doporučují pravidlo 10 minut chladit, 10 minut nechat tvář volnou. Pomohou i studené nápoje a potraviny. Otoky by měly splasknout do 3 až 5 dní.

Tlumte bolest.

Na bolest po trhání zubu doporučíme obyčejná analgetika, tedy volně dostupné léky, které tlumí bolest (Ibuprofen, paracetamol, atd.). V některých případech vám zubař předepíše silnější analgetika a někdy i antibiotika.

Počkejte, až odezní anestetikum. Teprve až přijdou ústa k sobě, nastává ideální čas se napít a najíst. Účinek anestetika je individuální u každého pacienta, záleží na jeho typu, množství, koncentraci.

Nevyplachujte v den zákroku. V ráně se nejprve musí vytvořit tzv. krevní sraženina, která zabraňuje dalšímu krvácení. Vyplachováním ústní vodou (nebo čímkoliv) byste sraženinu vyplavili a došlo by tak k nepříjemné komplikaci jako je suché lůžko.

Další dny po zákroku už můžete sáhnout po bylinkových odvarech (řepík, šalvěj), lehce slaném roztoku anebo ústních vodách s chlorhexidinem.

Zůstaňte v klidu. Po vytržení řezáků a špičáků vás ve většině případů žádné velké mrzení nečeká. U třenových zubů a stoliček (moudráků zejména) doporučíme naplánovat si volno z práce a co největší klid bez fyzické námahy.

Pauzněte zlozvyky. Alkohol vysušuje sliznice, cigarety zpomalují hojení rány. S obojím byste měli počkat alespoň 2 dny (doporučená doba se různí a někteří zubaři uvádějí až 10 dní; rozhodně ale odolejte přinejmenším v den zákroku).

Prvních 24 hodin se vyhněte i horkým nápojům anebo vroucím polévkám.

Ránu nechte být. Z rány nevysávejte tekutinu, krev, pokuste se do ní nedostat potraviny (zrníčka, kousky jídla) nebo cokoliv jiného.

Mírné krvácení? Pokud rána trošku krvácí, přiložte a zkousněte (ideálně látkový) kapesníček. Do půlhodinky by krvácení mělo odeznít, v opačném případě se poraďte se stomatologem.

Také vás může potrápit

Otoky a nepříjemno v ústech po trhání zubu asi čekáme všichni. Nenechte se ale překvapit i dalšími nepříjemnými následky trhání: lehce zvýšená teplota, mírné a krátké (půlhodinka max) krvácení z rány, dočasný zápach z úst.

Všechny takové projevy jsou zcela normální, pokud si ale nebudete jisti, nebojte se kontaktovat zubaře.

 

Nejčastěji se ptáte...

Za jak dlouho přijdou ústa k sobě?

Účinek anestetika je individuální u každého pacienta, zpravidla jsou to 1–⁠3 hodiny, záleží na jeho druhu, koncentraci i množství. Na odhad se můžete zeptat vašeho zubaře.

Můžu si vyčistit zuby?

Celá ústa máte bolavá, po náročném trhání možná oteklá. Aby zbytek úst netrpěl nedostatkem péče, pořiďte si extra jemný kartáček určený na používání po chirurgickém zákroku. S péčí o chrup vedle rány vám může pomoci jednosvazkový kartáček.

Jak dlouho po vytržení to bude bolet?

Pamatujte, že po trhání zubů moudrosti, tedy osmiček, je dobré zůstat v klidu i několik dní. Každý nicméně bolest vnímá a snáší jinak, i proto je těžké odhadnout, jak dlouho vás nepříjemné pocity budou provázet.

Dá se hojení urychlit?

Obecně platí, že jediný způsob, jak urychlit hojení, je zůstat v klidu, bez fyzické námahy a vyvarovat se horkým nápojům, alkoholu a cigaretám.

A není to zánět?

Rozsáhlý otok, zarudnutí dásně a především léky neutišitelná vystřelující, tepavá bolest, která nastupuje 48 až 72 hodin po vytržení zubu. Takhle zpravidla vypadá zánět –⁠ diagnostiku provede pouze váš zubní lékař. Nebojte se ho kontaktovat.

Jak poznám podráždění nervu?

Výjimečně dojde při trhání zubu k poranění nervu. Typické projevy jako brnění jazyka a rtů by měly odeznít v řádu několika dnů, nejvýše týdnů. Hojení urychlíte užíváním volně prodejných vitamínů B komplex.

 

Pojišťovna, nemocenská, děti –⁠ aneb praktické rady na závěr

 

Schovejte peněženku do kapsy, tohle platí pojišťovna

Hned zkraje dobrá zpráva –⁠ trhání zubů hradí zdravotní pojišťovna, a to včetně lokální anestezie a rentgenového snímku, který trhání zubů předchází.

Ptáte se, jestli si přesto dát na něco pozor? Zaprvé, váš zubní lékař musí mít uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Tuto informaci obvykle najdete na webových stránkách nebo se v ordinaci snadno zeptáte. Mezi typické výjimky patří některé soukromé zubní ordinace, kde zaplatíte za každý úkon.

Zadruhé, všechny složitější zákroky raději konzultujte. Pokud vás čeká komplikovanější zákrok, jehož součástí je trhání zubů, nebo si nejste jakkoliv jisti, nebojte se zeptat. Na infolince vaší konkrétní zdravotní pojišťovny vám poradí nejpřesněji.

Pokud se chystáte na soukromou kliniku či jiné pracoviště bez smluvního vztahu se zdravotní pojišťovnou, extrakce zubu vás může orientačně vyjít na nižší tisíce korun –⁠ a nižší stovky korun připočtěte za anestezii. Přesné informace ale hledejte opět u zvoleného zubního lékaře.

Za jakou nadstandardní péči si připlatíte?

Dnes existuje spoustu moderních materiálů, které se dají vložit do extrakční rány, aby došlo k bezproblémovému hojení a také snižují riziko komplikací na minimum. Jedná se o různé želatinové, kolagenové houbičky napuštěné antibiotikem, které se v ráně vstřebají. O ceně a jejich použití by vás měl stomatolog informovat.

Pokud se zákroku obáváte, můžete si jej domluvit v analgosegaci (kombinací působení analgetik a sedativ zároveň je pacient uklidněn, bolest utlumena, svaly uvolněné a ze zákroku si nic nepamatuje) nebo v celkové narkóze. V některých případech je nutné si zákrok domluvit na speciálním pracovišti, váš zubař nemusí mít adekvátní vybavení.

Analgosegace se finančně pohybuje od tisícikoruny v případě rajského plynu, u nitrožilního podání se dostanete k částce zhruba 8 tisíc korun. U celkové anestezie pak počítejte kolem 10 tisíc korun. Tyto částky berte prosíme velmi orientačně, na některých pracovištích mohou snadno dosáhnout i dvojnásobku. Vždy se na cenu zákroků doptejte předem.

Jak je to s prací, když doprovázíte své dítě?

Vedete ratolest k zubaři? Podle zákoníku práce máte nárok na placené pracovní volno. To platí, pokud je váš doprovod nezbytný a návštěva zubaře nešla naplánovat mimo vaši pracovní dobu. Nárok máte na náhradu mzdy ve výšu průměrného výdělku a maximální délka je jeden den. Pracovní volno byste měli využít pouze na cestu do ordinace a (čekání) na zákrok.

Nezapomeňte si svou přítomnost nechat zubařem potvrdit, zaměstnavatel to po vás může vyžadovat.

„Neschopenka” a zubní ošetření?

Možná si pamatujete, že takzvanou neschopenku (potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti) dříve vypisoval praktický lékař. To ale už neplatí. To, na jak dlouho –⁠ či zda vůbec –⁠ neschopenku potřebujete, vyhodnotí a případně vypíše váš zubní lékař. Obecně lze neschopenku vypsat až 3 dny zpětně od počátku nemoci.

 

Nenašli jste odpověď na svou otázku?


Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora