KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Srozumitelně. 7 nejčastějších otázek o sonických kartáčcích Philips

  • 1. srpna 2021

Proč (ne)investovat peníze do sonického kartáčku? Je pro mě vhodný? A jak vůbec ta sonická technologie pracuje? Možná také zvažujete nákup elektrického kartáčku a pokládáte si podobné otázky. Přesně takové totiž patří mezi nejčastější v naší poradně, a tak jsme se rozhodli na ně odpovědět pěkně najednou.

Philips Sonicare
Philips Sonicare

Čištění zubů jakýmkoliv nástrojem je založené na co nejlepším narušení a setření plaku. Jak toho dosahuje sonický kartáček? Základem je vysoký počet vibračních (neboli kmitavých) pohybů, které mechanicky narušují a stírají plak.

O poznání zajímavější jsou ale pohyby vibrační. Jejich vysoká rychlost vytváří akustické vlny a mikrobublinky vzduchu. Akustické vlny rozpohybují směsici slin, vody a zubní pasty takovou silou, že dochází k narušení kolonií bakterií, tedy zubního plaku.1 A to dokonce v místech, kterých se vlákna kartáčku přímo nedotýkají2 – studie uvádí, že až do 4mm vzdálenosti.3 Mikrobublinky vzduchu jsou dalším extra prvkem, který naráží do vrstvičky plaku a přispívá tak jeho narušení. Nadto masírují dásně a zlepšují tak jejich prokrvení.

K odstranění zubního plaku tedy využívají sonické kartáčky tři principy: mechanické pohyby a stěry, rozpohybování směsice slin, vody a pasty a také mikrobublinky vzduchu.


Předpokládejme, že s oběma typy dodržíme doporučenou techniku čištění zubů. I tak sonický kartáček předběhne ten manuální přinejmenším rychlostí a množstvím čistících pohybů. Jednoduše řečeno, za stejný čas vykoná nepoměrně více práce. Převedeno na čísla? S manuálním kartáčkem vykoná běžný člověk kolem 300 pohybů za minutu, ten sonický jich zvládne zpravidla od 30 000 výše4. Na vyšší účinnosti elektrických kartáčků jakéhokoliv druhu oproti manuálním se zpravidla shodují i odborné studie5.

Druhým bonusem kartáčků Philips Sonicare jsou funkce, které hlídají základy správného čištění: jednoduchý senzor tlaku (vibrační nebo světelný), dvouminutový časovač, připomínání výměny hlavic po 3 měsících. Cenově nákladnější kousky připojíte také k mobilní aplikaci, která sleduje dobu čištění, vynechaná místa, styl pohybu kartáčkem atp.

Kdybychom měli vybrat jen jednu z těchto funkcí, zvolili bychom senzor tlaku. Nevěřili byste, kolik lidí se nám za ty roky svěřilo, že příliš tlačí na kartáček a škodí zubům i dásním.


Na začátek dobrá zpráva. I s cenově nejdostupnější řadou Philips Sonicare EasyClean dosáhnete adekvátní péče o zuby. Počet čistících pohybů základního režimu (62 000 za minutu) se u nejlevnější a nejdražší řady totiž neliší.

Výběr levnějšího či dražšího kartáčku tedy záleží hlavně na nadstandardních vlastnostech a vašich preferencích. Kolik dnů vydrží na jedno nabití? Chcete cestovní pouzdro? Využijete speciální režim pro citlivé dásně nebo třeba čištění jazyka? I vzhled je důležitý – chcete jen kartáček nebo i designový doplněk domácnosti? Budete sledovat pokročilé informace o čištění na displeji telefonu? Čím dražší kartáček zvolíte, tím pohodlnější bude jeho používání, bohatší příslušenství a specifické možnosti nastavení.


Možná vás zklameme, ale otázka se nedá zodpovědět. Naopak byste měli zbystřit, pokud někdo bude tvrdit opak. Názory laiků i profesionálů se liší, výsledky odborných studií se liší, ale především – každý z nás potřebuje a preferuje něco trochu jiného. Pocit při čištění sonickým a oscilačně-rotačním kartáčkem je prostě jiný, a tak je ideální vyhlédnutý elektrický kartáček vyzkoušet na vlastní zuby, což v případě Philips Sonicare můžete po dobu 90 dní. Když nebudete spokojeni, kartáček vrátíte a dostanete peníze nazpátek. Podobnou akci nabízí čím dál více kvalitních značek, takže se nákupu nového kartáčku nemusíte obávat.


Používat elektrický kartáček není známkou lenosti nebo neschopnosti se o zuby postarat, ale touhy se o ně starat co nejlépe. Sonické kartáčky doporučují mnozí zubaři i lidem s problematickými dásněmi (samozřejmě pouze s jemným režimem, jemnou hlavičkou a vhodnou zubní pastou). Oblibu kartáčky nalezly také u těch, kdo mají omezenou pohyblivost, nebo u lidí s rovnátky. Každopádně nic nezkazíte, pokud se před nákupem zeptáte na názor vašeho zubního lékaře anebo využijete zmiňovanou akci 90 dní na vrácení peněz. Kartáček si snadno vyzkoušíte doma a uvidíte, zda jste našli svého favorita.


Teď vás potěšíme! Všechny dostupné hlavice Philips Sonicare pasují na jakýkoliv kartáček téže značky. Jaké to má výhody? Zaprvé: nikdy se nespletete při výběru. Zadruhé: jednoduchou výměnou hlavice kartáček přizpůsobíte tomu, jak nebo co zrovna chcete čistit. Začaly vás zlobit dásně? Zvolte hlavici Senstive s extra jemnými vlákny. Chcete se zaměřit na špatný dech? Zkuste hlavici TongueCare+ na jazyk. Vybírat můžete celkem z 8 typů náhradních hlavic.


Kartáčky Philips Sonicare for Kids můžete pořídit dětem od 3 let: malá pogumovaná hlavička, extra jemná vlákna a 2 šetrné režimy čištění – to je odlišuje od kartáčků pro dospělé. Děti ale zbožňují spíš mobilní aplikaci s ikonickým fialovým plyšákem Sparklym. Sparkly učí děti čištění zoubků hravou formou. Dítka sbírají všemožné odměny, zbavují se kazů, za správně vyčištěné zoubky získají pro Sparklyho dárečky. Kdo nezkusil, neuvěří, ale čištění zubů se jako mávnutím proutku obrátí v zábavu namísto nekonečného přesvědčování a hysterických scén. Pro děti nad 12 let a teenagery jsou vhodnější volbou pastelové Philips Sonicare for Teens.

Doufáme, že jsme vám s rozhodováním aspoň o kousíček pomohli. Čištění zubů se sonickým kartáčkem může bezesporu zlepšit úroveň ústní hygieny, a proto z našeho pohledu za zvážení a vyzkoušení stojí. Napadly vás další důležité otázky? Rádi vám odpovídáme v online Poradně, na e-mailu info@nazuby.cz a nebo klidně na našem Facebooku.


Padly vám kartáčky Philips Sonicare do oka?


How do Sonicare toothbrushes work? Animated-Teeth.com: Helping consumers understand dentistry. [online]. Saint Louis: WMDS [cit. 2021-6-7]. Dostupné z: https://www.animated-teeth.com/electric_toothbrushes/t3_sonic_toothbrushes.htm; CALVO, Xavier. Current research discover the benefits of sonic technology. Dentaid.com: Oral Health Experts [online]. Barcelona, 26. 1. 2017 [cit. 2021-6-7]. Dostupné z: https://www.dentaid.com/en/dentaidExpertise/2368/current-research-discover-the-benefits-of-sonic-technology  
CALVO, Xavier. Current research discover the benefits of sonic technology, op. cit.; How do Sonicare toothbrushes work? Animated-Teeth.com: Helping consumers understand dentistry. [online]. , op. cit. 
How does a sonicare toothbrush work? Island Coast Dentistry [online]. Naples: Island Coast Dentistry, 24. 2. 2016 [cit. 2021-6-7]. Dostupné z: https://www.islandcoastdentistry.com/blog/2016/02/24/sonicare-toothbrush/
How do Sonicare toothbrushes work? Animated-Teeth.com: Helping consumers understand dentistry. [online]. , op. cit.; CALVO, Xavier. Current research discover the benefits of sonic technology, op. cit
Yaacob M, Worthington HV, Deacon SA, et al. Powered versus manual toothbrushing for oral health. Cochrane Database Syst Rev. 2014;2014(6):CD002281. Published 2014 Jun 17. doi:10.1002/14651858.CD002281.pub3; Heanue  M, Deacon  SA, Deery  C, Robinson  PG, Walmsley  AD, Worthington  HV, Shaw  WC, Shaw  BC. Manual versus powered toothbrushing for oral health. Cochrane Database of Systematic Reviews 2003, Issue 1. Art. No.: CD002281. DOI: 10.1002/14651858.CD002281. Accessed 07 June 2021.; Pitchika, V, Pink, C, Völzke, H, Welk, A, Kocher, T, Holtfreter, B. Long-term impact of powered toothbrush on oral health: 11-year cohort study. J Clin Periodontol. 2019; 46: 713– 722. https://doi.org/10.1111/jcpe.13126; Elkerbout, TA, Slot, DE, Rosema, NAM, Van der Weijden, GA. How effective is a powered toothbrush as compared to a manual toothbrush? A systematic review and meta-analysis of single brushing exercises. Int J Dent Hygiene. 2020; 18: 17– 26. https://doi.org/10.1111/idh.12401; Davidovich E, Shafir S, Shay B, Zini A. Plaque Removal by a Powered Toothbrush Versus a Manual Toothbrush in Children: A Systematic Review and Meta-Analysis. Pediatr Dent. 2020 Jul 15;42(4):280-287. PMID: 32847667.


Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

S článkem souvisí: