Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Začínáte používat mezizubní kartáček? Poradíme, jak na to

Mezizubní prostory tvoří až 40 % povrchu zubu. Když je nevyčistíte, zaděláváte si na mezizubní kaz, zubní kámen a v důsledku toho i na zánět dásní nebo parodontózu. Jak správně mezizubní kartáček vybrat? Jak se o něj starat? A co s místy, kam se s ním nedostanete? Na všechny tyto otázky máme odpověď.

Mezizubní péče
Mezizubní péče

Rozhodnutí používat mezizubní kartáček rozhodně chválíme. S výběrem prvních kartáčků vám pomůže dentální hygienistka, někdy i zubní lékař. Případně si můžete poradit sami zakoupením balení, které obsahuje všechny velikosti. Jak poznáte správnou velikost? Mezizubní kartáček má jít zavést do mezizubí trochu ztuha, ale zároveň nesmíte mít pocit, že vám dráždí dáseň a příliš drhne.

Jak vypadají první dny používání?

Je zcela obvyklé, že během prvních dnů čištění mezizubním kartáčkem dochází k mírnému krvácení dásní. Tento stav může trvat týden, maximálně však 14 dní a pak se ustálí. Pokud by se to nestalo, neváhejte se obrátit na svou dentální hygienistku. Příčinou krvácení trvajícího delší dobu může být nevhodně zvolená velikost mezizubního kartáčku, ale mohl by to být i neodstraněný zubní kámen. Proto určitě takový stav nepodceňujte a nebojte se obrátit na odborníka.

Náš tip: bojujete se zaváděním kartáčků mezi zuby? Někdy může být problém najít ten správný úhel. Nejčastěji s tímto budete bojovat v okolí křivých zubů. Celkem účinně vás navedou silikonová párátka, která sice nenahrazují mezizubní kartáček, ale jsou flexibilní a můžou vám pomoci najít ten správný úhel, jak do mezizubního prostoru kartáček zavádět. Balení obsahují hodně kusů, ale nezoufejte, určitě je využijete například během dne místo klasických dřevěných párátek.

Jak se starat o mezizubní kartáček?

Životnost mezizubního kartáčku se pohybuje od 5 do 10 dnů. Pozor si dávejte zejména na to, kde ho odkládáte. Stejně jako u klasického kartáčku je potřeba nechat kartáček vyschnout a nejlépe ho umístit vlákny směrem nahoru do stojánku. Ideálně vám s tím pomohou stojánky přímo na mezizubní kartáčky určené. V naší nabídce najdete typ přímo pro mezizubní kartáčky, anebo variantu, kam umístíte až čtyři mezizubní a jeden klasický kartáček. Pokud chcete hygienu mezizubních kartáčků zlepšit, můžete je přes noc namáčet do ústní vody s alkoholem, která se postará o odstranění bakterií.

Co s místy, kam se kartáčkem nedostanete?

Velmi úzké mezizubní prostory nebo křivé zuby vám mohou používání mezizubního kartáčku ztížit. I proto existují další možnosti. Tou nejznámější je zubní nit. Pokud jste ji nikdy nepoužívali, začněte její voskovanou variantou. Až získáte cvik, určitě přejděte na nevoskovanou. Proč? Zubní plak odstraňuje mnohem lépe.

Pro jednotlivé zuby můžete snadno použít i flosspic. Jedná se o speciální typ párátka se zubní nití. Jsou jednoduchá na použití, ale vhodné jsou jen pro jednorázové použití.

Pokud s používáním zubní nitě bojujete, můžete používat ústní sprchu. Ta pomocí vodního paprsku rozbíjí zubní plak a rovnou jej z mezizubí vyplachuje. Při potížích s dásněmi můžete některé ústní sprchy používat s ústní vodou, která podpoří obnovu dásní.

Ekologická likvidace

Mezizubní kartáčky jsou stejně jako ty klasické většinou vyrobené z plastu. Ideální způsob likvidace je tedy ostřižení části s drátkem, tu vyhodíte do směsného odpadu, a rukojeť vytřiďte do plastu. Případně můžete vsadit na kovový držák od značky Curaprox, do kterého dokupujete pouze část s drátkem, takže nemáte žádný plastový odpad. Rovněž lze dnes koupit mezizubní kartáčky s rukojetí z bambusu. Takové nabízí například značka The Humble. Ovšem ještě před jejich vyhozením na kompost musíte odstranit část s drátkem a vlákny.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz