Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zubní kartáček patří spolu se zubní pastou k hlavnímu a nejdůležitějšímu nástroji k odstraňování povlaků a zbytků potravy ze zubů.

V současné době se vyrábí zubní kartáčky v mnoha provedeních, které se liší tvarem, tvrdostí štětin, délkou či poskládáním štětin. Odpověď na otázku, který zubní kartáček je nejlepší, asi neexistuje. Mnoho studií však prokázalo, že ruční zubní kartáček s krátkou hlavou a syntetickými, zaoblenými štětinami je vhodnější.

Zubní kartáček by tedy měl mít krátkou asi 2,5 cm dlouhou hlavičku, elastické, rovné, na konci oblé štětiny vyrobené z plastového vlákna. Průměr vláken, který by se měl pohybovat v rozmezí od 0,18 až 0,25 mm, délka vláken by měla být 10 až 12 mm. Vlákna by měla být středně tvrdá, uspořádána do svazků, konce vláken by měly být zarovnány do jedné roviny. Kartáček s krátkou hlavou se lépe dostane do všech oblastí úst a řidší svazky vláken se více hodí k odstraňování zubního plaku.

Zubní kartáček je třeba vyměnit asi po čtyřech týdnech nebo po ohnutí štětin. Po proběhlé infekci v dutině ústní by měl být zubní kartáček také vyměněn, neboť bakteriální osídlení kartáčku by mohlo vést k reinfekci dásňového chobotu.

Kromě ručních zubních kartáčků se vyrábějí také elektrické zubní kartáčky. Čistění elektrickým zubním kartáčkem však není efektivnější s porovnáním s ručním kartáčkem. Způsob jeho používání musí být uživatelům pozorně demonstrován.

V současné době rozlišujeme elektrické zubní kartáčky podle pohybu hlavy kartáčku:

  • rotační, kdy hlava vykonává krouživé pohyby,
  • na pohyby ze strany na stranu (side-to-side),
  • rotačně-oscilační, hlava vykonává krouživé pohyby oběma směry
  • sonické, kdy principem čištění je rozkmitání vláken na vysoké frekvenci (500Hz) 

Jedním ručním ani elektrickým kartáčkem na zuby nelze vyčistit všechny plochy zubů, proto je důležité používat dentální nit nebo interdentální zubní kartáček (mezizubní kartáček). Tento kartáček je vhodný pro čištění mezizubních prostorů, zejména vklesliny na aproximálních plochách se jimi dají efektivně vyčistit. Vyrábějí se v rozmanitých provedení a v různých velikostech, měly by být tak velké, aby úplně vyplnily mezizubní prostor. Pokud si nejste jisti výběrem vhodného mezizubního kartáčku, pak se podívejte do našeho článku o tom, jak vybrat správný mezizubní kartáček. Speciální pomůckou pro čištění  hůře přístupných míst v dutině ústní slouží jednosvazkové kartáčky též nazývané jako solo kartáčky.

S technikou čištění zubů, velikostí interdentálního zubního kartáčku či s používáním dalších speciálních  zubních pomůcek nejlépe poradí dentální hygienistka.


Zdroj: HELLWIG, Elmar. KLIMEK, Joachim. ATTIN, Thomas. Záchovná stomatologie a parodontologie. Přeložil MUC. Jan Streblov. 1. české vydání. Praha: Grada Publishing a.s., 2003. Počet stran 332. ISBN 80-247-0311-4.